Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

GIS ostrzega: szklane kubki z Czech są zanieczyszczone kadmem i ołowiem

  • Dodano: 2019-07-14 10:15

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega: pochodzące z Czech szklane kubki (z kalkomanią w kwiaty) o pojemności 500 ml zawierają kadm i ołów. Zostały wycofane ze sprzedaży. Nie wolno z nich korzystać!

Chodzi o produkt „Hrnek sklenĕný 3 ks, 500ml”. GIS wycofał go ze sprzedaży. Produkt został przebadany w Czechach. Przeprowadzona analiza wykazała, że ma on podwyższony poziom migracji ołowiu i kadmu. Nieprawidłowości występują na obrzeżu naczynia. Jak informuje GIS, poziomy te są 95-krotnie oraz 65-krotnie wyższe niż przewiduje to norma dla migracji odpowiednio ołowiu i kadmu z obrzeża naczyń szklanych.

Szczegóły dotyczące produktu:

  • Opakowanie produktu zawiera trzy kubki szklane o objętości 500 ml z kalkomanią w kwiaty. W obszarze kodu kreskowego znajduje się oznaczenie: ITEM NO: 231 45 19 oraz poniżej kod: 8595249145190.
  • Na opakowaniu zestawu 3 szklanych kubków wymieniono podmiot odpowiedzialny za produkt: Elmich Trading s.r.o., Vlčkova 1064/6, PRAHA – Černý Most, Czech Republic. 

Z informacji przekazanych przez władze czeskie wynika, że dane zamieszczone na opakowaniu produktu są fałszywe i postępowanie w celu ustalenia podmiotów odpowiedzialnych za wprowadzenie produktu do obrotu jest w toku.

Jednakże w związku z obecnością na opakowaniu produktu napisów w języku czeskim, polskim i słowackim podejrzewa się, że szklane kubki przeznaczone są do sprzedaży na terenie Czeskiej Republiki, Polski i Słowacji.


Wszystkie osoby, które kupiły wspomniany zestaw kubków (przedstawiony na zdjęciu powyżej) proszone są o poinformowanie, gdzie dokonały zakupu. Informacje te należy przekazać najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lub Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej albo Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu w formie elektronicznej na adres: inspektorat@gis.gov.pl Informacje od konsumentów będą wykorzystane do ustalenia podmiotów odpowiedzialnych za wprowadzenie tego produktu do obrotu.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.