Wiadomości z Świętochłowic

Muzeum Powstań Śląskich ponownie otwarte! Sprawdź na jakich zasadach

 • Dodano: 2020-05-19 07:30, aktualizacja: 2020-05-19 07:33

Zapraszamy od 18 maja 2020 r. - Muzeum ponownie otwarte dla zwiedzających!

Obowiązuje tymczasowy regulamin na czas trwania stanu epidemii Covid-19. Zasady zwiedzania w Regulaminie

Regulamin zwiedzania Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
w okresie stanu epidemii COVID – 19
obowiązujący od 15 maja 2020 r. do odwołania

§ 1
Dni i godziny otwarcia ekspozycji
1. Ekspozycję Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach ("Muzeum") można zwiedzać indywidualnie w godzinach:
Poniedziałek, wtorek, środa, piątek: 10.00 - 17.00
Czwartek: 12.00 – 19.00
Sobota: nieczynne
Niedziela: 12.00 – 17.00

W każdy ostatni czwartek miesiąca Muzeum nieczynne – dzień techniczny.
Ostatnie wejście najpóźniej 30 minut przed zamknięciem Muzeum.
W pierwszy czwartek miesiąca o godz. 12.00 bezpłatne indywidualne zwiedzanie dla seniorów.
2. Dzieci poniżej 15 roku życia zwiedzają ekspozycję Muzeum pod opieką osób dorosłych, opiekunów.
3. Muzeum zastrzega sobie prawo zmiany godzin otwarcia oraz czasowego wyłączenia ze zwiedzania części ekspozycji w uzasadnionych przypadkach.

§ 2
Zakup biletów

1. Przed wejściem na ekspozycję Muzeum należy dokonać zakupu biletu wstępu do Muzeum zgodnie z cennikiem opłat za zwiedzanie. Aktualny cennik znajduje się na stronie internetowej: www.muzeumpowstanslaskich.pl.
2. Preferowana jest płatność za zakup biletów kartą płatniczą.
3. Rezerwacja biletów odbywa się w następujący sposób:
1) on-line za pośrednictwem serwisu internetowego: www.muzeumpowstanslaskich.pl,
2) drogą mailową, na adres: biuro@mpsl.pl,
3) osobiście, w kasie Muzeum,
4) telefonicznie, pod nr tel. 322452388.
4. Istnieje możliwość wystawienia faktury VAT na rzecz osób, instytucji, podmiotów gospodarczych, które dokonały zakupu biletów.
4. Zakupione bilety nie podlegają zwrotowi.
5. W niedzielę wstęp na ekspozycję Muzeum jest bezpłatny.

§ 3
Porządek zwiedzania
1. Brak możliwości korzystania z bezpłatnej szatni.
2. Zabrania się wnoszenia na ekspozycję Muzeum: a) długich parasoli, b) plecaków i dużego bagażu, c) zwierząt, d) wszelkiej broni, amunicji, przedmiotów, które uznane być mogą za niebezpieczne, e) materiałów wybuchowych, łatwopalnych i toksycznych.
3. Ekspozycję należy zwiedzać zgodnie z obowiązującym kierunkiem i porządkiem zwiedzania.
4. Zabrania się przekraczania wyznaczonych stref zwiedzania.
5. Na terenie Muzeum obowiązuje zakaz spożywania żywności i napojów oraz palenia tytoniu oraz rozmawiania przez telefon.
6. Zabrania się wstępu na ekspozycję Muzeum osób nietrzeźwym lub zachowującym się w sposób mogący zagrażać bezpieczeństwu zbiorów, zakłócać porządek zwiedzania, a także naruszyć ogólnie przyjęte normy zachowania w miejscach publicznych.
7. Muzeum zastrzega sobie prawo do nieprzyjęcia lub wyproszenia osób indywidualnych nieprzestrzegających porządku zwiedzania i łamiących niniejszy Regulamin.
8. Za szkody poczynione przez osoby niepełnoletnie odpowiada opiekun.
9. Podczas zwiedzania należy stosować się do uwag i zaleceń pracowników Muzeum.
 

§ 4
Dostosowanie zasad zwiedzania zgodnie z wytycznymi dla muzeów, galerii sztuki
oraz innych instytucji kultury działających w obszarze polityki pamięci i ochrony dziedzictwa , w związku z planowanym ponownym otwarciem w stanie epidemii COVID-19.
(Opracowane przez Departament Dziedzictwa Kulturowego MKiDN i
 Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów).

1. Na terenie Muzeum przebywać może równocześnie 80 osób (powierzchnia ekspozycji stałej  Muzeum wynosi 1200 m² : 15 m²  =  80 osób).
2. Zwiedzanie ma charakter indywidualny.
3. Brak możliwości zwiedzania grupowego, prowadzenia lekcji muzealnych i in. aktywności zbiorowych.
4. Część ekspozycji multimedialnej i innych urządzeń aktywowanych dotykiem (np. VR, stereoskop, audioprzewodniki) zostanie wyłączona i nie będzie dostępna dla zwiedzających.
5. Zwiedzający będą wpuszczani wyłącznie po uprzedniej kontroli temperatury ciała oraz we własnych  maseczkach i rękawiczkach ochronnych.
6. Pracownicy Muzeum, wyposażeni w maseczki  lub przyłbice, będą służyć pomocą zwiedzającym i nadzorować właściwą  liczbę osób w każdej z sal oraz stosowanie się do zaleceń sanitarnych.
7. Punkt sprzedaży biletów i wydawnictw zostanie zabezpieczony przezroczystą przegrodą.
8. Przy kasie dostępne będą środki dezynfekcyjne dla zwiedzających.
9. Preferowana płatność za zakup biletów kartą płatniczą.
10. Cztery razy dziennie przeprowadzona będzie przez pracowników Muzeum dezynfekcja klamek, poręczy, przełączników światła, ekranów, toalet.
11. Klimatyzacja pomieszczeń nie będzie stosowana.
12. Odłożenie w czasie korzystania z szatni.
13.Wydarzenia takie jak wernisaże, finisaże, promocje książek, konferencje naukowe itp. będą organizowane z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią koronawirusa i z ograniczoną liczbą uczestników.
 

§ 5
Pozostałe uregulowania
1.Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem mailowym:biuro@mpsl.pl lub pod numerem tel. 322452388 wew. 100
2. Fakt wykupienia lub zarezerwowania biletu wiąże się z akceptacją postanowień niniejszego regulaminu.

Komentarze (9)    dodaj »

 • Emeryt

  Do muzeum w maseczkach, a kto wreszcie dopilnuje osoby które, w sklepach spożywczych i w środkach komunikacji tych masek nie zakładają.

 • Mieszkaniec

  Jak widze w jakich zużytych maseczkach jednorazowych chodzą niektórzy emeryci to faktycznie lepiej żeby ich nie nosili. Po drugie niebawem planują zniesienie maseczek, mam nadzieje że rządzący dotrzymają słowa w tym temacie.

 • czytelnik

  Same [...]y a o tym co tak naprawdę dzieje się w mieście to cisza! Co to? cenzura czy może już któryś "uczciwy" z RM macza w tym palce?

 • Müller

  Świętochłowice jakby nie patrzeć geograficznie leży prawie w centrum Górnego Śląska związku tym jest praktycznie enklawą i genezą śląskosci jak chociażby Lpiny czy Chropaczów do tego było czy jest najbardziej zaludnionym miastem Europy w przeliczeniu ilość mieszkańców na 1km2 i CO?Polska czyli gorole w większości nie wiedzą o istnieniu. Świętochłowic.

 • Hanys

  hanysek niemieckie BND cię sponsoruje ? Zaanektował to wirus głupoty twoją głowę

 • Hanysek

  No toś pojechał. Jeśli chodzi o środek GŚ, to leży on mniej więcej gdzieś między Strzelcami, Koźlem a Gliwicami. Natomiast teza, jakoby Lipiny były "genezą" ślaskosci to już kompletne bzdury. Ty pewnie jesteś jednym z tych, którzy uważają Katowice za stolicę całego Ślōnska :D

 • Müller

  Tak a to ciekawe że były czasy kiedy nie znając Gwary Śląskiej to na Lipinach praktyczniejsze byś się nie dogadał a gorole chodzili kanałami.Co do określenia środka Górnego Śląska to oczywiście że nie geograficznie a raczej chodziło mi przemysł jak chociażby kopalnie a kopalnie to Górny Śląsk oraz to jakie miasta otaczają Świętochłowice jak przecież Ruda Śląska, Bytom czy Chorzów.A miejsca które przytoczyles parę dni temu byłem w okolicach rowerem jadąc do Krapkowic dla mnie to miejsce bliższe Niemcom co nie jest tajemnicą bo przecież z tamtad wywodził się mniejszość niemiecka niż do Hanysów jak chociażbym z braku lub jak na lekarstwo familoków bo familok to jeden z wielu atrybutów Górnego Śląska.

 • Hanysek

  1. Śląski to język, nie gwara. Nawet na FB możesz go wybrać zamiast np. polskiego. 2. Czy Ty przypadkiem nie rozgraniczasz Ślązaków na polskich i niemieckich? Ślązak to Ślązak, Polak to Polak a Niemiec to Niemiec...3. Spójrz na naszą flagę z czasów sprzed polskiej aneksji: oprócz orla są na niej symbole górnicze i rolnicze, więc nieprawdą jest, że symbolem GŚ są kopalnie i familoki... Taki obraz utrwalili w społeczeństwie Polacy, dodatkowo dzieląc Śląsk na 3 części, a jest i czwarta, gdzie tez dogadasz się po śląsku- w Czechach, konkretnie w Kraju Morawsko-Slezskym.

 • Hanysek

  Muzeum Powstań Polskich na Górnym Śląsku - tak powinna brzmieć prawidłowa nazwa tego muzeum.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również