Wiadomości z Świętochłowic

Najmłodsi mieszkańcy Świętochłowic zdobyli wiedzę o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

  • Dodano: 2021-06-07 08:15, aktualizacja: 2021-06-07 06:10

Mundurowi ze świętochłowickiej drogówki spotkali się z podopiecznymi Fundacji Rodzin Polskich. Najmłodsi mieszkańcy miasta mieli okazję bliżej poznać nowe przepisy w Ruchu Drogowym, które weszły w życie 20 maja oraz 1 czerwca 2021 roku. Bezpieczeństwo najmłodszych jest jednym z priorytetów świętochłowickich policjantów.

Dzisiaj na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji Skałka, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego ze świętochłowickiej komendy spotkali się z podopiecznymi Fundacji Rodzin Polskich im. Jana Pawła II w Świętochłowicach. Dla lepszego przyswajania wiedzy przez najmłodszych spotkanie to zostało podzielone na dwie części.


Pierwsza część odbywała się na SkateParku, czyli w miejscu, w którym najmłodsi aktywnie spędzają swój wolny czas. Podczas spotkania policjanci wyjaśnili młodym mieszkańcom miasta trzy nowe definicje, które pojawiły się w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym, a mianowicie czym jest hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego oraz urządzenie wspomagające ruch, a także omówili regulacje prawne związane z ich użytkowaniem.
Wszystko za sprawą obowiązujących od 20 maja br. nowych regulacji dotyczących coraz popularniejszych, nowoczesnych środków transportu. Popularność tych urządzeń i brak odpowiednich przepisów niejednokrotnie sprawiało, że bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego było zagrożone. Obecnie ustawa jasno precyzuje, czym są dostępne na rynku oraz często widziane na ulicach i chodnikach różnego rodzaju nowe „pojazdy” służące do przemieszczania się w przestrzeni miejskiej.
Podczas spotkania policjanci z drogówki przypominali również, że ustawodawca tylko w przypadku poruszania się urządzeniem wspomagającym ruch nie określił żadnych ograniczeń wiekowych oraz wymogu posiadania uprawnień. W przypadku hulajnóg elektrycznych i UTO jeździć na nich może każda osoba, która ukończyła 18 lat, osoby w wieku od 10 do 18 lat, które mają prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub kartę rowerową. Poruszanie się hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się wymienionymi urządzeniami jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Na zakończenie pierwszej części spotkania stróże prawa wręczyli wszystkim uczestniczącym opaski odblaskowe, oraz kolorowanki „Bezpieczni w drodze”, a także zachęcali młodych amatorów jazdy na hulajnodze, rolkach czy deskorolce do używania kasków, ochraniaczy oraz elementów odblaskowych.


Przypominamy !
Hulajnoga elektryczna - przepisy zabraniają:

  • kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
  • przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
  • ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów.

Kierującemu urządzeniem transportu osobistego, zabrania się:

  • ciągnięcia lub holowania innego pojazdu,
  • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
  • czepiania się pojazdów.

Osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, zabrania się:

  • poruszania się w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
  • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
  • ciągnięcia pojazdu lub ładunku,
  • czepiania się pojazdów,
  • porusza się tyłem

 
Druga część spotkania odbyła się w okolicy przejścia dla pieszych. Tutaj najmłodsi mieli okazję bliżej poznać nowe przepisy w Ruchu Drogowym, które weszły z kolei w życie z dniem 1 czerwca 2021 r. Następnie pod czujnym okien świętochłowickich mundurowych mogli w praktyce poćwiczyć bezpieczne zachowania. Nawiązując do Ustawy, mundurowi „na przykładach” tłumaczyli najmłodszym jak rozumieć i stosować nowe przepisy. Po dzisiejszym spotkaniu dzieci będą m.in. wiedziały, że nie mogą korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego na przejściu dla pieszych.
Stróże prawa wychodzą z założenia, że edukacja jest najważniejsza, dlatego korzystają z każdej okazji, aby rozmawiać z najmłodszymi mieszkańcami miasta na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również