Wiadomości z Świętochłowic

Fińskie domki uratowane. Będzie remont!

 • Dodano: 2020-02-13 09:30, aktualizacja: 2020-02-13 21:57

Miała być rozbiórka, a będzie termomodernizacja. Fińskie domki w świętochłowickich Piaśnikach czeka remont! Inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Przypomnijmy, że wiosną 2017 roku los pięciu domków fińskich z 1930 roku ulokowanych przy ulicy Chorzowskiej  w Świętochłowicach stanął pod znakiem zapytania. Z uwagi na zły stan techniczny miały zostać wyburzone, a na ich miejscu zamierzano zbudować większe osiedle mieszkaniowe. Mieszkańcy otrzymali nawet decyzję w sprawie wykwaterowań. Finalnie jednak do tego nie doszło. 


Podjęto też starania o wpisanie domków do rejestru zabytków woj. Śląskiego. Obecnie znajduje się w nim jeden obiekt z dzielnicy Piaśniki i jest to kaplica szpitalna ulokowana przy ul. Chorzowskiej 36. W grudniu 2018 magistrat poinformował, że domki fińskie uda się uratować. Zapewniono wówczas, że zostaną wyremontowane. Nie podano jednak termu realizacji tej inwestycji. Mieszkańcy niewątpliwie ucieszyli się z rozwoju sprawy, ale nadal nie mieli pewności, kiedy będą mogli odetchnąć z ulgą i czy decyzja nie ulegnie zmianie.


Sytuacja zmieniła się w tym tygodniu. We wtorek, 11 lutego, prezydent Daniel Beger spotkał się z mieszkańcami domków fińskich w Piaśnikach i zakomunikował, że niebawem ruszą remonty ich domów.


- Świętochłowice podjęły szeroko rozumianą współpracę z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach szeroko zakrojonej akcji termomodernizacyjnej. W wyniku tej współpracy jeszcze w tym roku rozpoczną się remonty budynków „domków fińskich” - wyjaśnia świętochłowicki magistrat.


Remont domków fińskich rozpocznie się jeszcze w tym roku. To jednak nie wszystko, ponieważ magistrat potwierdził także, że w planach jest także uporządkowanie przestrzeni znajdującej się wokół budynków.

Komentarze (54)    dodaj »

 • hanus

  Remontować coś czego nie da się wyremontować w pełni. I to do kogo,ile wynosi zadłużenie ? Tych slamsów

 • krist

  te rudery już dawno mieli rozwalić szkoda kasy na remonty

 • Blondyn

  Moje pytanie.Kto zapłaci za bezsensowne postępie pana Begera.Latryna nawet wykafelkowana to dalej Latryna. Fińskie domki nawet ocieplone,to daleja sterta próchna. Jest totalnym idotyzmem, że ktoś jest w stanie uwierzyć ,źe to się da WYREMONTOWAĆ.. Teraz czas na kamień węgielny pod halę sportową. Pewnie w przyszłym tygodniu....

 • Bracia Grimm

  TERMOMODERNIZACJA !!!!!!?????Niech mnie ktoś poprawi jeżeli się mylę.....Proces polegający na obiciu styropianem ,położeniu siatki i tynku.Czyli zakrycie syfu i zgnilizny. Czyli wszystko się bedzie dalej rozlatywać ale będzie ładne. Ci ludzie na finach są jednak głupi ,ze aże boli.Powinni go pogonić z takim pomysłem widłami .Wszystkie grzyby wilgoć itp zostanie w ich ruderach i będzie się kisić. Brawo!!!!

 • mieszkaniec

  Czy to jest zasadne ekonomicznie? Czy jednak kolejny dowód na niegospodarność?

 • leopold

  11 lutego Pan Prezydent spotyka się z mieszkańcami aby ich poinformować!!! Poinformować ,że jeszcze w tym roku rozpocznie się remont ich domów. Zwołani ludzie chyba myśleli,że już będą wynosić meble do remontu , a tu hasło : "jeszcze w tym roku". A więc może w sylwestra przyjedzie jeden facet z taczką i arkuszem styropianu!!! Tak po prawdzie to przecież tylko pretekst aby zwołać ludzi, nadworny fotograf natłucze zdjęć i uwieczni ten wiekopomny spęd. Prezydent co dowodzą liczne podobne i podobnie udokumentowane spędy najlepiej czuje się w otoczeniu laików takich jak on bo wtedy z racji urzędu wyrasta nad zebranymi na dobrego wujka , który wsłuchany w modły ludu dogodzi mu wszechstronnie. Poprzednik , którego z uporem maniaka kopiuje też w gorączce kampanii wyborczej rozpoczął remont stadionu należy tu podkreślić słowo ROZPOCZĄŁ. I jak powszechnie wiadomo trwa do dzisiaj. Proponuję następny spęd w przedreferendalnym amoku w Lipinach przy szalecie miejskim , gdzie można ogłosić dumnie i bez fałszywej skromności o przyznaniu decyzja jaśnie nam panującego temu przybytkowi dodatkowej rolki papieru toaletowego miesięcznie. Panie Prezydencie bądź Pan poważny i zajmij się sprawami istotnymi.Nikt nie oczekuje ,że będzie Pan biegał z łopatą i miotłą po mieście!!Natłok ogłaszanych błahostek i głupot mających głosić pańskie dokonania na niwie ....nie przyczynia Panu splendoru i poparcia , ale budzi nawet u Pana zwolenników dezaprobatę i zniechęcenie. Ponieważ po upływie ponad roku zarządzania moim zdaniem niewiele Pan zrozumiał z faktu posiadania władzy niech Pan przynajmniej zatrudni porządnych doradców aby swoim wyborcom i zwolennikom( takim jak ja) zaoszczędzić dyskomfortu oglądania i obrony obciachu, a także schadenfreude zasilającego liczne rzesze pańskich przeciwników!!!

 • Abc

  Konserwator zabytków potraktował ciepłym moczem wniosek o wpis tych ruder. Temat zamknięty już dawno a beger udaje jak kiedyś kostempski ze stadionem....

 • leopold

  W tej jednej idiotycznej informacji zawarta jest kwintesencja sprawowania władzy w naszej mieścinie. Po pierwsze czy Pan prezydent Beger powołał sam siebie na prezesa MPGL???? Domniemywam tak, ponieważ wydaje mi się, że to MPGL zarządza tymi budynkami, a więc decyzje w sprawie remontów powinien podejmować zarząd tej spółki w oparciu o kryteria techniczne, ekonomiczne i swoje możliwości finansowe- .Ponadto zgodnie z Kodeksem Handlowym sprawy spółki prowadzi zarząd spółki a nie jakiś przypadkowy Antek , Francek , a nawet niejaki Beger. Sprawa kolejna : w oparciu o jakie kryteria podjęto decyzję o remoncie , jego zakresie i kosztach??? Jako lokalny matoł łudzę się nadzieją ,że jedynym napędem tych wydarzeń nie są obietnice wyborcze jaśnie nam panującego , którymi mamił elektorat, a teraz dostały kopa w związku z ostatnimi wydarzeniami( akcja referendum) i poszczekiwaniem lokalnego menelstwa.Zadłużony po uszy MPGL zafunduje remont zgodnie z życzeniem Pana prezydenta???? Jak zatem Pan prezydent chce rozliczać działanie zarządu spółki zlecając im polityczne działania dla swojego dobra???Jak mi się wydaje w jednym takim domku zamieszkują cztery rodziny. Oglądając stan tych ruder zakładam,że koszt remontu jednego z nich to jakieś 300 do 500 tysięcy złotych. Zatem na rodzinę przypada 75 do 125 tysięcy. O ile zatem zostanie podniesiony czynsz aby to kiedyś odzyskać?? Pomijam tu fakt,że wiele kamienic gdzie zamieszkuje więcej rodzin chętnie by przytuliło taką kwotę na remont, ale efekt propagandowy byłby mniejszy - bo tu nie o remont chodzi - tu realizuje się szalone obietnice wyborcze ,którymi szafowano bez umiaru. I jeszcze jedno pytanie . Jak już remont zostanie zakończony,posprzątane zostaną podwórka i śmietniki i zamieszkali tam lokatorzy wystąpią o wykup zajmowanych lokali - to za ile sprzeda Pan Prezydent Beger te wyremontowane mieszkania ??? Czy cena sprzedaży pokryje przynajmniej koszty zapowiadanego remontu??? Jeżeli nie to mam pytanie kiedy adekwatną kwotę pieniędzy podaruje Pan prezydent innym mieszkańcom miasta( w tym mnie) zamieszkującym w mieszkaniach spółdzielczych, prywatnych- wynajmowanych czy własnych, którzy czy im się podoba czy nie muszą samofinansować koszty swojego lokalu mieszkalnego??

 • zefel

  Tu nie chodzi o obietnice przedwyborcze tylko o mamienie mieszkańców ze strachu przed referendum. Wkrótce zacznie remontować stadion (choć za trybunę już się wzięli), bo już uczestniczył w spotkaniu miast żużlowych choć o tym sporcie nie ma zielonego pojęcia.

 • ktoś

  Budynki sa własnością miasta w zarządzie MPGL i to właściciel o tym decyduje, a srodki na remont mają być zewnętrzne

 • mieszkaniec

  Polecam lekturę, pod tytułem rejestr umów GZM, zresztą statut również polecam oraz informację skąd biorą się pieniądze na kontach GZM.

 • JO

  A o co ci chodzi, co ma GZM z MPGL ?

 • TY

  Świętochłowice podjęły szeroko rozumianą współpracę z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach szeroko zakrojonej akcji termomodernizacyjnej. W wyniku tej współpracy jeszcze w tym roku rozpoczną się remonty budynków „domków fińskich” - wyjaśnia świętochłowicki magistrat

 • xxxxx

  Powinienes miec nick " zmija" bo mega duzo w tobie jadu.

 • Józef B.

  Zwracam uwagę, że "TERMOMODERNIZACJA" to nie remont mieszkań w rozlatujących się domkach ani wymiana eternitowych pokryć dachowych! Wykorzystanie środków WFOŚiGW na remont, zamiast na termomodernizację, będzie skutkowało koniecznością zwrotu tych pieniędzy. Kto to zapłaci? Jak znam życie to MPGL z naszych środków ściąganych ze wspólnot mieszkaniowych. Przy okazji - teraz dużo się mówi o samowoli budowlanej. Pan prezydent stoi i przed "domkami fińskimi" i udaje, że nie widzi, że ich mieszkańcy przerobili chlewiki na garaże i to w sposób urągający prawu. Czy podejmie stosowne działania?

 • leopold

  Stan elewacji to akurat bardziej problem estetyczny niż techniczny. Tyle, że na hasło termo. Odernizacjs można dostać dotacje z WFOŚIGW. Ale każdy przechodzący widzi azbestowe pokrycie dachu spoczywające na przegniłych sypiących się drewnianych belkach. Do tego stan kominów rynien i rur spustowych. Stan ścian zewnętrznych i wewnątrz to osobna bajka. No i instalacje woda, prąd, gaz, kanalizacja. Jako wisieńkę na tej kupię gnoju magistrat proponuję uprzątniuprzątnięcie podwórek i terenu wokół. To tak jak z Kaliną gdzie ani słowa o jakości wody po remediacji, ale jak napisano : "będą rozstawine kosze na śmieci". Takie gadanie cuchnie na odległość amatorszczyzną i kompletnym brakiem pojęcia o temacie paplaniny.

 • [O_o]

  Złożyłem już nawet wniosek, że remediacja jest ekonomicznie nie zasadna w momencie, gdy hałda oddziałuje na staw, to już ta słynna niegospodarność, niech mu któryś radca prawny to rozrysuje może wtedy zrozumie.

 • KTOŚ

  GDYBY GŁUPOTA MIAŁA SKRZYDŁA TO POLATAŁBYŚ

 • mieszkaniec

  Przyjaźni dawno oderwani od rzeczywistości, dowód że głupota lata.

 • Zenek

  Panie Prezydencie niech pan przyjedzie do Chropaczowa i zobaczy w jakim stanie jest ul. LAGIEWNICKA. Czy wreszcie doczekamy się jej remontu. Jak na razie w ciągu rocznej prezydentury pokazał Pan jak się zwalnia przeciwników, czy aż tak się Pan ich boi.Wolalbym raczej prezydenta z Świętochłowic. Nie lubię '"Obcych"

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również