Wiadomości z Świętochłowic

Oliwka urodziła się z niedorozwojem kości udowej. Trwa zbiórka na leczenie dziewczynki

 • Dodano: 2021-02-18 11:15

Mimo że Oliwka ma dopiero 8 miesięcy, ciąży na niej wyrok, wyrok w postaci bardzo rzadkiej choroby nazywanej niedorozwojem kości udowej oraz strzałkowej. Jedyną szansą na wyleczenie małej świętochłowiczanki jest długotrwałe, a co za tym idzie bardzo kosztowne leczenie w klinice dr Paleya w Warszawie. Rodzice Oliwki proszą o pomoc.

- Oliwka - nasza upragniona córeczka. Nasze dziecko, na którym ciąży wyrok... Choroba wydała go, zanim Oliwka jeszcze przyszła na świat. Amputacja i kalectwo – to czeka naszą córeczkę, jeśli pomoc nie przyjdzie na czas! Aby ratować Oliwkę, potrzeba ogromnej kwoty pieniędzy - czytamy na stronie zbiórki. 

Oliwka urodziła się 15 czerwca 2020 roku z niedorozwojem kości udowej. Już w pierwszym dniu na świecie jej lewa nóżka była krótsza aż o 3 centymetry! Ta różnica niestety się tylko pogłębia, bo chora nóżka nie rośnie.

- Tak bardzo cieszyliśmy się, że nasza rodzina się powiększy. Niczego nieświadomi odliczaliśmy dni do porodu, wierząc, że przywitamy na świecie zdrową dziewczynkę. Wszystkie badania wychodziły bardzo dobrze. Do czasu. Gdy podczas trzecich badań prenatalnych usłyszeliśmy, że nasza córeczka ma krótszą lewą nóżkę, przeżyliśmy ogromny szok. Trudno było nam pogodzić się z tym, że coś może być nie tak. Zdecydowaliśmy się jeszcze powtórzyć badania w innych ośrodkach, aby potwierdzić diagnozę, a raczej, żeby znaleźć zaprzeczenie i nadzieję. Niestety, za każdym razem wynik był ten sam - oznaczał chorobę naszej córci - mówią rodzice Oliwki. - Do dnia porodu żyliśmy nadzieją, że lekarze się mylą. Ile byśmy dali za wiadomość, że Oliwka jest zdrowa, że wszystko jest w porządku. 15 czerwca 2020 przywitaliśmy na świecie naszą córeczkę. Oliwka urodziła się z niedorozwojem kości udowej.

Rodzice małej świętochłowiczanki szukali pomocy w wielu placówkach medycznych. Zalecenia lekarzy były różne. 

- Dniami i nocami szukaliśmy informacji, specjalistów, fachowej pomocy. Niestety, lekarze, do których jeździliśmy, rozkładali ręce, określając przypadek naszej córeczki jako bardzo ciężki. Wiemy, że w przypadku tego rodzaju wad niektórzy sugerują amputację. Inni twierdzą, że da się coś zrobić, ale dopiero za kilkanaście lat. Nie możemy tego zaakceptować – nie skażemy naszej córeczki na kalectwo! - mówią rodzice Oliwki. - Nie możemy czekać i patrzeć, jak nasza córeczka będzie cierpiała, chcąc stawiać pierwsze kroczki, ale nie mogąc tego zrobić przez krótszą nóżkę. Chcemy, żeby Oliwka chodziła, biegała i skakała jak inne dzieci! Co więcej, krótsza nóżka może doprowadzić do deformacji kręgosłupa i całego ciała Oliwki. Nie chcemy, nie możemy na to pozwolić!

Szukając informacji i pomocy w Internecie, rodzice Oliwki, trafili na przypadki dzieci z podobnymi wadami. To ich historie skierowały świętochłowiczan pod jeden adres – European Paley Institute, kliniki w Warszawie. Kilka razy w roku operuje tam dr Paley - wybitny ortopeda z USA, twórca nowatorskiej metody wydłużania kończyn. 

- 8 grudnia 2020 roku odbyliśmy z Oliwką konsultację w European Paley Institute, podczas której wykonano wszystkie niezbędne badania ortopedyczne oraz zdjęcia RTG. Na podstawie powyższych badań wydano jednoznaczną diagnozę - niedorozwój kości udowej oraz piszczelowej. Gdyby zaniechać leczenia, różnica między nóżkami Oliwki wyniesie aż 23 centymetry! Oliwkę w życiu czekają 4 operacje, a koszt pierwszej z nich wynosi ponad 300 tysięcy złotych. Dla nas to ogromna kwota pieniędzy. Bez pomocy nigdy nie uda nam się jej zebrać! – mówią rodzice Oliwki. 

Rodzice Oliwki założyli internetową zbiórkę pieniędzy. Na razie udało się zebrać 71 tys. zł. Do celu brakuje jeszcze 273 488 zł. Aby wesprzeć zbiórkę, wystarczy kliknąć TUTAJ

Komentarze (4)    dodaj »

 • hanus

  2 miliardy na tvpis a na leczenie dzieci nie ma. A ponoć macice są własnością państwa.

 • Kasia

  Wpłacono. Powodzenia i zdrówka. Ale może w końcu nasz rząd zacznie finansować operacje chorych dzieci.

 • Mieszkaniec

  Jaki rzont? :)

 • vik

  pomagajmy jest nas w Świętochłowicach 50 tys osób niech każdy wpłaci nawet po kilka zł a przecież można też więcej, uczucie że pomogło się komuś kto pomocy potrzebował - bezcenne.Na stronie siepomaga.pl są też dzieci ze Śląska zbierające na leczenie SMA, jeżeli ktoś może wspierajmy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również