Wiadomości z Świętochłowic

Nie żyje Jan Olszewski - zmarł były premier Polski, miał 88 lat.

  • Dodano: 2019-02-08 10:30, aktualizacja: 2019-02-08 13:04

Nie żyje Jan Olszewski - były premier Polski, obrońca opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL i Kawaler Orderu Orła Białego. Polityk odszedł późnym wieczorem w czwartek w szpitalu w Warszawie, gdzie przebywał od kilku dni. 

Polityk od 2011 r., kiedy doznał udaru mózgu zmagał się z problemami zdrowotnymi. Kilka dni temu Olszewski we własnym domu stracił przytomność i trafił do szpitala – Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie – gdzie nie było z nim kontaktu, aż do chwili śmierci.

Jana Olszewskiego żegnają politycy, dziennikarze i komentatorzy życia publicznego

Byłego premiera żegnają politycy oraz komentatorzy życia publicznego. Przypominają jego zasługi i zgodnie zaznaczają, że wspaniale zapisał się w historii.

Na odejście Jana Olszewskiego zareagował m.in.: Stanisław Karczewski marszałek Senatu.

"Wielki patriota. Wiernie służył Polsce i Polakom. Zawsze bronił polskich spraw. Wspaniały człowiek. Zawsze po stronie najsłabszych, krzywdzonych, zwykłych ludzi. Cześć Jego pamięci. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie" - wpis o takiej treści umieściła na Facebooku była premier Beata Szydło.

Okolicznościowy wpis umieściła w sieci również ambasador USA w Polsce.

Działacz opozycyjny i obrońca w procesach politycznych

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 roku w Warszawie; pochodził z rodziny kolejarskiej związanej z PPS. W czasie okupacji niemieckiej był członkiem Szarych Szeregów, brał też udział w powstaniu warszawskim. W latach 60. bronił w procesach politycznych m.in.: Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego. W 1975 roku podpisał "List 59" - protest przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR. W 1976 roku bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z KOR i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

W 1980 r. doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie. Jako członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu. Był pełnomocnikiem rodziny ks. Jerzego Popiełuszki podczas procesu jego zabójców z SB.

Zwieńczeniem kariery politycznej Olszewskiego była funkcja szefa rządu.

W 1991 r. Wałęsa powołał go na premiera, a 23 grudnia 1991 r. jego rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu – pierwszego po wojnie wybranego w pełni wolnych wyborach.

Ujawnienie archiwaliów SB przez ówczesnego szefa MSW Antoniego Macierewicza stało się bezpośrednią przyczyną upadku rządu Olszewskiego w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r., określanej później jako "noc teczek". 4 czerwca rano do Sejmu trafiły koperty z tzw. listą Macierewicza, na której znajdowały się nazwiska polityków figurujących w archiwach MSW jako tajni współpracownicy komunistycznych służb specjalnych. Uchwałą Sejmu z 5 czerwca 1992 Jan Olszewski został pozbawiony urzędu na skutek uchwalenia wotum nieufności.

- Chciałbym mianowicie, wtedy kiedy ten gmach opuszczę, kiedy skończy się dla mnie ten – nie ukrywam – strasznie dolegliwy czas, kiedy po ulicach mojego miasta mogę się poruszać tylko samochodem albo w towarzystwie torującej mi drogę i chroniącej mnie od kontaktu z ludźmi eskorty, że wtedy, kiedy się to wreszcie skończy – będę mógł wyjść na ulice tego miasta, wyjść i popatrzeć ludziom w oczy. I tego wam – Panie Posłanki i Panowie Posłowie – życzę po tym głosowaniu - mówił wtedy w Sejmie Jan Olszewski.

Były premier od 2011 r. zmagał się z problemami zdrowotnymi

Polityk od 2011 r., kiedy doznał udaru mózgu zmagał się z problemami zdrowotnymi. Kilka dni temu Olszewski we własnym domu stracił przytomność i trafił do szpitala – Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie – gdzie nie było z nim kontaktu, aż do chwili śmierci. Miał 88 lat.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również