W minionych dniach wiele śląskich przedszkoli ostrzegało rodziców swoich podopiecznych przed popularną w ostatnim czasie maskotką przypominającą niebieskiego niedźwiadka z dużymi kłami. Przed niebezpieczną zabawką ostrzegały między innymi przedszkola z Rudy Śląskiej, Katowic, Bytomia i Zabrza.
Jak poinformowało Niepubliczne Przedszkole "Wesołe Siódemki" w Katowicach, nowy trend dotarł i tam.
– Pojawienie się maskotki w naszym przedszkolu skłoniło nas do zadania pytania dzieciom - czy wiedzą kim jest Huggy Wuggy. Niestety, w odpowiedzi usłyszeliśmy liczne, entuzjastyczne “tak!”. Apelujemy - kontrolujmy dzieci w sieci! – czytamy w komunikacie Niepublicznego Przedszkola "Wesołe Siódemki" w Katowicach.
Czym jest Huggy Wuggy?
Popularna wśród dzieci niebieska maskotka z dużymi białymi kłami to Huggy Wuggy - postać z gry Poppy's Playtime. Jest to gra z gatunku Survival Horror przeznaczona dla osób od 16 roku życia. Gracz wciela się w bohatera badającego przyczynę zaginięcia pracowników opuszczonej fabryki zabawek, w której grasują zmutowane zabawki, a między innymi Huggy Wuggy i jego różowa koleżanka Kissy Missy. Upiorna niebieska maskotka zabija swoje ofiary przytulając je tak mocno, aż wydadzą ostatnie tchnienie.
Czy maskotka może wpłynąć na rozwój dziecka?
Choć sama maskotka sama w sobie nie stanowi niebezpieczeństwa, fakt jej posiadania może skłonić dzieci do poszukiwania związanych z nią treści w Internecie.
Jak przekazuje katowickie przedszkole "Wesołe Siódemki", dzieci w wieku przedszkolnym nie są gotowe na gry dla dorosłych, a niewłaściwe treści oglądane w Internecie mogą mieć negatywny wpływ między innymi na rozwijający się układ nerwowy dziecka, kształtowanie wrażliwości i empatii oraz może powodować normalizowanie przemocy i brutalności. Dodatkowo małe dzieci dopiero uczą się odróżniać rzeczywistość od fikcji.
– Małe dzieci uczą się i rozwijają m.in. poprzez naśladowanie i eksperymentowanie - w ten sposób zdobywają nowe umiejętności – czytamy w komunikacie Niepublicznego Przedszkola "Wesołe Siódemki" w Katowicach.
Mimo że przedszkolaki znają Huggiego Wuggiego, część z nich nigdy nie grała w grę, w której występuje. Niebieskiego bohatera mogli spotkać w innych grach, m.in. w Robloxie, w filmach w serwisie YouTube lub na TikToku.