Wiadomości z Świętochłowic

Ferie na Śląsku? Poznaj 9 miejsc, które warto odwiedzić!

 • Dodano: 2019-02-13 10:00

Warsztaty detektywistyczne dla najmłodszych, wielkie trampoliny, podziemna akademia Pana Kleksa czy jedyna taka wystawa na świecie. Nie macie planów na ferie i nie wiecie gdzie zabrać dzieci? Poznajcie 9 atrakcji na Śląsku, które warto w tym czasie odwiedzić.

Na Śląsku rozpoczęły się ferie. Ostatnio pisaliśmy o atrakcjach w Świętochłowicach, z których dzieci mogą skorzystać podczas ferii. Jednak w całym regionie ruszają specjalne wydarzenia. Nie brakuje także stałych atrakcji, które warto w tym czasie odwiedzić. Zastanawiacie się jak spędzić ten czas i gdzie zabrać swoje pociechy? Poznajcie 9 propozycji na atrakcje bez potrzeby dalekiego wyjeżdżania.

 1. "Legendia" - Śląskie Wesołe Miasteczko - Chorzów
 2. Aquadrom - Ruda Śląska
 3. Sztolnia Królowa Luiza - Zabrze
 4. Twinpigs - Żory
 5. Śląski Ogród Botaniczny - Mikołów
 6. Muzeum Pożarnictwa - Mysłowice
 7. Park Trampolin House of Air - Gliwice
 8. Warsztaty dla małych detektywów - Gliwice
 9. "Kolejkowo" - Gliwice

1. "Legendia" - Śląskie Wesołe Miasteczko - Chorzów

Jak w poprzednim sezonie "Legendia" Śląskie Wesołe Miasteczko otwiera swoje bramy w trakcie ferii. Chętni na dużą dawkę emocji i dobrej zabawy będą mieli okazję skorzystać z takich atrakcji jak:

 • Magical Postal Service
 • Air Baloons
 • Sailor Academy
 • Electric Ring
 • Magical Lake Expedition
 • Circus Tea Cups

Otwarta zostanie również Jama Bazyliszka ze swoimi atrakcjami: Interactive Dark Ride, game roomem, rura parkiem i bistro z gorącą czekoladą czy herbatą zimową. Fani diabelskiego młyna Legendia Flower również się nie rozczarują. Wśród dodatkowych atrakcji znalazł się bonfire place – ognisko, przy którym będzie można upiec pianki marshmallow, a dorośli ogrzeją się z grzanym winem w rękach.

2. Aquadrom - Ruda Śląska

Podczas tegorocznych ferii zimowych w rudzkim Aquadromie ruszy turnus (18-24 lutego) przyspieszonej nauki pływania.

- Tym razem uczestnicy kursu będą mogli poczuć się jak profesjonalni sportowcy przygotowujący się do olimpiady pływackiej - zdradza Agnieszka Piekorz-Hałczyńska, rzecznik prasowy Aquadromu.

Kurs składa się z sześciu 60-minutowych spotkań z instruktorem odbywających się od poniedziałku do soboty, podczas których uczestnicy poznają podstawowe techniki pływackie. Warto dodać, że przewidziano jeszcze siódme spotkanie, przypadające w niedzielę. Tego dnia nie będzie już warsztatów, a rodzinna rozrywka w parku wodnym. Koszt kursu to 210 zł. Zajęcia odbywają się w małych, maksymalnie 10-osobowych grupach. Zapisy pod numerem 697 101 992 lub szkola@ aquadrom.pl

3. Sztolnia Królowa Luiza - Zabrze

Młodych miłośników dobrej literatury z pewnością ucieszy fakt, że podczas tegorocznych ferii będą mogli wcielić się w swoich ulubionych bohaterów z kart bajki Jana Brzechwy i niczym Adaś Niezgódka wstąpić do Akademii pana Kleksa, tyle że zlokalizowanej w nietypowym miejscu, bo pod ziemią. W programie przewidziano m.in.: rzuty piłką geograficzną, naukę kleksografii, czy rozmaite baśnie oraz zwiedzanie Kompleksu Sztolnia Królowa Luiza.

Dodatkowo zaplanowano także warsztaty plastyczne, podczas których każdy uczestnik wykona łapacz snów. Nie zabraknie też piegów, które uczestnicy otrzymają za każde prawidłowo wykonane zadanie. W finale dzieci wezmą udział w poszukiwaniach słynnego zagubionego guzika z czapki niewidki Mateusza Szpaka. Koszt udziału w Akademii to 35 zł. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna (tel. 32 271 40 77) lub mailowa: edukacja@muzeumgornictwa.pl.

Przypominamy, że od 14 do 24 lutego, w godz. 9.00-13.00 z atrakcji mogą korzystać grupy zorganizowane, a klienci indywidualni od 11 do 24 lutego, w godz. 14.00-18.00 oraz w weekendy w godz. 9.00-18.00).

4. Ferie zimowe 2019 w Meksyku. To pomysł Twinpigs - Żory

Niezwykle interesującą propozycję dla dzieci mają właściciele żorskiego parku rozrywki - Twinpigs. Półkolonie zimowe 2019 w meksykańskim klimacie pozwolą poznać uczestnikom zimowiska kulturę Meksyku i bogate tradycje tego kraju. By zostać "Prawdziwym Amigo" wystarczy wziąć udział we wszystkich warsztatach i zebrać komplet naklejek.

Szczegóły dostępne na Facebooku:

5. Ferie w Śląskim Ogrodzie Botanicznym - Mikołów

Nie lada gratka dla poszukiwaczy przygód czeka w Śląskim Ogrodzie Botanicznym. Dyrekcja ŚOB przygotowała Ferie w Ogrodzie, pełne atrakcji takich, jak:

 • warsztaty kreatywne
 • warsztaty outdoorowe
 • gry terenowe
 • zabawy na świeżym powietrzu
 • dwa bloki warsztatowe dziennie

Dzieci mają zapewnione wyżywienie i ubezpieczenie NNW. Koszt tygodnia spędzonego przez naszą pociechę w Śląskim Ogrodzie Botanicznym to 400 złotych. Szczegółowe informacje i zapisy: 534 994 575 lub mailem: edukacja@sibg.org.pl.

6. Największe muzeum pożarnictwa w Polsce - Mysłowice

Jednym z ciekawszych miejsc, do którego warto w tym czasie się wybrać - jest Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. To największa tego typu placówka w kraju i jedna z największych w Europie. W muzeum można z bliska przyjrzeć się:

 • historycznym wozom konnym,
 • pompom wodnym,
 • prawdziwym mundurom strażackim
 • oraz poznać specjalistyczne wyposażenie.

Dodatkowo można zobaczyć różne pojazdy pożarnicze, w tym najstarszy samochód z 1913 roku. Interesująca jest także kolekcja sikawek konnych i ręcznych. Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem trwa ok. 1 – 1,5 h. Obiekt jest przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i rodziców z małymi dziećmi. Jest wyposażone w podjazdy, windy i przewijak. To miejsce to historia, nauka i przygoda w jednym.

7. Park adrenaliny i wielkie trampoliny - Gliwice

Warto wybrać się też do Parku Trampolin House of Air w Centrum Handlowym Europa Centralna w Gliwicach. To miejsce, w którym z jednej strony można dobrze się bawić podczas skoków na ogromnych trampolinach, ale także poćwiczyć.

Na wszystkich chętnych powietrznych szaleństw czeka ponad 50 trampolin, a także 10 stref aktywności i rozrywki. Można m.in. pograć w dodgeball, trampo-kosza czy „powalczyć” w Colosseum. Całość uzupełnia strefa „Kids Zone”, czyli ogromny małpi gaj z wieloma niespodziankami. Główna strefa trampolin pod względem powierzchni jest większa od profesjonalnego boiska do koszykówki.

8. Warsztaty dla małych detektywów - Gliwice

Twoje dziecko lubi kreatywne zabawy i rozwiązywanie zagadek? Zajęcia podczas ferii w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach będą dla niego świetnym pomysłem. Podczas warsztatów detektywistycznych zobaczy:

 • jak złamać szyfr,
 • pobierze odciski palców,
 • zrobi portret pamięciowy
 • i rozwiążę kryminalne zagadki.

Dzięki temu każdy uczestnik będzie mogło poczuć się niczym mały Sherlock Holmes. Wszystkie zadania to szansa dla najmłodszych do wykazania się spostrzegawczością.

Oddziały MBP w całym mieście przygotowały mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Poza wymienionymi zajęciami m.in. naukę programowania robotów czy grę połączoną z tropieniem w terenie. Będą też warsztaty tworzenia komiksów, teatrzyki i bale przebierańców. Jest z czego wybierać, a udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.

9. Największa makieta kolejowa w Polsce - "Kolejkowo" - Gliwice

Nie lada atrakcją dla najmłodszych i dorosłych jest "Kolejkowo" - największa makieta kolejowa w Polsce. Znajduje się na terenie gliwickiego Centrum Handlowego Europa Centralna. Na miejscu przenosimy się do dokładnie odwzorowanej rzeczywistości pomniejszonej o 25 razy. Zobaczyć można m.in. miniatury autentycznych budowli ze Śląska np. dworca kolejowego w Gliwicach wraz z peronami, gliwickiego ratusza oraz kamienic. To także jedyna makieta w Polsce, na której pływa statek. Na terenie Europy Centralnej znajdują się również inne ciekawe atrakcje, m.in. unikalna w skali świata Galeria Figur Stalowych.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.