Wiadomości z Świętochłowic

Metropolitalna Velostrada będzie przebiegała przez Świętochłowice!

  • Dodano: 2022-05-23 07:00, aktualizacja: 2022-05-23 07:13

Dobra wiadomość dla miłośników rowerowych przejażdżek – już niebawem w mieście pojawią się 3 km nowej trasy rowerowej. Metropolitalna Velostrada będzie łączyła Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Rudę Śląską, Zabrze oraz Gliwice. Cała trasa będzie miała ok. 30 kilometrów!

Zmiana planów

Pierwotnie Metropolitalna Sieć Tras Rowerowych miała omijać Świętochłowice, jednak władzom miejskim, a w szczególności pracownikom Wydziału Infrastruktury Drogowej, przebieg trasy został zmieniony na korzyść miasta. Szacowany koszt budowy velostrady w Świętochłowicach to 2 miliony złotych za 1 kilometr trasy – dokładne koszty będą jednak znane dopiero po rozstrzygnięciu przetargów. Część wydatków zostanie pokryta ze środków metropolitalnych.

Przebieg trasy

Nowa ścieżka rowerowa będzie przebiegać od granicy z Chorzowem wzdłuż koryta Rawy, a następnie ulicą Żołnierską, Katowicką, Wojska Polskiego, Śląską oraz Zieloną. 3-kilometrowa trasa zakończy się na granicy z Rudą Śląską.

– Jeszcze w tym roku powstanie odcinek wzdłuż budowanej ulicy Zielonej, dosyć szybko również powinien powstać odcinek wzdłuż Śląskiej do Ronda Jana Pawła II. Ulica Katowicka to przede wszystkim inwestycja związana z Centrum Przesiadkowym, którego projektowanie jest na ukończeniu, a budowa wraz z nowym tunelem pod linią kolejową czeka na uruchomienie finansowania ze środków z Unii Europejskiej – mówi wiceprezydent, Sławomir Pośpiech.

Velostradą przez Śląsk

Velostrady będą łączyć ze sobą większość miast metropolii. Na Metropolitalną Sieć Tras Rowerowych będzie składało się 8 dróg rowerowych, które połączą Katowice z miastami Zagłębia, Gliwicami, Tychami, Bytomiem, Mysłowicami oraz Tarnowskimi Górami. Wybudowanie velostrad ma zachęcić mieszkańców Metropolii do wykorzystywania nieemisyjnych środków transportu, takich jak rower. Budowa pierwszych tras rowerowych ma rozpocząć się w 2023 roku.

Komentarze (3)    dodaj »

  • Mieszkaniec

    TO NIE JEST I NIE BĘDZIE SUKCES begera. To jest wymuszone przez GZM

  • kurde bele

    a co 21 wiek i jeszcze jej niema mamlasy.

  • velosrelo

    2mln pln za km, bo do łapek przyklei się z 800 tyś pln z tego km? Mało, coś czuje że ostatecznie ta budowa wyjdzie ok 2mln ale euro/km. Z czegoś muszą żyć padalce.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również