Wiadomości z Świętochłowic

Ogródki działkowe przy ulicy Świerczyny zostaną sprzedane? Dzierżawcy zaniepokojeni

 • Dodano: 2021-10-12 08:00, aktualizacja: 2021-10-12 08:45

Dzierżawcy ogródków działkowych przy ulicy Świerczyny są bardzo zaniepokojeni – Urząd Miasta odmawia zawierania nowych umów dzierżawy oraz przedłużenia tych istniejących. Jedna z kobiet starających się o zawarcie umowy dzierżawy otrzymała pismo, w którym znajduje się adnotacja o przeznaczeniu tych terenów na obszar zabudowy mieszkaniowej. Działkowicze nie mają zamiaru się poddawać i będą walczyć o swoje ogródki.

Działki trafią w ręce dewelopera?

Wszystko zaczęło się niespodziewanie – potencjalna dzierżawczyni chciała zawrzeć umowę dzierżawy na ogródek działkowy. Po jakimś czasie otrzymała pismo z odmową uzasadnioną faktem, że grunty w rejonie ulic Świerczyny, Rudzkiej, Świdra oraz Chrobrego, na których obecnie znajdują się ogródki działkowe, mają zostać przeznaczone na tereny zabudowy mieszkaniowej. Wieści szybko się rozniosły, a inni dzierżawcy ogródków na Lipinach bardzo się zaniepokoili, gdyż innej dzierżawczyni odmówiono przedłużenia już wcześniej zawartej umowy. Nie mają zamiaru ot tak oddawać czegoś, w co włożyli całe swoje serca.

- Wszyscy mamy tutaj działki od ponad 50 lat. Po prostu boimy się, że stracimy wszystko i zostaniemy z niczym. – mówi jeden z dzierżawców ogródków działkowych na Lipinach.

Pismo dziaki

Nie poddadzą się tak łatwo

Dzierżawcy ogródków zorganizowali spotkanie, w którym udział wziął także były prezydent Świętochłowic, Dawid Kostempski. Działacz ma zamiar pomóc działkowiczom w walce o teren ogródków działkowych. Obiecuje, że nie dopuści do zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, aby sprzedaż tego terenu deweloperowi nie była możliwa.

-Musiano by zmienić obowiązujący Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego na tym terenie. To właśnie jego kształt i zapisy zaproponowałem jako prezydent Miasta ówczesnej Radzie Miejskiej w lutym 2015 roku. Na tym terenie ustalona została funkcja terenów zielonych, bez możliwości budowy jakichkolwiek budynków! I taki stan trwa do dnia dzisiejszego. Wspólnie nie dopuścimy do zmiany przedmiotowego planu i wywalczymy spokój dla właścicieli laub. – czytamy w poście na oficjalnym profilu Dawida Kostempskiego.

Stanowisko urzędu

Właściciele ogródków zażądali wyjaśnień od urzędu miasta. Ten tłumaczy, że już we wcześniejszych planach zagospodarowania przestrzennego, ten teren w zdecydowanej większości został przeznaczony pod tereny mieszkalne.

-Informujemy, że już w poprzednim studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy z 2014 roku teren ten w zdecydowanej większości został przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową. Stan ten podtrzymuje nowy projekt studium. – czytamy w wyjaśnieniu Urzędu Miasta w Świętochłowicach.

Miasto, mając świadomość rzeczywistego przeznaczenia terenu, na którym znajdują się obecnie ogródki działkowe, nie podpisuje już kolejnych umów dzierżawy na nowe ogródki działkowe. Zaprzecza, jakoby miało jednak odmówić jakiemukolwiek dzierżawcy przedłużenia umowy. Urząd uspokaja, że na ten moment nie ma planów sprzedaży tego terenu, a żaden dzierżawca nie otrzyma wypowiedzenia wcześniej zawartej umowy.

-Co ważne, nie ma oferty sprzedaży tego terenu, ponieważ do jej przygotowania konieczne jest stworzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, którego opracowanie może potrwać nawet kilka lat. Tym samym żaden z kilkudziesięciu dzierżawców nie otrzymał na ten moment wypowiedzenia umowy.

Władze miasta poinformowały także, że w momencie pojawienia się jakichkolwiek ustaleń w tej kwestii, dzierżawcy zostaną o tym niezwłocznie poinformowani przez urząd miasta. Wówczas zostaną rozpoczęte rozmowy na temat możliwych rozwiązań tej sytuacji.

Niestety, dzierżawców ogródków działkowych czeka długi okres oczekiwania na nieuniknione - nikt nie wie, kiedy nowy plan zagospodarowania przestrzennego zostanie sporządzony, a co za tym idzie - kiedy miasto zdecyduje się na sprzedaż terenu ogródków działkowych.

Zobacz także

Komentarze (32)    dodaj komentarz »

 • pamietamy

  jak ten delfin ma czelnosc pokazywac sie ludziom , won nieudaczniku do wiezienia

 • Lipiniorz

  Ogródki na Lipinach zruwnac z ziemią [...] smrud i ubustwo a nie ogródki,ogródki to są np.na skałce na Lipinach to ta biedota i [...] ma tylko miejsce do palenia kabli cięcia skradzionego złomu i picia

 • a5

  Prezydent zorganizował wspaniałą zabawę dla seniorów - kiedy następna?

 • a5

  Najgęściej zaludnione miasto to Świętochłowice

 • Wyborca

  NIE TYLKO NIE DELFINEK ( nie mieszka nawet w ŚWIONACH ) ... do tego z PO !!!! karierowicz - człowiek, który poza kolejnymi kredytami zadłuzeniowymi miasta nie ma nic do zaproponowania. a to co proponuje.... to te jego wczesniej niespełnione obietnice

 • karlus ze Hugobergu

  "Dzierżawcy ogródków działkowych przy ulicy Świerczyny są bardzo zaniepokojeni – Urząd Miasta odmawia zawierania nowych umów dzierżawy oraz przedłużenia tych istniejących. Działki trafią w ręce dewelopera" Tak się dzieje we wielu miejscach świon Hugoberg tyż chcom poszatkać trza na barykady i demonstrować jest wiele terenów poprzemysłowych gdzie można budować budynki mieszkalne, te są już zabetonowane ale takie nie pasują tym wżodom deweloperom!

 • Rex

  To już brazylijskie farele lepiej się prezentują. Kostempski i te jego ustawki. A czepiał się begera że chciał ratować te zgniłe fińskie domki. Obaj powinni iść sobie do kina dla [...]ów

 • Lipiniorz

  Mam takie pytanie. A te śmietniska dzikie które tworzycie za ogródkami to też bedziecie tak zajadle walczyć? Latami wszysko do dziury albo na pole to oczywiście było ok.

 • mechanik

  Delfin wynos sie prowokatorze , to twoj sposob na zycie mamic ludzi potem ich okradac......

 • Olka

  Ciekawe kiedy przyjdzie czas na ogródki przy Foryśce... Teren od Słonecznej po oczyszczalnię nad samym stawem już sprzedany (podobno Xenakisowi). Zabetonują nas niedługo...

 • Anonim

  To już powinni dawno zakopać

 • SW

  Bardzo przeprasza, ale proszę zobaczyć jak te konkretne ogródki wyglądają. Budy pozbijane z byle czego, brak organizacji, nieuporządkowane alejki. To samo jest obok parku w Chropaczowie. Jakieś gołębniki z gumolitu, eternit i inne strachy na wróble.Ogródki są potrzebne ale trzeba nad tym panować bo inaczej to nie działki rekreacyjne tylko zwykłe slamsy.

 • Titi

  W Niemczech wszystkie ogródki tak wyglądają, a niby taki bogaty kraj.

 • true story

  Kostempski hahaha, co już zapomniał ile gruntów oddał Xenaxisowi. Teraz wielce chce pomagać dzialkowiczom,.jak czuje ze Begerowi pali się powoli grunt pod nogami. Tylko patrzeć jak znów zacznie rozdawać koloczki i owoce pod marketami. Ex i obecny prezio po jednych pieniądzach.

 • mieszkaniec

  kto na świony zaprosił tego pajaca?

 • DELFIN RAUS ZE SWION

  Delfin jest dzialaczem czego , delfinarium ? Teraz mowi ze dzierzawa to wlasnosc , a kiedys tlumaczyl nam ze 100 milionow jest jego nie mieszkancow....

  • DELFIN RAUS ZE SWION
   2021-10-13 14:25
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • obserwator

  Cenzura na portalu ma się dobrze, niewygodnych dla władzy wpisów nie umieszcza się.

 • Fiona

  Moim zdaniem wszyscy mieszkańcy powinni iść pod urząd miasta i pomóż tym ludziom walczyć o swoje bo za niedługo wszystko sprzedają

 • Mieszkam tu

  Ale po co na zabudowę? Mało ludzi, betonu i syfiastego powietrza jest w tym mieście?

 • Becia

  Te ludzie tylko dzierżawią te ogródki , one nie są od nich własnością . Niech kupią ziemie od miasta , zapłacą po 250 tys złotych to będzie od nich . Miasto ma prawo sprzedać im ziemie jak dzierżawa jest dłuższa jak 10 lat . A co do ogródków to na Mijance też mają zniknąć jak będą dworzec tam robić i ludzie tez nie mają tam nic do powiedzenia a mają ogródki od 50 lat

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.