Wiadomości z Świętochłowic

Nowoczesny system segregacji odpadów zawita do Świętochłowic!

 • Dodano: 2024-04-11 13:45, aktualizacja: 2024-04-16 10:27

Dziś Miasto Świętochłowice podpisało porozumienie ze Spółdzielnią Mieszkaniową dotyczące realizacji przez Gminę projektu pn. „System Indywidualnej Segregacji Odpadów – poprawa gospodarki odpadami w zabudowie wielolokalowej w mieście Świętochłowice”.

Co to oznacza w praktyce?

Już z końcem roku w Świętochłowicach w dwóch lokalizacjach zostanie zamontowany nowoczesny system inteligentnych pojemników na odpady. "Bezdotykowe" śmietniki pomogą w selektywnej zbiórce odpadów komunalnych w mieście. Urządzenia zastąpią zewnętrzne wiaty śmietnikowe i w swojej nowoczesności są absolutną nowością na rynku. Jak będą działały?

- Każde mieszkanie będzie posiadało swój indywidualny kod kreskowy. Będzie on przyporządkowany do lokalu. Miasto przekaże do spółdzielni naklejki z kodami, które następnie administracje będą dystrybuować wśród mieszkańców. Naklejki te lokatorzy będą umieszczać na swoich workach ze śmieciami. Następnie osoba wyrzucająca śmieci skanuje swój worek pod czytnikiem znajdującym się na pojemniku i otworzy się odpowiednia klapa. Wewnątrz pojemników znajdują się wagi, przez co system rozpoznaje, czy został tam umieszczony odpowiedni rodzaj śmieci – tłumaczy Beata Grzelec-Spetruk, Naczelnik Wydziału Ekologii i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach.

Do projektu na początek włączeni zostaną lokatorzy zasobów spółdzielni mieszkający przy ul. Granitowej i Polnej w Świętochłowicach. W lokalizacji Granitowa 10/Polna 17 zamontowany zostanie system składający się z 12 pojemników (modułów), zaś przy ul. Polnej 7-9 znajdzie się zestaw 10 pojemników.

Jak wyglądać będą nowoczesne śmietniki?

Tradycyjne kosze na odpady umieszczone są w estetycznej obudowie wyposażonej w system ważący i czytnik kodów QR, co umożliwia rejestrację masy i rodzaju odpadów przekazanych przez poszczególne gospodarstwa domowe danego osiedla. Dzięki automatycznym klapom odbywa się bezdotykowa obsługa pojemników. Kolorowe diody i przyjazne komunikaty głosowe ułatwią mieszkańcom korzystanie z urządzenia. Swoją funkcjonalnością czy wysokością jest ono dostosowane do osób starszych, czy niepełnosprawnych. Dodatkowo dostęp do indywidualnego konta z bieżącą informacją o generowanych odpadach będzie stanowił motywację lokatorów do segregacji.

Projekt w Świętochłowicach będzie realizowany w zasobach Spółdzielni na działkach należących do Spółdzielni i Gminy, stąd do rozpoczęcia procedury wyboru wykonawcy zadania potrzebne było podpisanie porozumienia. Wartość projektu opiewa na kwotę 2 105 263,16 zł. Na realizację zadania miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości 2 mln zł w ramach programu Polski Ład, zaś pozostała kwota to wkład własny miasta. Zadanie w optymistycznym scenariuszu ma być zrealizowane do końca tego roku, choć ze względu na procedury przetargowe montaż może przesunąć się o kilka miesięcy.

- Segregacja to bolączka każdego samorządu. Wierzę, że wdrożenie inteligentnego systemu poprawi nasze wskaźniki, ale także w długofalowym stosowaniu pozwoli na obniżenie ceny za odbiór śmieci. Należy bowiem pamiętać, że przez pierwszy rok będzie to niejako program pilotażowy, gdyż użytkowania tego nowoczesnego rozwiązania będziemy się wszyscy uczyli. Technologia zmienia się w każdym obszarze życia. Teraz dotyka także tematu śmieci. Musimy się z tym zmierzyć i dostosować do obowiązujących nowych standardów. Wiem, że mieszkańcy mimo początkowych obaw docenią ten system. Cieszy mnie po raz kolejny dobra współpraca ze spółdzielnią, co pokazuje, że można współdziałać dla dobra naszego miasta – mówi Prezydent Daniel Beger.

Aby użytkowanie pojemników było łatwiejsze i przystępne, planowana jest także akcja edukacyjna dla mieszkańców objętych systemem skanowania odpadów.

- Będziemy przeprowadzać akcję wdrożeniową wśród lokatorów. Nikt nie pozostanie bez wiedzy o tym, jak korzystać z kodów i pojemników oraz co do nich wrzucać. Zorganizujemy spotkania informacyjne, a także materiały edukacyjne. Uważam, że jest to przyszłość, od której nie uciekniemy, a wręcz musimy się na nią otworzyć dla dobra nas wszystkich. Ważny jest fakt, że system pozwoli na zindywidualizowanie odpadów w wielorodzinnych zabudowaniach, o co mieszkańcy wielokrotnie zabiegali. Dziś bowiem lokatorzy ponoszą odpowiedzialność zbiorową za odpady całego bloku. Nawet gdy ktoś segreguje, jest obarczany winą, a nawet karą za niesegregowanie śmieci za kogoś innego. Teraz się to zmieni i każdy będzie odpowiedzialny wyłącznie za swoje worki – wylicza Karol Woźniczka, Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Świętochłowicach.

Czy takie rozwiązania są już gdzieś stosowane? Na Śląsku jesteśmy pionierami!

Z inteligentnego systemu korzystają już mieszkańcy niektórych polskich miast, m.in. Ciechanowa, Zamościa, Świebodzina czy Rumii. Na Śląsku jednak Świętochłowice są pierwszym miastem, które skorzysta z tego typu rozwiązania. Będzie to niejako dobry przykład i przetarcie szlaków dla kolejnych miast aglomeracji.

Cały system wspiera aplikacja na telefon, która zawiera precyzyjne informacje o odpadach wytwarzanych przez gospodarstwo domowe.

Stanowi ona także doskonałe narzędzie do kształtowania ekologicznych postaw mieszkańców. Dostępna w telefonie, wiedza o jakości segregacji, zachęca do prawidłowych działań, które przekładają się na oszczędności w domowych budżetach, a w przypadku gmin na osiąganie wyższego poziomu recyklingu. Dzięki niej każdy użytkownik nowoczesnego systemu segregacji będzie mógł:

 • zobaczyć ile odpadów produkuje w podziale na: metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, bio i odpady zmieszane,
 • śledzić jakość segregacji i porównać swoje wyniki z innymi mieszkańcami,
 • sprawdzić lokalizację najbliższego dostępnego inteligentnego pojemnika,
 • skorzystać z wyszukiwarki odpadów,
 • kontrolować ilość posiadanych naklejek z kodami QR.
Nowoczesny system segregacji odpadów zawita do Świętochłowic! / fot. UM Świętochłowice

Komentarze (25)    dodaj »

 • Karlus

  Mamy jedne z najdroższych czynszów w Polsce z SM a teraz będzie okazja do kolejnej podwyzki. Wywóz śmieci te drogi. Brawo Beger, już nie pójdę głosować na niego 21 kwietnia i moja rodzina też.

 • gryfnie

  Patrząc jakie stawki spółdzielnia płaci zewnętrznym firmom za byle co, to za serwisowanie tych hasioków zapłacimy majątek, a dla mieszkańców kolejne podwyżki czynszów.

 • Alojz

  Niedługo to już nawet wody w kiblu nie spuścisz bez kodu QR

 • Mieszkaniec

  Czu to już oficjalny związek partnerski prezydenta ze spoldzielnią mieszkaniową?

 • Zofia

  Nawet chyba małżeński, bo przed wyborami nie tylko pojawiały się gazetki bergera w skrzynkach mieszkańców spółdzielni, ale pojawiła się nawet gazetka spółdzielni z uśmiechającym się bergerem i zachętą do głosowania na niego.

 • Andzia

  No i znowu ludzie beda zostawiac smieci gdzie popadnie na skwerkach,lasach i na rozstaju drog.A tym co nie zerwa kartki z butelki szklanej to oczywiscie kara. Male klitki mieszkaniowe i pelno workow. A moze ktos nie chce segregowac smieci i wiecej placic to gdzie ma wrzucac

 • stanik

  W wielu blokach tak jak w moim kuchnia ma 1,5 X 2,5 m. Myślę, że wywalę meble i wstawię sobie z pięć koszy na śmieci żeby segregować odpady.

 • Szambo

  Czy wprowadzą liczniki i wagi w toaletach?????

 • z m

  No super. Super że pan prezydencik i dziadzio ze spółdzielni oficjalnie zapowiedzieli łamanie prawa związanego z RODO. Generalny inspektor ma poważne wątpliwości czy oznaczanie śmieci mieszkańców nie łamie zasad z tej ustawy, a ci dwaj kolesie cieszą się z super zakupu hasioków po 175 tyś pln za sztukę. Tak tak z dotacji, która jest z waszych podatków. Ten komentarz też zablokujecie pseudodziennikarzyny?

 • Mieszkaniec spółdzielni

  Inwigilacja wszystkich mieszkańców. A w przyszłym roku podwyżki czynszów o 300%, bo okaże się że kolejne śmietniki po 95tyś pln/sztukę będziemy musieli kupić sobie sami. A jak jeszcze serwis tej elektroniki z hasioków będzie ogarniany przez spółdzielnię komuchów, to za każdy przyjazd serwisanta będziemy płacić 10tyś pln. Brawo wy!

 • Ab

  To jakiś absurd. Kilka śmietników za 2 miliony.Dodatkowo baza danych o ludziach. Już będzie wiadomo kto, co i ile spożywa.

 • ehh

  Drogie, jak cała ekologia. Zauważ, że ekolodzy nie mają problemu z kasą o ile muszą za to płacić inni. Przykład? Blistry po lekach. Wrzucasz je do odpadów mieszanych, bo jest to plastik i aluminium. Dlaczego? Bo istnieje technologia, która je oddziela, ale jest zbyt droga i nie opłaca się ekologom. Ale zacznie, gdy ktoś wpadnie na pomysł przeniesienia kosztów na osoby kupujące leki. :)

 • Angel

  Znajaz życie w ciągu max 2 tyg pojemniki będą rozwalone i niedzialajace

 • Alan

  A wiadomo czy będzie można po prostu opróżniać worki na śmieci poprzez wyrzucanie śmieci do kosza i zostawienie worka, czy jednak będzie trzeba wyrzucać wszystkie worki? Mam nadzieję, że sprawdzi się pierwsza opcja, bo nie wyobrażam sobie ilości wyrzuconego plastiku i naklejek z kodem QR.

 • TrasaPasa

  Nowoczesny system wyłudzania pieniędzy - tak to się powinno nazywać. Dwa miliony sto tysięcy podzielić na 22 smietniki równa się 95 tysięcy za jeden śmietnik. Dodatkowo dane osobowe w postaci kodów na workach, które każdy może sobie wygrzebać i przehandlować - ekobiznes w pełnej krasie, oczywiście "dla naszego dobra". Kamery na każdym osiedlu - dla naszego dobra. Ograniczenia w obrocie gotówką - dla naszego dobra. Ale dur...ny lud wszystko kupi, "bo nowoczesne". Nowoczesne to jest, i owszem, ale to jest bezczelne kontrolowanie społeczeństwa. Ciekawe, czy ludzie sobie to kiedyś uzmysłowią?

 • yoko koko

  Jaki prezydent miasta takie pomysły hahahahahahahahah.Aut niema gdzie parkować a na takie hasioki się znajdzie? A co z wiatami? Miasto je odkupi?Może na każdy papierek lub inny śmieć będziemy naklejki lepić. Mania inwigilacji jest powalająca.

 • Bekol

  Rzygać sie już chce tymi ekologiami i innymi [...]relami. Hasiok to hasiok i tyla. Jakieś kody, srody. Przelezie ktoś przypadkowy po osiedlu z innego miasta, dzielnicy etc to oby na zol wyciepywoł hasie, bo idzie to w kierunku jaki jest w holandii ze nawet w centrum miasta jakies hasioki na smartfona. Powalilo wos juz ekoterrorysci.

 • Amiga

  Kiedy wprowadzicie liczniki na

 • Gububinkkk

  No i ciśnienie podniesione. Ciekawe jak to się ma do ochrony prywatności, zapytam prawnika. Po 1. Wszyscy mieszkańcy będą wiedzieć z aplikacji co kto i jak robi, skoro będzie można porównaćPo 2. Pracownicy segregujący będą wiedzieć totalnie wszystko o mieszkańcach, o konkretnym mieszkaniu i mieszkańcach, no Chinska Republika Ludowa.Po 3. Wrażliwe dane osobowe krążące po instytucjach miejskich, w innym celu niż umowa na wywóz.Śmierdzi to na kilometr reżimem i kontrolą, nie ekologią, a na koniec i tak to wsypią do jednej dziury. Idiotyzm nie innowacja. Już mam 5 śmietników, więcej hasiokow stoi w tej mikro kuchni niż mebli a jeszcze mam się z tego tłumaczyć. Zainwestujcie te 2mln zł w psujące się wiecznie windy!

 • precz z komuną

  Mieszkańcy tych bloków mogą zgłosić to do głównego inspektora ds rodo. Zdaje się że bez wyrażenia zgody przez mieszkańców na przetwarzanie informacji, nie można nikogo do tego zmusić. Pewnie te komuchy będą kombinować i próbować zmusić pod groźbą, że zmienią stawkę na niesegregowane, co też jest nie legalne. Coś mi się zdaję że to będzie kolejny prezydent swion z zarzutami jak dalej będzie brnąć w te zamordystyczne idiotyzmy.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również