Wiadomości z Świętochłowic

Kolejne przypadki wyłudzenia pieniędzy od osób starszych. Policjanci apelują o ostrożność

  • Dodano: 2020-03-02 08:15, aktualizacja: 2020-03-02 08:19

Oszuści po raz kolejny dali o sobie znać. Pomimo przeprowadzanych akcji profilaktycznych i wielokrotnych apeli ze strony świętochłowickich policjantów, wciąż dochodzi do zdarzeń w których pokrzywdzonymi są seniorzy. Niestety w tym tygodniu, śledczy świętochłowickiej komendy ponownie odnotowali przypadki wyłudzenia pieniędzy od osób starszych zamieszkujących nasze miasto. Przypominamy po raz kolejny - policjanci nie przyjmują gotówki!

Oszuści kombinują od lat, jak wzbudzić zaufanie ludzi i wyciągnąć od nich pieniądze. Najczęściej jednak wybierają osoby starsze, podszywając się pod zawody, które cieszą się zaufaniem społecznym. Świętochłowicka Policja systematycznie pracuje nad bezpieczeństwem seniorów zamieszkujących miasto. Wszystko po to, aby czuli się bezpiecznie w domu, na ulicy lub będąc na spacerze. Seniorzy to grupa społeczna, której należy się wyjątkowy szacunek, wymagają troski i zainteresowania nie tylko ze strony najbliższych. To właśnie starsze osoby niejednokrotnie są o szczególnych predyspozycjach psychicznych: ufne, życzliwe, otwarte, często nie posiadające dostatecznej wiedzy pozwalającej na właściwą ochronę przed zagrożeniami.

Pomimo przeprowadzanych akcji profilaktycznych i wielokrotnych apeli ze strony świętochłowickich policjantów, wciąż dochodzi do zdarzeń w których pokrzywdzonymi są seniorzy. Niestety w tym roku śledczy świętochłowickiej komendy odnotowali kolejne przypadki wyłudzenia oraz prób wyłudzenia pieniędzy od osób starszych. Tym razem oszuści podali się za fałszywych policjantów...

Schemat działania sprawców dokonujących oszustw metodą „na policjanta”

Sposób początkowej fazy działania sprawców jest taki sam lub zbliżony, jak w przypadku metody „na wnuczka” (opis poniżej). Jednakże w trakcie tej rozmowy połączenie nagle zostaje przerwane lub też zaraz po jej zakończeniu do „przyszłej ofiary” dzwoni kolejna osoba. Tym razem podaje się za policjanta lub funkcjonariusza CBŚP i mówi, że wie o przeprowadzonej przed chwilą rozmowie oraz że Policja właśnie prowadzi działania/akcję/operację mającą na celu zatrzymanie sprawcy, który podając się jedynie za członka rodziny, próbował wyłudzić pieniądze. Zdarza się, że w trakcie tej rozmowy informuje starszą osobę, że z fałszywym wnuczkiem współpracuje pracownik banku, w którym osoba ta ma założone konto. Jednocześnie prosi, aby osoba ta przygotowała swoje oszczędności, które ma w domu lub też w banku, po które zgłosi się skierowany do tej osoby policjant (zapewne po cywilnemu). Dla uwiarygodnienia swojej wersji może nawet przekazać starszej osobie numer telefonu rzekomo do dyżurnego z jednostki Policji, z której prowadzone są działania policyjne, z prośbą o niezwłoczne wykonanie sprawdzającego telefonu. „Przyszła ofiara” dzwoni pod otrzymany numer, gdzie rozmówca potwierdza, że Policja prowadzi taką akcję. Niestety taki telefon odbiera współpracujący z oszustem kolega. Namawia seniora do współpracy, argumentując to koniecznością zatrzymania przestępców i uniknięcia przez innych potencjalnych pokrzywdzonych życiowego dramatu. Do seniora zgłasza się rzekomy policjant i „zabezpiecza” gotówkę. W ten sposób senior zostaje oszukany i okradziony.

Schemat działania sprawców dokonujących oszustw metodą „na wnuczka”

Przestępca wybiera losowo ze starej książki telefonicznej potencjalną ofiarę przestępstwa i telefonuje do niej, próbując od początku rozmowy wprowadzić ją w błąd co do tego, z kim starsza osoba rozmawia. Często to osoba odbierająca telefon, dopytując się „halo, kto dzwoni?”, podaje imię członka rodziny (np. wnuczka, siostrzenicy), z którym ma przekonanie, że rozmawia. W ten sposób sprawca, podszywa się pod tę osobę i „jako ona” kontynuuje rozmowę. Wcielając się w rolę członka rodziny, mówi np.: „To ja. Nie poznajesz mnie?”, tym samym utwierdzają starsza osobę w przekonaniu, że rozmawia np. z wnuczkiem/ wnuczką. W trakcie rozmowy stwierdza, że wnuczek znalazł się w niecodziennej sytuacji życiowej, np. spowodował wypadek i musi zapłacić, żeby uniknąć kary lub też ma niepowtarzalną okazję np. zakupu samochodu po korzystnej cenie. Legend jest wiele. Celem działania sprawcy jest przekonanie rozmówcy o konieczności udzielenia natychmiastowej pomocy członkowi rodziny. Następnie stara się ustalić, ile oszczędności ma „przyszła ofiara” i czy przechowuje je w domu czy w banku. Jeżeli kwota, o której się dowie, jest dla niego zadowalająca (np. 10 tysięcy złotych), wówczas prosi o przygotowanie tych pieniędzy. Natomiast jeżeli kwota jest niewystarczająca, wysyła ją po gotówkę do bankomatu, znajomych, sąsiadów lub banku. Jeżeli „przyszła ofiara” posiada duże oszczędności w banku, rozmówca namawia ją do ich wypłacenia. Oszust prosi o przygotowanie gotówki lub przelanie pieniędzy na wskazane konto bankowe. Zazwyczaj są to konta firm zajmujących się szybkimi międzynarodowymi transferami gotówki. Umawiając się na odbiór gotówki, oświadcza, że nie będzie mógł być osobiście, ale poprosi o to „zaufaną osobę”, argumentując to np. brakiem możliwości osobistego stawiennictwa.

Pamiętajmy! Oszuści wciąż udoskonalają swoje metody i zmieniają scenariusz działania. Wszystko po to by wzbudzić zaufanie i stać się wiarygodnymi w oczach osób starszych.

Konsekwencje prawne:

W polskim prawie karnym przestępstwo to penalizuje art. 286 §1 kk. Polega ono na doprowadzeniu innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem własnym lub cudzym za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania jej błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania. Sprawca tego typu przestępstwa podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Pamiętajmy o tym aby:

  •  Bądź ostrożny i czujny w kontakcie z nieznajomym!
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.
  • Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.

Prawdziwi prokuratorzy, policjanci czy inni funkcjonariusze nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych działaniach i nie proszą o przekazanie pieniędzy.

Tak działają oszuści!

Zawsze w takich sytuacjach powiadom Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112! 

  • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio ze swoimi bliskimi, poradź się swoich dobrych znajomych,
  • Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc grożą utratą pieniędzy,
  • Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policje.

Dbajmy o bezpieczeństwo naszych bliskich poprzez informowanie naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą podjąć próbę wykorzystania ich życzliwość. Kolejny raz przypominamy aby nie przekazywać obcym osobom żadnych pieniędzy, nie przelewać ich na wskazane konta, ani nie pozostawiać ich w jakimkolwiek wyznaczonym miejscu. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, a tym bardziej o zaistniałym fakcie stania się ofiarą oszusta, należy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Doskonałym sposobem jest skorzystanie z aplikacji mobilnej „Moja Komenda” dzięki, której możemy bezpośrednio połączyć się z dzielnicowym i mieć pewność, że rozmawiamy z prawdziwym policjantem.

Seniorzy, nie dajcie się oszukać! Nie przekazujcie nieznajomej osobie żadnych pieniędzy! Jeśli podejrzewacie, że ktoś przez telefon chce Was oszukać, stosując podobne metody:

  • Przerwijcie połączenie.
  • Skontaktujcie się z bliskimi i upewnijcie się, czy rodzina rzeczywiście potrzebuje pomocy.
  • Powiadomcie Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
  • Zapamiętajcie! Policjanci nigdy:
  • Nie informują przez telefon o swoich działaniach.
  • Nie proszą o przekazanie pieniędzy.
  • Nie pytają o sumę posiadanych oszczędności oraz miejsca ich przechowywania.
  • Nie proszą o podanie numerów kont bankowych, czy haseł dostępowych.
  • Nie proszą o przelanie pieniędzy na wskazane konta bankowe.
  • Nie proszą o zaciągnięcie kredytu.
Kolejne przypadki wyłudzenia pieniędzy od osób starszych. Policjanci apelują o ostrożność

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również