Wiadomości z Świętochłowic

Mundurowi promowali policyjne aplikacje, które mają wpływ na bezpieczeństwo

  • Dodano: 2021-09-13 08:15, aktualizacja: 2021-09-13 05:44

Mundurowi ze świętochłowickiej komendy na specjalnym mobilnym stanowisku promowali oraz zachęcali mieszkańców do korzystania z rozwiązań technologicznych. Mowa tutaj o aplikacjach: Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, Moja Komenda i Śląski Dzielnicowy. Stróże prawa pojawili się pod jednym z miejscowych centrów handlowych, aby osobiście zaprezentować aplikacje, dzięki którym nie tylko mieszkańcy miasta mają realny wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy.

Policjanci ze świętochłowickiej komendy pojawili się wraz z mobilnym stanowiskiem pod centrum handlowym przy ulicy Chorzowskiej. Dzięki współpracy na rzecz bezpieczeństwa pomiędzy Policją a placówką handlową, mundurowi po raz kolejny mieli możliwość spotkać się osobiście z mieszkańcami miasta oraz przyjezdnymi, którzy odwiedzili centrum handlowe. Na specjalnie przygotowanym, mobilnym centrum bezpieczeństwa, policjanci prezentowali i omawiali działanie aplikacji Moja Komenda, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz Śląski Dzielnicowy. Dzięki tym rozwiązaniom technologicznym mieszkańcy miasta mają realny wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy. Aplikacje w łatwy sposób można obsługiwać za pomocą telefonu komórkowego, dzięki czemu w szybki sposób można znaleźć m.in. kontakt do swojego dzielnicowego bądź powiadomić Policję o zauważonych zagrożeniu. Na życzenie zainteresowanych policjanci pomagali również w instalacji aplikacji na ich smartfonach.

Na odwiedzających czekały ulotki profilaktyczne

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Interaktywne narzędzie funkcjonujące od 14 września 2016 roku. Od tego czasu policjanci przy każdej okazji w trakcie organizowanych różnego rodzaju spotkań, debat społecznych, w lokalnych mediach oraz na stronie internetowej informują społeczeństwo o funkcjonalności tej aplikacji. Ma on na celu poprawę bezpieczeństwa przy współpracy z mieszkańcami. Została stworzona po to, by umożliwić i zapewnić obywatelom realny wpływ na bezpieczeństwo oraz porządek publiczny w swojej okolicy. Każda osoba może zapoznać się z informacjami na temat bezpieczeństwa oraz występujących zagrożeń w danym rejonie. Może również zdalnie poprzez mapę zgłosić naruszenie prawa w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, poprzez naniesienie zagrożenia na stronie aplikacji. Takie działanie ze strony mieszkańców w efekcie pomaga Policji w skuteczniejszym zwalczaniu zagrożeń. Można śmiało stwierdzić, że jest to świetny instrument współpracy Policji ze społeczeństwem.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę, dzięki czemu zapewnia każdemu z mieszkańców możliwość korzystania z niej w sposób łatwy i anonimowy. Obywatele najczęściej zgłaszają zagrożenia, które uważają za najbardziej dla nich uciążliwe. Zgłoszenia dotyczą m.in. przekraczania niedozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym, grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją, niewłaściwej infrastruktury drogowej, dzikich wysypisk śmieci.

Policja ma 7 dni na podjęcie zgłoszenia i na jego weryfikację od momentu naniesienia zagrożenia na mapę. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia. Do działań w razie potrzeby, angażowane są także inne służby.

Aplikacja ta dostępna jest również na telefonie. Należy pobrać darmową „apkę” Geoportal Mobile. Znajdą w niej zakładkę z dostępem do KMZB.

Przypominamy, że z narzędzia należy korzystać w sposób racjonalny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera lub telefonu również można zgłosić jedno zagrożenie na dobę. Policjanci przypominają, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W takich przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego – 112.

Moja Komenda

Aplikacja mobilna przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policję w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. „Moja Komenda” jest to aplikacja bezpłatna opracowana na urządzenia mobilne bazujące na systemach operacyjnych Android oraz iOS.

Aplikacja, po jej zainstalowaniu, może pracować w trybie off-line, jednak jej pełne funkcjonalności są widoczne przy zapewnieniu dostępu do sieci Internet.
Baza danych zawiera informacje o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów, a także dane kontaktowe ponad 8 tysięcy dzielnicowych z terenu kraju.

Jest to narzędzie, które zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów obiektów policyjnych oraz kontakt ze wszystkimi dzielnicowymi na terenie kraju.

Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji o jednostkach Policji, jak i dzielnicowych.
Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie aplikacja sama odnajdzie najbliższy policyjny obiekt, wskaże trasę dojścia lub dojazdu.

Aplikacja została przygotowana z myślą o osobach, które kontaktują się z Policją w sytuacjach innych, niż te bezpośrednio zagrażające życiu lub zdrowiu.
Przypominamy, że w nagłych przypadkach należy korzystać z numerem alarmowym 112.

Śląski Dzielnicowy

Dzielnicowi to policjanci utrzymujący bezpośredni kontakt ze społecznościami lokalnymi swoich rejonów, rozpoznający ich potrzeby i oczekiwania w zakresie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa, zarówno indywidualnego, jak i publicznego. Dzielnicowi diagnozują wspólnie z mieszkańcami lokalne problemy, ustalają ich przyczyny i pomagają w poszukiwaniu skutecznych sposobów ich rozwiązania. Inicjując i organizując niezbędne działania, angażują do tego zarówno instytucje publiczne, w tym samorządowe, placówki oświatowe, organizacje pozarządowe, jak i społeczności lokalne. Dzielnicowi to policjanci, do których można zwrócić się o pomoc w granicach kompetencji Policji lub przekazać informacje dotyczące bezpieczeństwa.

Aplikacja „Śląska Policja” została rozszerzona o dodatkową funkcjonalność związaną z obszarem policjantów dzielnicowych: zakładkę „Śląski dzielnicowy”. Ma ona na celu, podobnie jak cały zapoczątkowany w 2016 roku program „Dzielnicowy bliżej nas”, zbliżenie się Policji do ludzi, a także zainteresowanie mieszkańców szeroko pojmowaną problematyką bezpieczeństwa lokalnego, szczególnie w rejonie miejsca ich zamieszkania.

Dzięki nowej zakładce „Śląski dzielnicowy”, każda osoba ma możliwość poznania swojego dzielnicowego i sprawdzenia informacji dotyczących jego rejonu służbowego, a także do zapoznania się z udostępnionymi przez dzielnicowego aktualnościami, wdrożonymi przez niego akcjami i planami priorytetowymi. Oprócz obserwowania, co dzieje się w miejscu zamieszkania, użytkownik sam może brać aktywny udział w budowaniu tej funkcjonalności i wpływać na poprawę bezpieczeństwa w przydzielonym dzielnicowemu rejonie. Poprzez zakładkę każdy może zgłosić własne propozycje na działanie priorytetowe realizowane przez dzielnicowego lub własną propozycję na akcję społeczną, jak również poprosić o spotkanie, bądź kontakt telefoniczny czy mailowy, w dogodnym dla siebie czasie. Jedna z opcji tej zakładki umożliwia również zadanie pytania - bezpośrednio dzielnicowemu - w podstawowych kwestiach związanych z bezpieczeństwem w ramach tzw. „Porady online”.

Dla aktywnych użytkowników, chętnych do stałego wspierania działań dzielnicowego, dedykowana jest dodatkowa możliwość udziału w tzw. „Grupie wsparcia” swojego dzielnicowego. Ponadto z zakładki „Śląski dzielnicowy” w łatwy sposób można przejść do strony Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie każdy ma możliwość naniesienia wybranego zagrożenia bezpośrednio na tej mapie.

Zakładka „Śląski dzielnicowy”, jako część aplikacji „Śląska Policja”, jest dostępna zarówno poprzez stronę internetową, jak i w wersji mobilnej do zainstalowania ze sklepu Google Play, App Store i Microsoft Store.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również