Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Myślę, że ludzie naprawdę chcą pewnych zmian - mówi Z. Nowak, przewodniczący RM

 • Dodano: 2019-01-17 13:00

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta zwołanej w trybie nadzwyczajnym radni wybrali Zbigniewa Nowaka na funkcję przewodniczącego. Po ostatnich wyborach samorządowych w Świętochłowicach sytuacja polityczna z początku wydawała się bardzo niestabilna, głównie ze względu na brak w radzie większości popierającej prezydenta Daniela Begera. Teraz jednak, po kilku sesjach i wielu godzinach kuluarowych rozmów, wydaje się, że porozumienie zostało zawiązane i w radzie powstała większość, której obecny prezydent tak bardzo potrzebuje.

Na temat wyboru na przewodniczącego oraz o wyzwaniach jakie stoją przed Świętochłowicami rozmawialiśmy z radnym Zbigniewem Nowakiem.

Wojciech Kocjan: Wybór na przewodniczącego Rady Miejskiej to jest dla Pana zaskoczenie?

Zbigniew Nowak: Zawsze trzeba mieć z tyłu głowy, że jednak to jest wybór, a głosowanie jest tajne, ale nie ukrywajmy, że wciąż trwały różnego rodzaju rozmowy. Byłem wręcz namawiany na to stanowisko. Tak jak powiedziałem na sesji, miałem być osobą wybraną na zasadzie kompromisu. Ludzie pokładają pewne nadzieję, że mogę skonsolidować różne środowiska. Myślę, że moja społeczna działalność na niektórych wpłynęła najbardziej, bo jestem zawsze tam, gdzie jest dużo pracy, a nie tam, gdzie jest interesowność. Myślę, że ludzie to zauważyli.

WK: Było kogoś wyjątkowo trudno przekonać?

ZN: Nie chodzi o przekonywanie – nie chcę być tutaj źle zrozumiany. To bardziej mnie przekonywano. Nie ukrywam, że po szesnastu latach bycia radnym, gdzie człowiek się napracował nad różnymi rzeczami, przez głowę przeszło, że fajnie byłoby zostać tym przewodniczącym, bo czułem się na siłach, ale z mojej strony nigdy nie było takiej presji.

Myślę, że ludzie naprawdę chcą pewnych zmian. Myśmy rozmawiali jakie rzeczy można wprowadzić, jakie nas zjednoczą – każdy niech ma tą swoją legitymację partyjną w kieszeni, nie ważne jest do jakiego kościoła chodzi i jakie ma poglądy – ale tu przychodźmy i spróbujmy się dogadać. I jest na to szansa, a ja myślę, że podołam tej roli.

WK: Jakie są największe wyzwania stojące przed Radą Miasta w najbliższym czasie?

ZN: To na pewno budżet miasta – to przede wszystkim. Ale oprócz tego również to, aby społeczeństwo inaczej postrzegało nie tylko radnych i nie tylko prezydenta, ale generalnie urząd miejski i jego jednostki, bo nie były one do końca przychylne mieszkańcom. Ja oczywiście nie chcę nadwyrężać tego słowa, żeby nie zabrzmiało to zbyt grubiańsko, ale jednak nie do końca wszystko spełniało oczekiwania mieszkańców. To jest duże wyzwanie dla radnych - w porozumieniu oczywiście z prezydentem miasta - żeby zauważyć te czynniki, które nie zawsze muszą kosztować – bo pieniędzy jeszcze długo w mieście nie będzie – ale żeby wprowadzać takie zmiany, które nie będą bolały mieszkańców. A wiemy, że tych rozwiązań będzie trzeba wprowadzić bardzo dużo.
Aczkolwiek mamy też fajne pomysły, które nie będą kosztowały, a mieszkańcy ich oczekują. Na pewno priorytetem - przynajmniej dla dwóch ugrupowań, które weszły do Rady Miasta, ale myślę, że również i dla tych, którzy teraz chcą z nami współpracować - są uchwały dotyczące wykupu mieszkań  one będą z korzyścią dla wszystkich środowisk, dla miasta i dla samych mieszkańców.

WK: Dzisiaj na sesji nie widzieliśmy ani byłego prezydenta Dawida Kostempskiego ani jego byłego zastępcę Bartosza Karcza. Chciałby pan to jakoś skomentować?

ZN: Nie. Na moje biurko jako przewodniczącego musi najpierw trafić jakaś forma usprawiedliwienia, żebym jakoś mógł się odnieść. Być może są chorzy, mogą być na urlopie, sesja była zwołana w trybie nadzwyczajnym, więc być może gdzieś wyjechali. Nie chcę się do tego odnosić, bo chcę wprowadzić spokój i współpracę ze wszystkimi.

WK: Czy chciałby pan coś przekazać czytelnikom portalu Swiony.pl?

ZN: To samo, co na sesji, że będę tą osobą, dla której najważniejszy jest interes Świętochłowic i jego mieszkańców. Wszystko to co będę robił jako samorządowiec, będę robił dla mieszkańców, dlatego będę też potrzebował ich wsparcia.


Zapraszamy również do przeczytania wywiadu ze Zbigniewem Nowakiem - Należy słuchać mieszkańców - rozmowa z radnym Zbigniewem Nowakiem

Komentarze (49)    dodaj komentarz »

 • blondyn

  Panie radny Nowak, obiecując ludziom remont finów,zrobiliście chyba jakiś wstępny kosztorys tego wszystkiego???? Nie znam się na tym i niewiem ile to może kosztować,ale brałem udział w remoncie drewnianych schodów w dwukondygnacyjnej kamienicy i cena( podobno po taniu) wyniosla 16.400pln.Wiec skoro finy są całe drewniane ,to może się okazać postawienie domku o takiej samej kubaturze wyjdzie taniej.Do rejestru zabytkow ich nie przyjęli,wiec na jakieś subwencje nie można liczyć.Co na to nasza dziurawa kasa.?????.Może wreszcie jakąs inicjatywa ,ktora przyniesie zyski.Sprawę strefy ekonomicznej i ewentualnych miejsc pracy też połozycie ,bo zaczął to Kostempski????

 • Bracia Grimm

  Panie Mac gywer czy jak tam .Jest dla mnie wręcz wybitnie trudny do zaakceptowania fakt,że taką teraz mamy wizytówkę miasta.Wstyd mi kiedy pomyślę,że przez 16 lat człowiek ,ktorego celem jest kariera i tylko kariera(pytać bylych pracowników wydz. tasm zimnowalcowanych),nie mogł zrobic chociaż technikum zaocznego,fajnie by to wygladało w cv podczas następnych wyborów do sejmu.Raz się nie udało,to może w tym roku???!!!

 • Macgyver

  Kim ty człowieku jesteś żeby komuś życie układać i dyktować mu co ma robić! Patrz na siebie,czy tobie ktoś narzuca co masz robić lub wytyka posiadane wykształcenie? Nie zachowuj się jak przysłowiowy wiejski burek szczekający na wszystkich oprócz swego pana. Wykształcenie nie ma nic wspólnego z tym czy ktoś jest inteligentny czy nie,czego pan jest żywym przykładem wypisując te głupoty.

 • blondyn

  Panie RADNY Nowak.Mam pytanie o te czynniki ,ktore nie kosztuja???!!!!!Czyżby tym czynnikiem był remont domków fińskich???Remont tych domków w moim mniemaniu to rozebranie i postawienie ich ns npwo z nowych materiałow,bo w innym razie to latanie a nie remont,Z "zabytkow"nic nie dostaniecie ,to ile to będzie kosztować?????JESZCZE DŁUGO PIENIĘDZY W KASIE NIE BĘDZIE,ale remont Łagiewnickiej tak bo to czynnik ,który nic nie kosztuje????!!!! Narazie początek jest lepszy niż za delfina,same wydatki żadnego pomyśłu na zyski.A zbaczając nieco, to skoro prezydent bidny nic tylko trupy z szaf wyciąga ,to gdzie choć jeden prokurator????Jeżeli D.K. dokonał tyle złego to oczekuję ,że dostanie zarzuty prokuratorskie,a jeżeli nie w tym znamion przestępstwa,tzn że robił te wszystkie złe rzeczy za przyzwoleniem rady miejskiej, notabene tej samej praktycznie ,ktora jest dzisiaj.Taka tam Ciekawostka.:):)

 • Marek .

  Z tymi domkami fińskimi może się okazać że będzie taka sama wtopa piarowa jak z remontem pustostanów i rozdawaniem mieszkań za przysłowiową złotówkę , z tego części listu do św Mikołaja wycofał się nawet sam pan Beger w wywiadzie do Radia eM z 15 listopada , czyli już po wygranych wyborach oczywiście przed nie szło tego powiedzieć że to lep dla naiwnych a tym samym potrzebujących swoje cztery kąty . Tak na chopski łeb to jak się uda taki jeden domek fiński "wyremontować czy też raczej rekonstruować" za 100 tys zł od sztuki to będzie dobry wynik . Jest jeszcze jedna ważna a jak na razie nie omówiona sprawa kto tak naprawdę jest właścicielami tych domków czy miasto ma 100% własności tych domków i działek na których owe domki stoją czy z tego powodu że owe domki są postawione przed 1945 rokiem czyli umownie mówiąc początkiem PRLu owe domki nie maja w Księdze Wieczystej kogoś jako właścicieli a tym samym miasto może wyłoży kasę na własność prywatną , i fajnie będzie jak zjawią się potomkowie owych ludzi i sobie odbiorą klucze do ładnie wyremontowanych domków za publiczną kasę .

 • Marek .

  Z tego co można znaleźć w internecie jeden z tych domków fińskich na pewno jest własnością prywatną chodzi o domek spod adresu Chorzowska 33 - https://www.ksiegiwieczyste.pl/search/city?search=WyI3MmIzY2Q2NWViYTU2YjZlODdmMjQzNDNhOGEzMzM3MCIsImNob3J6b3dza2EiLCIiXQ%3D%3D#results

 • Bracia Grimm

  Dobrze mówi kolega Nowak,że ludzie chcą zmian,ale na lepsze...Wiem ,że wykształcenie nikogo nie dyskwalifikuje na pewne stanowiska,ale w "interesowności" pana Zbynia powinno zdobycie chociaż paru trudnych słów do swojego, jakże "rozbudowanego "słownictwa.Badż co bądź, to "fajne" stanowisko do czegoś zobowiązuje.Fakt,że po rezygnacji,ustąpieniu czy ucieczce(jak zwał,tak zwał)DK,nie ma teraz przeciwników dla ekipy "Przyjaznych Swiętochłowic",zmusza teraz roboty,a nie tylko pieniactwa.Teraz już niema na kogo zwalić panie radny Nowak.Teraz do szkoły ,żeby nabrać ogłady ,poszerzyć zasób słów i oby ta nauka trwała krócej niż w podstawówce, bo kadencja nie jest z gumy..

 • Macgyver

  A twoim zdanie poszerzenie zasobu słów to wpłynie na jakąś konkretną korzyść dla miasta,przybędzie od tego środków finansowych w kasie ? A może to zwykłe pieniactwo z twojej strony że pan Z.N został przewodniczącym R.M co jest trudne do zaakceptowania przez taką postać jak twoja?

 • MAREK

  Jakie miasto taki przewodniczący.

 • Kibol portalu

  Kolego BD,niewiem czym jest polityka,bo nie czytam.Na poziomie gminy mówimy o samorządnosci ,ale jak widać i ten poziom jest zbyt wysoki dla pana.Dla lepszego zrozumienia tlumaczę:ŻADNYCH KOLESI,ANI DB ,ANI DK ,ANI TYMBARDZIEJ BD:):):).O ile pamiętam,to "NOWY" zarzaď miasta w kampanii wyborczej chełpił się uczciwością ,przejrzystością i gospodarnością,a narazie tylko sprzedaż prezydentowozu z utratą połowy wartosci,tak wiem ,próba "odzyskania połowy i takie tam dyrdymały,do tego obiecany remont "finów",ktory bedzie kosztował górę forsy,bo z rejestrem zabytów się nie powiodło.Ciekawi mnie czy "przyjaciele Świetochłowic" w ramach przejrzystości,w najbliższym czasie wywieszą na plakatach kosztorysy wydatków i zysków z ich decyzji.Miasto jest zadlużone,ale uruchamia się rozbudowę super arterii komunikacyjnej Łagiewnicka,bez ktorej to inwestycji miasto w godzinach szczytu stanie pewnie....no chyba ,że chodzi o to,żeby prezydent ,który jeżdzi teraz tramwajem,nie musiał czekac na mijance ,kiedy bedzię wracał z pracy,ro rozumiem....Czy umowa z politechniką gliwicką,ktora pewnie Same korzyści finansowe ,dla naszej zmęczonej kasy miejskiej.Oddanie mieszkań z wysoką bonifikatą?????Ponieważ na niczym się nie znam,pytam jakim dobrem ma to być dla mieszkanców,którzy teraz nie mają na czynsze ,a potem dodatkowo nie bedą mieli na remonty własnych mieszkań.Żadnych decyzji rpzwojowych dla budzetu miasta tylko wydatki i pewnie sprawa strefy też upadnie ,bo przecież zacząl to DK i w naszym mieście wciąż najlepszą posadą będzię posada klienta Mopsu.

 • Mieszkaniec

  Przecież 3/4(jak nie wiecej) tutaj postów sa z środowiska aktualnej wladzy jak nie oni sami.Dlatego obnazajac ich słabości,błędy,nie realizowanie obietnic przed wyborczych to sama przyjemność.A to dopiero początek.

 • Alojz

  Jak to nie mają na czynsze? Nie rozumiem to z czego żyją i jak żyją?

 • Mieszkaniec

  Nie,maja na czynsze z socjalu ale świadomie i z premedytacją nie płacą..Życie patolingu polega na przyjemnosciach,uzywkach i powiększaniu swojego zadłużenia.

 • Macgyver

  Tu muszę się zgodzić ! Na czynsz kasy nie ma ale na wychlanie dziesięciu żubrów dziennie to się znajdzie!

 • bb

  NASZE MIASTO TO JAKAŚ PORAŻKA TU SIĘ NIC NIE DZIEJE SZARO BURO I PONURO OZDOBY ŚWIĄTECZNE DO [...]Y TAK JAK WYGLĄD NASZEGO MIASTA WYGOŃCIE W KOŃCU TYCH CO Z MOPSU BIORĄ KASĘ Z MIOCH PODATKÓW DO ODŚNIEŻANIA ULIC

 • ala

  " Nie ukrywam, że po szesnastu latach bycia radnym, fajnie byłoby zostać tym przewodniczącym". BEZ KOMENTARZA!

 • mgr

  Panie Nowak średnie wykształcenie dla dorosłych można zrobić w rok,mature pewnie w miesiąc niech sie pan nie irytuje i zmoblizuje nauka i wiedza nie boli a jak się pan nie czuje na siłach to niech za pana zrobi sprzątaczka.

 • Marek .

  Człowieku jak twój nick[ mgr ] to też poziom wykształcenia to współczuję temu kto musiał panu dać ten dokument potwierdzający ów fakt , to chyba była intelektualna pomyłka .Nie przepadam za panem Nowakiem ale można dyskutować na argument a nie na przypisywanie ludziom bycia gorszym z powodu braku odpowiednio wysokiego wykształcenia i tym samym braku trzy literowego skrótu przed nazwiskiem .

 • Mieszkaniec

  Znasz tego pana osobiście?Wiesz jak się zachowuje?Ja widziałem tylko raz na spotkaniu pod CKŚ z Kostempskim jego zachowanie Pana N bylo ponizej pasa za grosz taktownego zachowania wlacznie z grozbami przeciw Kostempskiemu.Wiec jesli uwazacie ze taka osoba jest godna prezentowac społeczeństwo to nie mam pytań.Ręce opadają.

 • Marek .

  Mieszkaniec ,widzę że chyba zbyt dokładnie nie przeczytałeś tego co napisałem , to walnę tekst duża litera aby się wyróżnił . NIE BRONIĘ PANA NOWAKA A NIE PODOBA MI SIĘ FORMA ATAKU NA KOGOŚ TYLKO DLATEGO ŻE NIE MA WYŻSZEGO LUB SUPER WYSOKIEGO WYKSZTAŁCENIA . A teraz co do tego co pisałeś w ramach akcji pod CKŚ na Zgodzie to powiem że widziałem grupkę dzieciaków a nie ludzi którzy reprezentują zarząd miasta Świętochłowice , dno kompletne pod każdym względem . Powiem tak jestem starym rylem na pyndzyji kierogo ta ekipa dzieciaków tak wkurzyła że wyciep żech ta micha ryżu i nawet pierwszy raz w życiu poszedłem do wyborów mając 54 lata , nawet za komuny nie byłem głosować a wtedy można było za to oberwać na kolegium , mnie się jakoś udało że mnie tam nie zaprosili . A wracając do pana Nowaka to powiem że on do mnie pokazał "klasę" w przemówieniu do pustego stołka na finał rady miasta kiedy zrezygnował pan Kostempski z funkcji przewodniczącego RM , oczywiście pipanie :) )))) na ten stołek to wstęp do pokazania swojej "klasy" radnego a później było już tylko gorzej . Kostempski za darmo nie stracił swojej funkcji ale ta obecna ekipa w komplecie robią to samo na starcie co pan Kostempski z swoją ekipą po 8 latach , czyli nieźle gwiazdorzą i zaliczają do tego piarowe wtopy jedna za drugą . OGÓLNIE SZKODA ŚWIĘTOCHŁOWIC , to miasto nie ma szczęścia do mądrych ludzi w ramach zarządu .

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.

Drogi Użytkowniku!

Dokładamy wszelkich starań by korzystanie z naszego serwisu było dla Ciebie komfortowe.

Dlatego staramy się dopasować dostępne w nim treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu przez administratora danych osobowych w celach analitycznych i statystycznych.

Przez dalsze korzystanie, bez zmian ustawień w zakresie prywatności, z naszego serwisu wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.

Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić w przeglądarce ustawienia dotyczące plików cookies, a także uzyskać dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach z naszej Polityki Prywatności.

Przejdź do serwisu