Wiadomości z Świętochłowic

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

  • Dodano: 2020-02-26 15:15, aktualizacja: 2020-03-03 09:51

Żywioł do poskromienia

Pożar to przerażający żywioł, często trudny do opanowania. W Polsce w okresie zimowym w gospodarstwach domowych wybucha średnio około 12 tysięcy pożarów. Niektóre z nich gaszone są w zarodku i nie powodują większych strat, jednak zdarzają się też bardzo poważne w skutkach pożary. Zaprószony i nieokiełznany ogień niszczy cały dobytek rodzin, a nawet powoduje śmierć ludzi i zwierząt. Jednak trzeba pamiętać, że większości pożarów można zapobiec. Ogień bardzo często zostaje zaprószony w domach przez nieuwagę, głupotę lub brak przestrzegania zasad BHP. Wystarczy podstawowa znajomość zasad postępowania w przypadku wybuchu pożaru oraz dbałość o domowe sprzęty elektryczne i instalacje. Nawet jeśli niektórych niebezpiecznych sytuacji nie da się całkiem wyeliminować, można ograniczyć ich skalę i tym samym zapobiec zniszczeniom materialnym, czy uszczerbku na zdrowiu ludzi. Bezpieczeństwo pożarowe w domu zależy głównie od nas samych. O czym zatem należy pamiętać?

Zadbaj o sprawne instalacje i urządzenia

Do zaprószenia ognia w mieszkaniach i domach dochodzi najczęściej z powodu spięcia w instalacji grzewczej, gazowej lub w wyniku niewłaściwej eksploatacji urządzeń elektrycznych. Zakładając lub remontując instalacje w mieszkaniu należy skorzystać z usług specjalistów, którzy zapewnią odpowiedni i bezpieczny montaż. Pod żadnym warunkiem, nie wolno naprawiać samodzielnie uszkodzonych instalacji, jeśli nie posiadamy odpowiednich kwalifikacji i uprawnień. Aby zapewnić sprawność domowych instalacji należy dbać o regularne przeglądy. Kontrole instalacji gazowych i przewodów kominowych powinny być przeprowadzane co najmniej raz w roku. Aby instalacje w domu działały poprawnie należy unikać przeciążeń - nie włączać kilku odbiorników do jednego gniazdka. Co więcej, ważne jest, aby nasze instalacje posiadały odpowiednie zabezpieczenia, które ograniczą potencjalne spięcia i zwarcia.

Użytkuj urządzenia elektryczne zgodnie z ich instrukcjami obsługi

Często bezwiednie używamy codziennych sprzętów bez zapoznania się z instrukcją obsługi, kierując się intuicją lub przyzwyczajeniem. Takie zachowanie jest potencjalnie niebezpieczne i może doprowadzić do zwarcia, które jest już bezpośrednią przyczyną pożaru. Kupując nowe urządzenia elektroniczne czy elektryczne warto zapoznać się z wskazówkami dotyczącymi ich efektywnego użytkowania. Nie tylko zadbamy o bezpieczeństwo mieszkania, ale także zapewnimy dłuższy żywot naszym sprzętom.

Zainwestuj w instalację czujników dymu i gaśnice przeciwpożarowe

Czujniki dymu i czadu potrafią uratować życie. W Polsce w pożarach gnie rocznie kilkaset ludzi, większość w wyniku zaczadzenia dymem. Wczesne wykrycie dymu pozwala szybko zareagować i zgasić pożar w zarodku, zmniejszając ryzyko utraty zdrowia czy życia oraz zniszczenia mienia. W każdym gospodarstwie domowym, a zwłaszcza wyposażonym w kominki i piece gazowe, powinna znaleźć się także gaśnica. Do zabezpieczenia domu najlepsza będzie gaśnica typu ABC (do gaszenia pożarów ciał stałych, cieczy i gazów).

Świeć przykładem na co dzień

W profilaktyce przeciwpożarowej bardzo ważna jest edukacja najmłodszych i dawanie im dobrego przykładu postępowania. Warto wziąć udział w szkoleniu przeciwpożarowym i znać zasady postępowania przy wybuchu pożaru, a zdobytą wiedzą dzielić się z członkami rodziny. W życiu codziennym trzeba być ostrożnym i unikać sytuacji ryzykownych. Jeśli jesteś palaczem, staraj się nie palić w domu, zapałki i zapalniczki trzymaj z dala od małych dzieci. Kiedy odłączasz sprzęt od prądu, wyciągaj wtyczki z kontaktu prawidłowo, nie szarpiąc za sznur. Te codzienne drobne czynności są równie ważne co dbanie o instalacje i regularne kontrole techniczne. Dobre nawyki najlepiej zabezpieczą twój dom przed pożarem.

Więcej informacji na  Pogotowie pożarowe - Katowice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również