Wiadomości z Świętochłowic

Najtańsze mieszkania są w Świętochłowicach? 

 • Dodano: 2021-01-25 07:15, aktualizacja: 2021-01-28 13:04

Metropolia Śląsko-Zagłębiowska to atrakcyjne miejsce do mieszkania. Gdzie jednak można znaleźć tanie mieszkania na sprzedaż? Okazuje się, że najniższe ceny mieszkań są w Świętochłowicach i Rudzie Śląskiej. A gdzie są najdroższe nieruchomości na Śląsku?Analiza sytuacji na rynku mieszkaniowym została przeprowadzona przez Departament Strategii i Polityki Przestrzennej w ramach prac Metropolitalnego Obserwatorium Społeczno-Ekonomicznego. Jak podaje InfoGZM, wyliczenia wykonano w oparciu o ceny sprzedaży mieszkań oferowane na wiodących portalach ogłoszeniowych w październiku 2020 roku. Pod uwagę brano zarówno mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Na podstawie analizy cen mieszkań w województwie śląskim udało się wskazać, które rejony cieszą się największą popularnością. 

Mieszkania na sprzedaż na Śląsku – rynek pierwotny

Jak wykazały badania, ceny mieszkań na rynku pierwotnym w GZM kształtowały się na poziomie od 3500 zł do 8800 zł za mkw.  Średnia cena ofertowa 1 m² na rynku pierwotnym w GZM to 6 769 zł. 

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym

Jeżeli planujemy zakup mieszkania w stolicy województw śląskiego, czyli w Katowicach, musimy dysponować zasobnym portfelem. Tutaj ceny są najwyższe. Rankingi wskazują, że najdrożej jest w Śródmieściu Katowic, gdzie za metr kwadratowy zapłacimy 7300 zł. Sprawdza się oczywiście znana formuła, że im dalej od centrum, tym taniej, bowiem w południowych dzielnicach ceny oscylują już od 5800 do 6500 za mkw. Oznacza to, że są porównywalne z tymi w Gliwicach czy Tychach. Najniższe ceny mieszkań na rynku pierwotnym znajdziemy za to w Tarnowskich Górach. Zaskoczeni? 

Ceny nieruchomości na rynku wtórnym w woj. śląskim. Gdzie najtaniej?

W województwie śląskim znajduje się wiele urokliwych, wiekowych zabytkowych kamienic, a ceny znajdujących się tam mieszkań są niewielkie, jednakże lokale wymagają generalnego remontu, który może pochłonąć nawet drugie tyle, co wartość mieszkania. Nieco inaczej wygląda sytuacja z mieszkaniami w blokach. Ich stan techniczny jest zazwyczaj lepszy, ale wpływa znacząco na cenę. Zdecydowanie najdroższe mieszkania znajdują się w wieżowcach. To ciekawa zależność, bowiem ich metraż jest zazwyczaj niewielki.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym

Ceny mieszkań na rynku wtórnym są zdecydowania niższe od tych oferowanych na rynku pierwotnym. Średnia cena 1 mkw w GZM wynosi 4 734 zł. Najdrożej jest tradycyjnie w Katowicach, gdzie zapłacimy ok. 6 182 zł. Przyszły właściciel wymarzonego „M” sporo, bo powyżej 4700 zł/mkw, zapłaci też w Tychach (5 476 zł) oraz Gliwicach (4 947 zł).

Najtańsze mieszkania są w Świętochłowicach

A gdzie jest najtaniej? Statystyki wskazują, że najtańsze mieszkania są w Świętochłowicach, w północnej części Rudy Śląskiej oraz w Łaziskach Górnych. Tanio jest też w Bytomiu i Zabrzu.

W Świętochłowicach średnia cena za mieszkanie z rynku wtórnego to 3581 zł/mkw, przy średniej powierzchni mieszkania wynoszącej 54 mkw, a w Rudzie Śląskiej – 3812 zł/mkw, przy średniej powierzchni wynoszącej 51,5 mkw.

Na cenę mieszkania wpływ ma wiele czynników. Liczyli się nie tylko jego stan, ale także okolica. A jak ta wygląda w Świętochłowicach? Zobaczcie zdjęcia!

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w GZM

Komentarze (5)    dodaj »

 • Świętochłowiczanka od urodzeni

  Tanio by było gdyby było PRL.Wpłaciłaś kaucje i za darmo dostałałeś mieszkanie.Tak mieszkam już 4o lat. A moje dzieci muszą zapłacić 2oo tys.zł za M3,kogo na to stać przy dzisiejszych płacach.Chciałbym wrócić do PRL,tam liczył się robotnik,teraz milioner.

  • Świętochłowiczanka od urodzeni
   2021-02-10 15:22
  • odpowiedz
 • terefere

  Ciekawe skąd miał zatem kasę ten robotnik, który to mieszkanie wybudował a za które zapłaciłaś tylko kaucję...

 • Sławek

  Świony to tragedia. Tam mieszkania powinny kosztować max 500 zł/ metr2. Patola, alkohol, awantury, złodziejstwo. Masz lepsze auto to ci ukradną albo zniszczą. Do tego ludzie z Swion cuchną.

 • TANIO

  999 166 złŚWIĘTOCHŁOWICE - UROCZYSKO MATYLDA - APARTAMENTYul. Uroczysko, Świętochłowice, śląskie7 486 zł/m²

 • Mis

  Co za bzdury. Wystraczy wejść na otodom. Już wiszą oferty nawet za ponad 4000zl za m2 w gruzach zwanych kamienicami zapewne z patolą. Na Chropaczowie mieszkanie za 300 000zl to nie rzadkość.... w wieżowcuTanio w Świętochłowicach? Nie siejcie propagandy niczym PiS. Tanio to by było jakby mieszkanie do sprowadzenia było do 3000zl za m2 a do remontu do 2000zl m2 i to oczywiście w bloku bo nie zapomnijcie nadał większość zarabia poniżej 3000zl netto.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również