Wiadomości z Świętochłowic

Jak skutecznie zabezpieczyć auto przed kradzieżą? Świętochłowicka policja radzi

  • Dodano: 2024-12-03 14:00

Jak zabezpieczyć swoje auto przed złodziejem? To pytanie spędza sen z powiek każdemu właścicielowi "czterech kółek". W poszukiwaniu jak najlepszego sposobu zabezpieczeń, często jednak zapominamy o podstawowych regułach z tym związanych. Zazwyczaj posiadacze samochodów skupiają się jedynie na zabezpieczeniu kluczyków, choć warto również zwrócić uwagę na inne ważne kwestie. Podpowiemy na co jeszcze powinniśmy uważać.

Gdzie parkować, by zwiększyć bezpieczeństwo swojego pojazdu?

Przywiązujmy szczególną uwagę do miejsc, w których pozostawiamy samochód. Jeżeli nie ma możliwości skorzystania z garażu lub parkingu strzeżonego, to do parkowania wybierajmy miejsca dobrze widoczne dla otoczenia i ogólnie uczęszczane. Natomiast w nocy dobrze oświetlone i w pobliżu okien domów mieszkalnych. Pamiętajmy również, aby upewnić się czy dokładnie zamknęliśmy nasze auto i pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy w nim kluczyków, dokumentów w tym dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu czy umowy kupna-sprzedaży.

Bezkluczykowe systemy – wygoda, która może przyciągnąć złodziei

Producenci aut w większości sprzedawanych samochodów oferują możliwość bezkluczykowego otwierania i uruchamiania pojazdu. To wygodne rozwiązanie, które jednak niesie z sobą pewne zagrożenia. Do tego typu włamań złodzieje wykorzystują niewielkie urządzenia elektroniczne. Gdy nasze auto wyposażone jest w tego typu system powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniu kluczyka, karty w specjalnym futerale, który utrudni złodziejowi skopiowanie przesyłanego do auta sygnału. Potencjalny złodziej będzie miał w ten sposób znacznie utrudnione zadanie podczas próby skopiowania danych z nadawanego sygnału. Z głową zaprzątniętą zakupami, parkując przy centrach handlowych upewnijmy się, że dokładnie zamknęliśmy samochód.

Czy alarm w aucie to wystarczająca ochrona przed kradzieżą?

Alarm w aucie? Oczywiście. Jest to jeden z najczęściej i najchętniej wybieranych sposobów zabezpieczenia pojazdu, który jest dostępny jako standardowe wyposażenie większości oferowanych na rynku pojazdów. Ma on przede wszystkim za zadanie odstraszyć złodzieja i znacznie wydłużyć czas na dostanie się do wewnątrz samochodu.

Niefabryczne metody zabezpieczeń, stare ale skuteczne. Jak kilkanaście lat wstecz chroniono auta przed kradzieżą? Blokada skrzyni biegów lub koła kierownicy przy pomocy profesjonalnie zamontowanych rygli lub rozporowych pałąków zamykanych na klucz, z pewnością skutecznie zniechęci złodzieja. Możemy również pomyśleć o zastosowaniu niefabrycznej blokady zapłonu, która znacząco może utrudnić kradzież pojazdu.

Tym, którzy szczególnie obawiają się o własne auto polecamy specjalny system zabezpieczeń wyposażony w czujniki GPS. Tego typu urządzenie co prawda nie uchroni nas przed kradzieżą, ale za to pozwoli skutecznie odnaleźć utracony samochód.

Zabezpieczenia to jedno, ale zdrowy rozsądek to podstawa ochrony auta

Żadne zabezpieczenie nie zastąpi jednak  zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja. Przed pozostawieniem pojazdu, nawet na chwile, upewnijmy się czy wszystkie szyby oraz zamki są zamknięte. Nie zostawiajmy auta z pracującym silnikiem, a kluczyki nośmy w wewnętrznych kieszeniach odzieży. W domu kluczyk tak jak inne cenne przedmioty, odkładajmy w miejsca bezpieczne.

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: KMP Świętochłowice / fot. KMP Świętochłowice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również