Wiadomości z Świętochłowic

Maria Kowol bohaterką drugiego historycznego muralu w Świętochłowicach

  • Dodano: 2022-10-24 14:15

W Świętochłowicach odsłonięto kolejny mural. Tym razem przedstawia on wizerunek Marii Kowol – bohaterskiej Ślązaczki z czasów międzywojennych.

Kolejny historyczny mural w Świętochłowicach

W czwartek 20 października na rogu ulic Polnej i Szkolnej oficjalnie odsłonięto kolejny świętochłowicki mural! Drugi mural w ramach projektu Muzeum Powstań Śląskich - #MuralePamięci, przedstawia Marię Kowol. Śląska aktywistka miała bardzo duży wpływ na kształtowanie się Świętochłowic w okresie międzywojennym. Była m.in. przewodniczącą Towarzystwa Polek powstałego w Świętochłowicach w 1919 roku.

– To kolejna - po muralu Wiktora Wiechaczka, który spogląda na nas na ul. Kopernika - inicjatywa Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach upamiętniająca uroczystości sprzed stu lat, czyli wybuchu powstań oraz przyłączenia części Śląska do Polski – przekazuje Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.

Pierwszy z cyklu mural przedstawiający Wiktora Wiechaczka znajduje się przy ul. Kopernika.

Oficjalne odsłonięcie muralu z wizerunkiem Marii Kowol

W uroczystości oficjalnego odsłonięcia muralu udział wzięli wnukowie i rodzina Marii Kowol, młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Tadeusza Kościuszki oraz z II LO z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Reja.

Pomysłodawcą muralu jest Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Malunek jest częścią cyklu, który jest związany z faktem, iż w 2022 roku zakończą się 4-letnie obchody 100. rocznicy powstań śląskich oraz przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.

Mural powstał dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, a także zaangażowaniu władz Świętochłowic oraz MPGL Świętochłowice.

Maria Kowol bohaterką drugiego historycznego muralu w Świętochłowicach

Komentarze (10)    dodaj »

  • Hanys

    Rozsądniej było by za zmarnowane na nikomu niepotrzebne murale pieniądze , wyremontować np. parę walących się mieszkań komunalnych . Murale w Świętochłowickim wydaniu to typowy przykład polskiej gospodarności.

  • Ünkel Fredii

    Te Hanys mieszkasz w komunalne przykro mi ale sam sobie wyremontuj ja wolę mural niż utrzymywać patologie

  • Karlus ze Hugobergu

    co tu wiyncyj dodać mojym zdaniem nic, to przeca uod 100 lot polsko propaganda !!!

  • Robertt

    Należy trochę poznać temat nim się coś napisze. Proponuję książkę "Kajś" na dobry początek.Ślązacy wzniecali powstania nie dlatego że nosi Polskę w sercu ale w nadziei, że ich nowy właściciel bardziej będzie szanował ich pracę i kulturę. Wspomnieć należy że Niemcy Ślązakami też pogardzali. Polska władza przyniosła szybko smutek i rozczarowanie. Polacy rzucili się na wypracowany przez Niemcy przemysł jak świnie do gnojówki. Ślązakom pozostało tylko zgrzytanie zębów.

  • Holdek

    Trafiony komentarz. Całe szczęście .Mamy na Śląsku mądrych ludzi...

  • Mieszkaniec

    Teraz też nie szanują Slazakow a i...co tu dużo pisać wielu Slazakow samych się nie szanuje

  • ehhhh

    "Miała bardzo duży wpływ na kształtowanie się Świętochłowic w okresie międzywojennym". Że co? Co ona kształtowała? Przemysł? Ekonomię? Gdyby nie Niemcy to Polski nawet by nie było stać na otwarcie kopalń, a potem ich utrzymanie. Przyszli na gotowe i teraz wciska się jakieś kłamstwa i propagandy jakby przez Polakami był tu bieda. A tymczasem większość familoków jest z czasów niemieckich.

  • Hej

    No właśnie familoków z chazlem na placu albo sieni

  • gość

    co ci nie pasuje? w tamtym czasie to była europa. zawiślańska polska nie mogła liczyć ani na gaz, prąd, biežącą wodę i tym bardziej toaletę. dodatkowo analfabetyzm był bližszy 50% na śląsku było to ok 1%

  • gość

    to teraz czekam na mural grażyńskiego. bandyty i mordercy , funkcjonariusza sanacyjnego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również