Wiadomości z Świętochłowic

Jest wyrok w głośnej sprawie dotyczącej zabójstwa Łukasza Porwolika

 • Dodano: 2021-04-19 13:15

Dwa lata temu w Świętochłowicach rozegrał się dramat. Chodzi o zabójstwo 35-letniego Łukasza Porwolika. Podejrzany o morderstwo Grzegorz P. został właśnie skazany na 25 lat więzienia.Sierpień 2019 roku. Łukasz Porwolik powiadomił rodzinę, że wraca do Świętochłowic. Nie dotarł jednak do domu. Ostatni raz był widziany 3 sierpnia w Świętochłowicach w rejonie ul. Górnej, skąd miał oddalić się w nieznanym kierunku.

Policjanci ustalili, że miał spotkać się z Grzegorzem P. Wiadomo, że zamordowany chciał sprzedać samochód marki BMW podejrzanemu. Po transakcji słuch o sprzedającym zaginął. Zaniepokojona rodzina postanowiła skontaktować się z policją. Zaginięcie Łukasza Porwolika zgłosił jego ojciec.

W poszukiwania zaginionego zaangażowany został nawet zespół Krzysztofa Rutkowskiego. 12 sierpnia do Śląskiej Policji wpłynęła informacja z Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich dotycząca znalezienia przez jednego z mieszkańców zwęglonych szczątków ludzkich. Mundurowi podejrzewali, że może to być zaginiony Łukasz Porwolik. Zwęglone zwłoki Porwolika znajdowały się na terenie kompleksu leśnego w Błotnicy Strzeleckiej. Konieczna była identyfikacja DNA, która potwierdziła, że to zaginiony świętochłowiczanin.

W związku z zabójstwem zatrzymano trzy osoby 

Śledztwo w tej sprawie trwało. Niedługo później policjanci z Wydziału Kryminalnego katowickiej komendy wojewódzkiej wspólnie z kryminalnymi z Chorzowa zatrzymali we Wrocławiu 40-letniego mężczyznę. Przy zatrzymanym mundurowi znaleźli pistolet i amunicję, na które nie posiadał on zezwolenia. Wraz z mężczyzną w samochodzie przebywała jego 33-letnia partnerka, która również została zatrzymana. Przy kobiecie policjanci znaleźli środki odurzające i granat ręczny.

Parę podejrzano o dokonanie zabójstwa zaginionego 35-letniego Łukasza Porwolika. Natomiast w Katowicach katowiccy kryminalni i policyjni kontrterroryści zatrzymali 38-letniego mężczyznę również podejrzanego o to zabójstwo. Okazuje się, że w celu zatarcia śladów zbrodni sprawcy spalili ciało zaginionego. Przy zatrzymanych oraz w trakcie przeszukań policjanci znaleźli broń palną, granat ręczny, środki służące do wytwarzania materiałów wybuchowych i duże ilości narkotyków. Decyzją sądu zatrzymani trafili do aresztu.

Podczas prowadzonego śledztwa policjanci ustalili, że morderstwa dokonano 3 sierpnia 2019 roku w Świętochłowicach, a następnie ciało zamordowanego zostało przewiezione do woj. opolskiego, gdzie je spalono, starając się zatrzeć ślady. 

Zapadł wyrok w sprawie morderstwa

12 kwietnia 2021 roku Sąd Okręgowy w Katowicach uznał Grzegorza P. za winnego zarzucanej mu zbrodni. Mężczyzna został skazany za zabójstwo Łukasza Porwolika na 25 lat więzienia. Dodatkowo, sąd uznał go winnym popełnienia jeszcze sześciu innych przestępstw. Chodzi o posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej i amunicji, nielegalne posiadanie substancji oraz przyrządów wybuchowych, kradzież samochodu i posiadanie znacznej ilości amfetaminy. Skutkowało to tym, że oskarżony otrzymał dodatkowo karę od 10 miesięcy  do 3 lat pozbawienia wolności. Jednakże jako karę łączną orzeczono wobec oskarżonego karę 25 lat pozbawienia wolności. Grzegorz P. musi też przekazać na rzecz ojca zamordowanego 200 tys. złotych tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. 

Dwie inne osoby, które również zostały zatrzymane w związku z zabójstwem Łukasza Porwolika zostały skazane na 2 lata więzienia za utrudnianie postępowania karnego i podjęcie działań mających na celu udzielenie pomocy w uniknięciu odpowiedzialności karnej przez Grzegorza P., poprzez zacieranie śladów przestępstwa. 

Wyrok nie jest jeszcze jednak prawomocny, a oskarżeni mogą złożyć odwołanie.

Jest wyrok w głośnej sprawie o zabójstwo Łukasza Porwolika

Zobacz także

Komentarze (12)    dodaj »

 • miki

  Wszyscy powinni na Elektryczny trafic, a Stary tez maczal palce w tym i nie mowie o innych ktorzy tuszowali wszystko,to nie jest prawo to wszystko oszustwo

 • Kolega Płonki i Porwolika

  S[...]el zabił s[...]ela.Gadanie o marszu pamieci, jakby Porwolik był bohaterem to przesada.Szkoda tylko jego ojca, a nie jego samiego.Oni się dobrze znali. Porwolik tak samo by go kropnął jakby miał okazje.Jakby Policja miała większe zaufanie społeczne to sam bym im informacji w tej sprawie udzielił.

  • Kolega Płonki i Porwolika
   2021-05-06 00:27
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • kiedys ukradli mi samochod

  Jakbys zglosil informacje o nich na policje ,to policja zaczela by szukac czegos na ciebie. Tak to dzialalo. Staraliby sie tobie cos przypisac. Pozostalo tylko interwencja w prokuraturze okregowej lub komendzie wojewodzkiej..ale tak bez dowodow jakichkolwiek... Policja tez lubi swoich zaslaniac.. Ciezka sprawa jednym slowem. W tym wszystkim zal tylko tego ojca i tych wszystkich okradzionych ludzi.

  • kiedys ukradli mi samochod
   2021-05-07 09:07
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Marcin

  Nie rozumiem jakie tam mogly byc okolicznosci lagodzace? Dlaczego nie dozywocie? Tam jest wyrazna pomoc policji. Mamy do czynienia z mafia. Dlaczego nie przybili im tez zorganizowanej grupy przestepczej? To byla preznie dzialajaca dziupla. Co z konfiskata majatkow?

 • Co???

  To jest kpina! U tego drugiego znalezli kilo amfetaminy i dostal dwa lata?

 • Alfred

  Ale co z reszta tej elity? Co ze skorumpowanymi gnojkami z policji, ktorzy dawali mu cynk, ktorzy klamali. Wreszcie co z dziupla i cala siatka przestepcza ,ktora tam dziala?

 • leopold

  Te wyroki to kpina s obywateli. Pijany rowerzysta dostaje pół roku odsiadki. A tu mordercy, broń,granaty, narkotyki. I całe dwa lata. W zasadzie zaliczą im areszt i wychodzą na wolność. A ten z 25 latami. Za dobre sprawowanie wyjdzie za 10 lat. Co do nawiązki finansowej na pewno nigdy jej nie wpłaci. Pomijam liczne przepustki aby odpoczął w domu po trudach siedzenia, poratował zdrowie i inne takie głupoty.

 • Ja

  To jakaś kpina tylko 2 lata za zacieranie śladów mam nadzieję że prokuratura się odwola

 • Asia

  To jakaś kpina żeby dostać tylko 2 lata za zacieranie śladów powinni odpowiadać za współudział.

 • ogrodnik

  Dla tego typu chwastów to powinna być kulka w łeb a nie utrzymywanie gnoja na koszt społeczeństwa przez dwadzieścia pięć lat. I tak z niego nic innego nie będzie jak bandzior i morderca. Pozostali uczestnicy tego zdarzenia powinni dostać po dwadzieścia lat bezwarunkowej odsiadki, może innych gnoi by to odstraszyło przed papraniem się w podobne sprawy.

 • Lajk

  No nareszcie już myślałem że się wywinie dzięki układom

 • Ja

  A reszta tej calej sitwy? Wyglada na to ,ze wszystko przybili Plonce, a skorumpowana policja sie wywinela. Wszystko poszlo na Plonke. O dziupli ani slowa, o korupcji takze.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.