Wiadomości z Świętochłowic

O bezpieczeństwie z dziećmi jeszcze przed wakacjami

  • Dodano: 2021-06-15 06:30, aktualizacja: 2021-06-15 06:42

W piątek mundurowi ze świętochłowickiej Policji odbyli spotkanie z dziećmi z miejscowej SP nr 2. Prelekcja stróży prawa, była inicjatywą promującą bezpieczeństwo wśród najmłodszych w trakcie zbliżającego się letniego wypoczynku. Podczas zajęć dzieci z klas 1-3 chętnie rozmawiały z policjantami m.in. o tym, jak unikać zagrożeń podczas zabawy w domu i na podwórku, szczególnie w kontakcie z osobą obcą.

Do końca roku szkolnego zostało niespełna dwa tygodnie. Tegoroczne wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Dla świętochłowickich policjantów bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców miasta to priorytet, w związku z czym wykorzystują każdą okazję, by promować szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Bezpieczne dziecko... to świadome dziecko, dlatego mundurowi wychodzą z założenia, że edukacja jest najważniejsza. W miniony piątek odwiedzili uczniów z klas 1-3 ze świętochłowickiej Szkoły Podstawowej nr 2. Głównym tematem spotkania były nadchodzące wakacje, które sprzyjają beztroskim zabawom, a to wiąże się niestety z wieloma zagrożeniami. W trakcie piątkowych zajęć edukacyjnych, stróże prawa omówili z uczestnikami zasady bezpieczeństwa podczas pobytu nad wodą, zabawy w domu i na podwórku. Poruszyli również tematykę dotyczącą bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz poruszania się na rowerze w terenie miejskim.

Policjanci w szczególności przypomnieli dzieciom o tym, jak zachowywać się podczas kontaktu z obcymi. Zwrócili uwagę na bezgraniczną ufność dzieci wobec obcych, zwłaszcza tych, których zamiary zagrażają ich bezpieczeństwu. Omówili kilka podstawowych błędów, jakie pojawiają się w ich zachowaniu w kontaktach z obcymi. Poprzez liczne argumenty starali się wpoić wśród dzieci asertywność i pewność siebie oraz zaprezentować im mechanizm obronny w sytuacji zagrożenia. Uczniowie, którzy wzięli udział w prelekcji, otrzymali od mundurowych elementarz „Sznupek kontra obcy” ilustrujący m.in. omawiane w trakcie prelekcji sytuacje, z jakimi mogą się spotkać i jak sobie z nimi radzić.

Młodzi mieszkańcy miasta z dużym zaangażowaniem wzięli udział w spotkaniu, o czym świadczą przekazane policjantom podziękowania w postaci kolorowych laurek. Dzieci chętnie zgłaszały się i odpowiadały na pytania, przy okazji dzieląc się z pozostałymi uczestnikami dotychczas zdobytą wiedzą.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również