Wiadomości z Świętochłowic

Ogródki działkowe przy ulicy Świerczyny zostaną sprzedane? Dzierżawcy zaniepokojeni

 • Dodano: 2021-10-12 08:00, aktualizacja: 2021-10-12 08:45

Dzierżawcy ogródków działkowych przy ulicy Świerczyny są bardzo zaniepokojeni – Urząd Miasta odmawia zawierania nowych umów dzierżawy oraz przedłużenia tych istniejących. Jedna z kobiet starających się o zawarcie umowy dzierżawy otrzymała pismo, w którym znajduje się adnotacja o przeznaczeniu tych terenów na obszar zabudowy mieszkaniowej. Działkowicze nie mają zamiaru się poddawać i będą walczyć o swoje ogródki.

Działki trafią w ręce dewelopera?

Wszystko zaczęło się niespodziewanie – potencjalna dzierżawczyni chciała zawrzeć umowę dzierżawy na ogródek działkowy. Po jakimś czasie otrzymała pismo z odmową uzasadnioną faktem, że grunty w rejonie ulic Świerczyny, Rudzkiej, Świdra oraz Chrobrego, na których obecnie znajdują się ogródki działkowe, mają zostać przeznaczone na tereny zabudowy mieszkaniowej. Wieści szybko się rozniosły, a inni dzierżawcy ogródków na Lipinach bardzo się zaniepokoili, gdyż innej dzierżawczyni odmówiono przedłużenia już wcześniej zawartej umowy. Nie mają zamiaru ot tak oddawać czegoś, w co włożyli całe swoje serca.

- Wszyscy mamy tutaj działki od ponad 50 lat. Po prostu boimy się, że stracimy wszystko i zostaniemy z niczym. – mówi jeden z dzierżawców ogródków działkowych na Lipinach.

Pismo dziaki

Nie poddadzą się tak łatwo

Dzierżawcy ogródków zorganizowali spotkanie, w którym udział wziął także były prezydent Świętochłowic, Dawid Kostempski. Działacz ma zamiar pomóc działkowiczom w walce o teren ogródków działkowych. Obiecuje, że nie dopuści do zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, aby sprzedaż tego terenu deweloperowi nie była możliwa.

-Musiano by zmienić obowiązujący Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego na tym terenie. To właśnie jego kształt i zapisy zaproponowałem jako prezydent Miasta ówczesnej Radzie Miejskiej w lutym 2015 roku. Na tym terenie ustalona została funkcja terenów zielonych, bez możliwości budowy jakichkolwiek budynków! I taki stan trwa do dnia dzisiejszego. Wspólnie nie dopuścimy do zmiany przedmiotowego planu i wywalczymy spokój dla właścicieli laub. – czytamy w poście na oficjalnym profilu Dawida Kostempskiego.

Stanowisko urzędu

Właściciele ogródków zażądali wyjaśnień od urzędu miasta. Ten tłumaczy, że już we wcześniejszych planach zagospodarowania przestrzennego, ten teren w zdecydowanej większości został przeznaczony pod tereny mieszkalne.

-Informujemy, że już w poprzednim studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy z 2014 roku teren ten w zdecydowanej większości został przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową. Stan ten podtrzymuje nowy projekt studium. – czytamy w wyjaśnieniu Urzędu Miasta w Świętochłowicach.

Miasto, mając świadomość rzeczywistego przeznaczenia terenu, na którym znajdują się obecnie ogródki działkowe, nie podpisuje już kolejnych umów dzierżawy na nowe ogródki działkowe. Zaprzecza, jakoby miało jednak odmówić jakiemukolwiek dzierżawcy przedłużenia umowy. Urząd uspokaja, że na ten moment nie ma planów sprzedaży tego terenu, a żaden dzierżawca nie otrzyma wypowiedzenia wcześniej zawartej umowy.

-Co ważne, nie ma oferty sprzedaży tego terenu, ponieważ do jej przygotowania konieczne jest stworzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, którego opracowanie może potrwać nawet kilka lat. Tym samym żaden z kilkudziesięciu dzierżawców nie otrzymał na ten moment wypowiedzenia umowy.

Władze miasta poinformowały także, że w momencie pojawienia się jakichkolwiek ustaleń w tej kwestii, dzierżawcy zostaną o tym niezwłocznie poinformowani przez urząd miasta. Wówczas zostaną rozpoczęte rozmowy na temat możliwych rozwiązań tej sytuacji.

Niestety, dzierżawców ogródków działkowych czeka długi okres oczekiwania na nieuniknione - nikt nie wie, kiedy nowy plan zagospodarowania przestrzennego zostanie sporządzony, a co za tym idzie - kiedy miasto zdecyduje się na sprzedaż terenu ogródków działkowych.

Komentarze (53)    dodaj »

 • Kamil D8

  RODZINA KOSTEMPSKICH TO ZŁODZIEJE POŁOWA JUŻ SIEDZI CZAS NA BARBI

 • Ślązok

  Zamiast wyburzyć stare, co rusz walące się rudery, które w większości nie stanowią zabytkowej architektury i na ich miejscu wybudować nowoczesne bloki z centralnym ogrzewaniem ,itp. najprościej zabrać komuś i zabudować te resztki zieleni!. Pamiętam czasy gdy w Chropaczowie , w Lipinach były pola uprawne. Gdyby nawet zabudowano te tereny . Dla kogo te mieszkania ? Dla "inwestorów" którzy hurtem je wykupią i wynajmą po paskarskich cenach, czy na wynajem dla zwykłych ubogich mieszkańców ???

 • leopold

  Kostempscy do więzienia tam wasze miejsce , dosyć krzywdy ludzkiej

 • Benia

  Delfinowi już podziękujemy. I tej całej jego świcie - Towarzystwo Wzajemnej Adoracji. Miasto zadłużone po uszy, a jego zastępca zarabia więcej niż - uwaga - prezydent POLSKI ! A gdzie oświadczenie majątkowe panie prezydencie ? Dlaczego mieszkając w Świętochłowicach ( ponoć ) wozi pan dzieci do przedszkola w Katowicach ? Faktura za meble zapłacona, czy stolarz nadal walczy w sądzie z panem o należne mu pieniądze ? Wygodnie się jeździ w limuzynie za grubą kasę ? Pytania można stawiać bez końca ...

 • Majster

  O PAN DELFIN KOSTEPSKI WYPELZ SPOD KAMIENIA , MOZE UISCI PAN NALEZNOSC ZA GLAZURE I WOD-KAN

 • Amiga

  Bronić ogródków. Nie chcemy betonu. Na zabudowę są inne miejsca.

 • pamietamy

  jak ten delfin ma czelnosc pokazywac sie ludziom , won nieudaczniku do wiezienia

 • Ogródkorz

  Widocznie ma powód czelnosci

 • Budowlaniec

  DLUGI ; )

 • Lipiniorz

  Ogródki na Lipinach zruwnac z ziemią [...] smrud i ubustwo a nie ogródki,ogródki to są np.na skałce na Lipinach to ta biedota i [...] ma tylko miejsce do palenia kabli cięcia skradzionego złomu i picia

 • Xyz

  Mieszkom przy tych super ogrodkach na skałce. Tragedia ! Śmierdzi z nich ,latym spolonym wusztym a na jesień spolonymi lisciami! Wszyndzie hasiok dookoła i kupa larma po nocach ,cołkie lato ! Wszyndzie jest tak samo ...

 • a5

  Prezydent zorganizował wspaniałą zabawę dla seniorów - kiedy następna?

 • Mieszkaniec

  Slyszolech że Jutro w kancelarii Begera Pośpiecha Nowaka i Trzebinczyka

 • a5

  Najgęściej zaludnione miasto to Świętochłowice

 • Wyborca

  NIE TYLKO NIE DELFINEK ( nie mieszka nawet w ŚWIONACH ) ... do tego z PO !!!! karierowicz - człowiek, który poza kolejnymi kredytami zadłuzeniowymi miasta nie ma nic do zaproponowania. a to co proponuje.... to te jego wczesniej niespełnione obietnice

 • karlus ze Hugobergu

  "Dzierżawcy ogródków działkowych przy ulicy Świerczyny są bardzo zaniepokojeni – Urząd Miasta odmawia zawierania nowych umów dzierżawy oraz przedłużenia tych istniejących. Działki trafią w ręce dewelopera" Tak się dzieje we wielu miejscach świon Hugoberg tyż chcom poszatkać trza na barykady i demonstrować jest wiele terenów poprzemysłowych gdzie można budować budynki mieszkalne, te są już zabetonowane ale takie nie pasują tym wżodom deweloperom!

 • Rex

  To już brazylijskie farele lepiej się prezentują. Kostempski i te jego ustawki. A czepiał się begera że chciał ratować te zgniłe fińskie domki. Obaj powinni iść sobie do kina dla [...]ów

 • kurde bele

  @Rex do budy!

 • Mieszkaniec

  Co znaczy (ów)?

 • Lipiniorz

  Mam takie pytanie. A te śmietniska dzikie które tworzycie za ogródkami to też bedziecie tak zajadle walczyć? Latami wszysko do dziury albo na pole to oczywiście było ok.

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również