Wiadomości z Świętochłowic

Kolejni nietrzeźwi kierowcy na świętochłowickich drogach

  • Dodano: 2024-02-16 07:30, aktualizacja: 2024-02-16 07:41

Od początku lutego, świętochłowiccy policjanci udaremnili dalszą jazdę 6 osobom, które pod wpływem alkoholu kierowały hulajnogą elektryczną, rowerem i pojazdem mechanicznym. Niechlubnym rekordzistą był kierujący rowerem, którego badanie alkomatem wykazało ponad 2,5 promila. U reszty kierujących alkomat wykazał od 0,4 promila do 1,5 promila.

Nieodpowiedzialni kierowcy w Świętochłowicach

Wielu wie, że jazda pod wpływem alkoholu jest nie tylko nieodpowiedzialna, ale też niezgodna z prawem. Kodeks karny i kodeks wykroczeń wyznacza surowe konsekwencje karne dla osób decydujących się na jazdę "na podwójnym gazie". Mimo to, co roku wiele tragicznych wypadków drogowych ma miejsce z powodu pijanych kierowców. Dlatego dla miejscowych policjantów jest to działanie priorytetowe, aby eliminować takich uczestników z ruchu drogowego. Od początku lutego, mundurowi ze świętochłowickiej drogówki i prewencji udaremnili dalszą jazdę 6 osobom w wieku od 19 do 55 lat, które w stanie nietrzeźwości i po użyciu alkoholu kierowały hulajnogą elektryczną, rowerami i samochodami. Alkomat pokazał u nich od 0,4 do ponad 2,5 promila alkoholu.

Rekordzistą był 46-letni świętochłowiczanin, zatrzymany przy ulicy Krasickiego, który kierował rowerem, mając ponad 2,5 promila alkoholu. Pozostałym dwóm rowerzystom alkomat pokazał 0,6 promila i 0,8 promila. Wszyscy zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości 2500 złotych. Z kolei 19-letni mieszkaniec miasta kierował hulajnogą, mając 0,4 promila w wydychanym powietrzu. Został ukarany mandatem karnym w wysokości tysiąca złotych.

Samochodami osobowymi poruszali się kierowcy w stanie nietrzeźwości. Zatrzymany do kontroli na ul. Żołnierskiej 45-latek z Chorzowa w wydychanym powietrzu miał ponad 1,5 promila. Natomiast 55-latek ze Świętochłowic zatrzymany na ul. Uroczysko wydmuchał ponad promil alkoholu. W obu przypadkach policjanci zatrzymali mężczyznom prawo jazdy, a o ich dalszym losie zadecyduje sąd.

Policjanci apelują!

Alkohol obniża zdolność koncentracji, spowalnia reakcje oraz wpływa na zdolność oceny sytuacji na drodze. Jazda po spożyciu alkoholu znacząco zwiększa ryzyko wypadku drogowego, narażając nie tylko kierowcę, ale także innych uczestników ruchu.

Za jazdę hulajnogą elektryczną czy rowerem po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych, natomiast za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2500 złotych.

Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) stanowi przestępstwo. Zagrożone jest ono karą pozbawienia wolności do lat 3. Ponadto sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na czas od roku do lat 10.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również