Wiadomości z Świętochłowic

Jakie paliwa są dozwolone do ogrzewania? Stosowanie jakich paliw jest zakazane? Sprawdź

  • Dodano: 2019-01-18 09:00

Informacja dla mieszkańców stosujących do ogrzewania lokali mieszkalnych paliwo stałe (węgiel kamienny, drewno).

Paliwo dozwolone

1) węgiel typu: kęsy, kostka, orzech, groszek, grysik, paliwa, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3mm wynosi mniej niż 15 % ( wynika z certyfikatu),

2) drewno czyste (bez domieszek) , którego wilgotność w stanie roboczym nie przekracza 20 proc.

Zakaz stosowania paliw

1) węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,

2) mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,

3) paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 proc. ( wynika z certyfikatu),

4) biomasy stałej (drewna), której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 proc.

Każdy sprzedawca węgla powinien posiadać świadectwo jego jakości , które przekazuje kupującemu (bez względu na ilość kupowanego paliwa), w postaci kserokopii tego dokumentu, potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez sprzedawcę. Zobowiązują go do tego przepisy ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz rozporządzenie Ministra Energii 7 dnia 27 września 2018 r. w sprawie wzoru świadectwa jakości paliw stałych.

Kupując węgiel żądaj świadectwa jego jakości od sprzedawcy! Świadectwo jakości jest dowodem na posiadanie węgla nie zakazanego przez tzw.,,uchwałę antysmogową” i ułatwia proces identyfikacji paliwa podczas kontroli.

Komentarze (3)    dodaj »

  • leopold

    Ciekawe kto i w oparciu o jakie badania wyraził zgodę aby na osiedlu w Dolinie Sudeckiej wyrazić zgodę na instalację w mieszkaniach kominków opalanych paliwem stałym??? Znajduje się tam kilkadziesiąt takich instalacji. trzeba dodać ,że wylot kominów z tych klocków znajduje się poniżej parteru szpitala i fundamentów budynków przy ul. Tatrzańskiej. Przy odpowiednim kierunku wiatru i układzie ciśnienia kominkowy dym snuje się po skarpie z chodnikiem koło szpitala lub bloków ww bloków. Można się udusić mimo,że chyba niewielu na razie korzysta z tych dymiących źródeł ciepła. Czasami efektu smrodu i dławienia można doznać nawet na trakcie Tatrzańska - Sudecka biegnącym koło stawu Wąwóz. Tam wyżej napisano (drewno czyste (bez domieszek) , którego wilgotność w stanie roboczym nie przekracza 20 proc.) A kto to sprawdzi??? Zimne spaliny kominkowe mają słabe szanse aby ulecieć wysoko!!!

  • Tiruriru

    To tyle co na papierze a w realu to kto to kontroluje? Co z tego że sprzedający wystawia świadectwo jak i tak sprzedają mieszany syf bo nikt ich nie kontroluje! Smog jest i będzie bo w naszym kraju politycy potrafią tylko bajki opowiadać i nic więcej.

  • ziko397

    Spadaj

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również