Wiadomości z Świętochłowic

W Świętochłowicach powstanie 30 miejsc opieki dla najmłodszych!

 • Dodano: 2022-06-06 09:45

Miasto podpisało umowę na przebudowę budynku Przedszkola Miejskiego nr 11 dla potrzeb utworzenia klubów dziecięcych. 30 nowych miejsc opieki nad dziećmi w wieku od 1 do 3 lat powstanie jeszcze jesienią 2022 r. Rodzice będą partycypować wyłącznie w kosztach związanych z wyżywieniem maluchów.

30 nowych miejsc opieki nad dziećmi w wieku od 1 do 3 lat

W 2011 r. uchwałą Rady Miejskiej utworzono w Świętochłowicach Zespół Opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Od chwili powstania Zespół dysponuje 80 miejscami - w tym 20 to miejsca żłobkowe, a pozostałe 60 to miejsca funkcjonujące w ramach tzw. klubów dziecięcych. 

- Taka liczba miejsc to stanowczo za mało, by skutecznie umożliwić powrót do pracy młodym rodzicom. Zwłaszcza, gdy uświadomimy sobie, że nie zmieniła się ona od dekady – podkreśla prezydent miasta, Daniel Beger i dodaje: - Nie wahaliśmy się ani chwili, gdy okazało się, że możemy sięgnąć po środki zewnętrzne, dzięki którym w mieście może powstać 30 nowych miejsc opieki.

Głównym celem projektu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych nad dziećmi w wieku do lat 3 dla osób sprawujących nad nimi opiekę tj. rodziców/opiekunów prawnych. Zakłada on powstanie dwóch klubów dziecięcych po 15 miejsc każdy, które będą zlokalizowane w przebudowanym budynku Przedszkola Miejskiego nr 11 (w dzielnicy Zgoda). Ich otwarcie planowane jest jeszcze jesienią tego roku.

Podpisana w miniony piątek umowa z wykonawcą, firmą Exeles Sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie, zakłada wykonanie robót budowlanych polegających na zmianie sposobu użytkowania części pomieszczeń zlokalizowanych w przyziemiu budynku Przedszkola Miejskiego nr 11 wraz z robotami towarzyszącymi, dostawą i montażem pierwszego wyposażenia oraz uzyskaniem wszelkich decyzji niezbędnych w celu rozpoczęcia użytkowania obiektu zgodnie z projektowanym przeznaczeniem. Zakres inwestycji wartej blisko 2,9 mln zł obejmie m.in.:

 • przebudowę kondygnacji przyziemia oraz fragmentu kondygnacji parteru budynku,
 • dostosowanie całego obiektu do wymagań bezpieczeństwa pożarowego,
 • wykonanie wewnętrznego układu komunikacyjnego (drogi manewrowej, miejsc postojowych, placu do zawracania oraz ciągów pieszych),
 • zagospodarowanie terenu (w tym wykonanie tarasu zewnętrznego oraz budowę placu zabaw).

Zamówienie finansowane jest w ramach z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Projekt to wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy borykają się z trudnościami dotyczącymi powrotu do aktywności zawodowej. Wsparciem zostaną objęte osoby powracające na rynek pracy po urlopie macierzyńskim bądź podejmujące nowe zatrudnienie bezpośrednio po przerwie związanej z urodzeniem lub wychowaniem dziecka. 

Kryteria naboru będą stanowić:

 • zamieszkanie na terenie gminy Świętochłowice
 • sprawowanie opieki nad dzieckiem od 1 do 3 roku życia
 • posiadanie zatrudnienia bądź powrót na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem/wychowaniem dziecka
 • bierność zawodowa

- Nowe miejsca są szansą dla dzieci, które do tej pory nie zakwalifikowały się do przyjęcia do już funkcjonujących w mieście placówek ze względu na niedostateczną liczbę dostępnych miejsc. Co ważne, dzięki modelowi finansowania obejmującemu środki unijne, rządowe oraz miejskie, rodzice lub opiekunowie będą partycypować jedynie w opłatach dotyczących kosztów wyżywienia dziecka – podsumowuje Katarzyna Osmelak, dyrektor Zespołu Opieki.

Komentarze (8)    dodaj »

 • kulebele

  nasz danielek tysz by sie do żłobka nadowoł

 • DELFIN DO WIĘZIENIA

  Można ? - można ! wystarczy nie kraść jak rodzina Kostempskich przez ostatnich 8 lat

 • Delfin zlodziej

  Te kostempski to tak kradli ze miasto prawje splajtowalo a teraz prokurator na nich wisi...

 • Pamiętamy

  To nie jedyne kontrowersje wokół działań Dawida Kostempskiego. Nigdy swoim wyborcom nie przyznał się do tego, że w 1997 roku brał udział w wypadku samochodowym w którym zginął młody człowiek, a dwaj inni zostali ciężko ranni. Mariusz K., który prowadził auto, przez 16 lat nie odbył prawomocnego wyroku trzech lat więzienia. Kostempski, skazany za ukrywanie dowodów i nieudzielenie pomocy ciężko rannym na 1,5 roku w zawieszeniu, nigdy nie przeprosił rodziny ofiar.

 • Karlus ze Hugobergu

  tyn beger som by potrzeowoł plac we żłobku bo jego nikere decyzje som na takim poziomie

 • swietochlowiczanka

  Nad przedszkolami też warto by pomyśleć, bo liczba dostępnych miejsc w stosunku do ilosci dzieci to jakieś żarty

 • ze swion

  Jak to ładnie brzmi bierność zawodowa po prostu nieróbstwo

 • gość

  aż dziwne że poza nierobami (bierność zawodowa) nie są promowane samotne matki!!!!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również