Wiadomości z Świętochłowic

O bezpieczeństwie z seniorami

  • Dodano: 2022-05-13 06:00, aktualizacja: 2022-05-13 06:16

Świętochłowiccy policjanci systematycznie pracują nad bezpieczeństwem seniorów zamieszkujących miasto. W miniony wtorek spotkali się z nimi na terenie Wież KWK Polska. Wszystko po to, aby rozmawiać z nimi na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Mundurowi przekazali uczestnikom cenne rady ułatwiające im codzienne funkcjonowanie oraz poruszyli tematykę zagrożeń, jakie mogą na nich czyhać ze strony osób, które chcą wykorzystać ich ufność.

Spotkanie było też świetną okazją do poruszenia tematyki w zakresie bezpieczeństwa pieszych

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach systematycznie pracują nad bezpieczeństwem seniorów zamieszkujących miasto. Wszystko po to, aby czuli się bezpiecznie w domu, na ulicy lub będąc na spacerze. Seniorzy to grupa społeczna, której należy się wyjątkowy szacunek, wymagają troski i zainteresowania nie tylko ze strony najbliższych. Dlatego, też policjanci regularnie prowadzą spotkania z seniorami, podczas których starają się ich edukować i przypominać o koniecznych środkach ostrożności w kontaktach z osobami, których nie znają.

W miniony wtorek mundurowi odwiedzili seniorów. Do spotkania doszło na terenie Wież KWK Polska. Tym razem tematem przewodnim były zagrożenia związane z oszustami, którzy wykorzystując ufność seniorów, potrafią okraść ich z oszczędności całego życia. Policjanci przytoczyli seniorom wiele prawdziwych przykładów z codziennej służby oraz omówili czyhające na nich zagrożenia. Policjanci rozmawiali z uczestnikami między innymi o różnych metodach działania oszustów, między innymi „na wnuczka”, „na policjanta”. Przekazali uczestnikom cenne rady ułatwiające im codzienne funkcjonowanie oraz mające na celu uchronić ich przed zagrożeniami ze strony tej grupy przestępców. Seniorzy natomiast mieli okazję, aby uzyskać od policjantów odpowiedzi, na nurtujące ich pytania oraz mogli podzielić się z pozostałymi uczestnikami swoimi dotychczasowymi doświadczeniami w omawianym temacie.

Spotkanie było też świetną okazją do przypomnienia seniorom zasad, jakie obowiązują pieszych i rowerzystów na drodze. Mundurowi apelowali o wzmożoną czujność między innymi w rejonie przejść dla pieszych, ponieważ właściwe upewnienie się, czy przejście przez jezdnię jest bezpieczne, to podstawowa zasada bezpieczeństwa. Apelowali o to, aby nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów, upewniając się, czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Stróże prawa zachęcali seniorów do noszenia odblasków w porze od zmierzchu do świtu bez względu na to, czy znajdują się na leśnym odcinku drogi, czy też w centrum miasta. Dzięki temu kierowcy zyskują cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie. Seniorom, którzy na co dzień korzystają z jednośladów, policjanci przypomnieli zasady poruszania się po drodze oraz przestrzeganiu przepisów „Kodeksu drogowego”.

Policja przypomina i przestrzega!

Należy uważać w kontaktach z obcymi osobami, dzwoniącymi pod numer naszego telefonu, wypytującymi o nasze sprawy osobiste czy finansowe. Policjanci nigdy nie wykonują takich telefonów ani nie odbierają osobiście żadnych pieniędzy! Po takiej rozmowie telefonicznej, której przebieg wyda nam się podejrzany, powinniśmy jak najszybciej poinformować o tym fakcie Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Insbegdor Janusz

    Stare baby to najlepsze konfidenty. Nic nie robią, denerwują ich sąsiady to potem łażą do zomo donosić, że sąsiad pralkę włączył o 21:55, albo nie chodzi do kościoła. Swoją drogą robienie konfidentów ze starszych ludzi którzy obraz świata mają z tvp, albo seriali z tvn to już niezła desperacja. Dopalaczowe ćpuny już posprzedawały wszystkich swoich kolegów?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również