Wiadomości z Świętochłowic

Mocowanie balustrady do elewacji – praktyczne wskazówki

  • Dodano: 2024-06-03 13:00, aktualizacja: 2024-06-04 21:32

Balustrada to element architektoniczny, który bez wątpienia nadaje balkonowi charakterystycznego stylu. Jej podstawową funkcją jest jednak zabezpieczenie przed upadkiem – poprawny montaż balustrady na elewacji to w tym wypadku podstawa. Przed wami kilka najważniejszych praktycznych wskazówek dotyczących instalowania barierki na zewnątrz domu oraz najczęstsze pomyłki w tym zakresie, których warto się wystrzegać podczas samodzielnego działania. 

Montaż balustrady nie taki straszny

Kupując balustradę, możesz oczywiście zdecydować się na wynajęcie profesjonalnej ekipy montażowej, która zajmie się sprawnym zainstalowaniem barierki na twoim balkonie lub tarasie. W tym scenariuszu ty oszczędzasz sporo czasu, ponieważ wszystkim zajmują się fachowcy. Ważnym jest, by pamiętać, że nawet doświadczonym profesjonalistom może się zdarzyć pomyłka – jej skutki odczujesz jednak w bliższej lub dalszej przyszłości ty, jako lokator domu i użytkownik balustrady. Dlatego też dobrze jest mieć ogólne pojęcie, jak wykonać mocowanie balustrady przez styropian, a jak zamocować ją jeszcze przed wykonaniem elewacji: by na bieżąco wyłapywać błędy i uniknąć tym samym nieprzyjemności w przyszłości. Jeśli z kolei masz podstawowe umiejętności techniczne oraz narzędzia i planujesz zamontować balustradę samodzielnie, najlepiej zacząć od zapoznania się z naszymi wskazówkami praktycznymi.  

Czym mogą skutkować błędy przy montażu balustrady? To oczywiście zależy od indywidualnego przypadku, jednak najczęstsze skutki pomyłek montażystów to przecieki, wilgoć utrzymująca się w okolicach mocowań czy powstawanie mostków cieplnych, czyli miejsc, przez które ciepło ucieka z domu na zewnątrz. By tego uniknąć, warto przestrzegać kolejności prac budowlanych. W praktyce oznacza to, żeby zaplanować montaż balustrady przed ostatecznym wykończeniem balkonu. 

Montaż przed wykończeniem balkonu

W scenariuszu idealnym działania na balkonie lub tarasie warto rozpocząć od zainstalowania szkieletu balustrady, a następnie zająć się wykończeniem przestrzeni. W przeciwnym razie dodasz sobie pracy i możesz narazić się na naruszenie powłoki hydroizolacyjnej oraz samej izolacji budynku. Kolejność prac w tym przypadku jest dość oczywista: 
1. Ustalenie miejsc rozmieszczenia słupków.
2. Zaznaczenie i wywiercenie otworów.
3. Oczyszczenie powstałych otworów.
4. Zamocowanie słupków przy użyciu wkrętów do drewna lub betonu i kołków rozporowych.

Kiedy zamocujesz już wszystkie słupki balustrady, najlepiej będzie zadbać o hydroizolację, następnie położenie wybranego materiału wykończeniowego na podłodze – np. płytek podłogowych. Przed rozpoczęciem kolejnego etapu koniecznie wypełnij wszelkie nieszczelności wybraną masą uszczelniającą. Dopiero teraz możesz zająć się instalowaniem przęseł balkonowych i poręczy: tutaj system działania będzie zależał od konkretnego rodzaju i modelu balustrady. 

Montaż balustrady w ociepleniu

Może jednak okazać się, że z różnych przyczyn twój balkon lub taras są już wstępnie wykończone i konieczne jest mocowanie balustrady do ściany z gotowym ociepleniem. Jak zamocować balustradę przez styropian lub inny rodzaj izolacji? Z pomocą przychodzą kotwy chemiczne, które umożliwiają sprawne dostanie się przez warstwę ocieplenia, do muru, bez nieprzewidzianego uszkodzenia termoizolacji. Jak wygląda mocowanie balustrady do ocieplonej już ściany w tym przypadku?  

Zastosowana masa żywiczna (kotwa) szczelnie wypełnia wszelkie szczeliny i nierówności, wypełniając również nieszczelności pomiędzy konkretnymi warstwami. Dodatkowo montaż pręta kotwiącego jest łatwy i komfortowy: od momentu zaaplikowania kotwy do otworu do jej zastygnięcia (ok. kilkunastu minut) masz możliwość ułożenia elementu w dowolny sposób. Po zastygnięciu łączone elementy stają się trwale ustabilizowane. Kotwy chemiczne charakteryzują się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi: zarówno w kwestii udźwigu, jak również obciążeń pulsacyjnych, ponadto nie generują naprężeń w podłożu. 

Od góry czy od czoła płyty balkonowej? 

Montując balustradę na balkonie lub tarasie, powinieneś wiedzieć o jeszcze jednej istotnej kwestii. W wielu przypadkach słupki balustrady montuje się od góry płyty balkonowej: miejsca łączeń są tutaj jednak najbardziej narażone na działanie wilgoci, a w efekcie z czasem można obserwować stopniowe osłabianie konstrukcji i kruszenie podstawy. Dużo lepszym rozwiązaniem jest montaż słupków balustrady od czoła płyty balkonowej lub tarasowej. W takiej sytuacji powierzchnia nie jest rozciągana ani ściskana, obciążanie balkonu nie ma więc większego wpływu na mocowanie balustrady do betonu. Ponadto w miejscach na powierzchniach pionowych mniejsza jest również intensywność działania czynników atmosferycznych. 

Szukasz producenta balustrad?

Choć, jak widać, mocowanie balustrady do elewacji nie wydaje się nadzwyczaj trudnym zadaniem, pamiętaj, że na każdym etapie możesz poprosić o wsparcie fachowców. Dobrze zamontowana balustrada to gwarancja nie tylko bezpieczeństwa, ale także komfortu cieplnego i wreszcie estetycznej prezencji twojego lokum. Jeśli nie wyposażyłeś jeszcze swojego domu w niezbędne elementy balustrad, i szukasz rzetelnego producenta, koniecznie sprawdź naszą pełną ofertę. Jeśli z kolei masz konkretne pytania – skontaktuj się z nami, doradcy firmy Baluss czekają na twoje zgłoszenie!

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.