Wiadomości z Świętochłowic

Niskie temperatury są zagrożeniem dla bezdomnych. Pamiętajmy o nich

  • Dodano: 2021-12-08 06:15, aktualizacja: 2021-12-08 06:20

Świętochłowiccy policjanci rokrocznie w okresie jesienno - zimowym kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby zagrożone wychłodzeniem organizmu. Ujemne temperatury stanowią dla nich zagrożenie życia. Apelujemy do mieszkańców o zwracanie szczególnej uwagi na osoby bez dachu nad głową. Informacje można przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Wszystko wskazuje na to, że zima zbliża się wielkimi krokami

Nocą termometry wskazują ujemne temperatury, a w ciągu dnia oscylują w okolicy zera stopni Celsjusza. Chłody i niskie temperatury stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz dla osób będących pod wpływem alkoholu. Dzielnicowi oraz policjanci „patrolówki” ze świętochłowickiej komendy zwracają więc szczególną uwagę na osoby zagrożone wychłodzeniem organizmu. Kontrolują między innymi opuszczone budynki, działkowe altanki, klatki schodowe, okolice rur ciepłowniczych i tym podobne w których zimną bezdomni próbują się schronić przed mrozem i ogrzać. Policjanci zachęcają każdą napotkaną, narażoną na wychłodzenie osobę do skorzystania z pomocy instytucji, które pomogą im przetrwać ten trudny dla nich okres.

Niskie temperatury stwarzają zagrożenie również dla osób samotnych i w podeszłym wieku

Dotyczy to także osób nietrzeźwych, przebywających poza domem, które ze względu na stan upojenia alkoholowego lub swoją nieporadność życiową nie są w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo. Osobom takim należy pomóc, udzielając informacji o miejscach noclegowych lub powiadomić odpowiednie służby, które od lat podejmują czynności w ramach działań na rzecz osób bezdomnych.

Przypominamy, że od 1 października 2021 roku w siedzibie OPS przy ulicy Katowickiej 35 w Świętochłowicach została uruchomiona ogrzewalnia dla osób bezdomnych, która czynna będzie do 30 kwietnia 2022 roku w godzinach 18.00 – 8.00.

Ponadto jak co roku, od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego (http://www.katowice.uw.gov.pl) znaleźć można informacje na temat ośrodków wsparcia doraźnego dla osób bezdomnych (wydawanie żywności i odzieży, dostęp do pralni i łaźni) oraz adresy schronisk i noclegowni w woj. śląskim.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”. (Przypominamy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112).

Policja apeluje o czujność i zainteresowanie się osobami, które ze względu na stan nietrzeźwości, stan zdrowia czy też wiek nie mogą o siebie zadbać, czy też nie mają schronienia. Nasze zainteresowanie powinny wzbudzić osoby śpiące na ławkach w parkach czy przystankach autobusowych, zwłaszcza gdy robi się zimno i zapada zmierzch. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również