Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Opozycja komentuje post prezydenta o płynności finansowej: bankructwo miasta to fake news

 • Dodano: 2019-08-12 12:15, aktualizacja: 2019-08-12 13:25

W miniony czwartek prezydent Świętochłowic Daniel Beger poinformował, że pod jego rządami miasto odzyskało płynność finansową w przeciągu zaledwie 8 miesięcy. Te słowa oburzyły opozycję ze stowarzyszenia Razem dla Świętochłowic - na ich profilu facebookowym pojawiło się bardzo krytyczne oświadczenie, a pod nim posypały się komentarze internautów.

Daniel Beger cieszy się z sukcesu, opozycja oskarża go o działanie na szkodę miasta

W czwartkowej informacji Daniel Beger informował, że odzyskanie płynności finansowej było dla niego priorytetem numer jeden. Jeszcze kilka miesięcy temu podczas zwołanej w Urzędzie Miasta konferencji prasowej przedstawiał czarne scenariusze czekające Świętochłowice w związku z zapaścią finansową w jakiej znajdowało się miasto, Padły wtedy zatrważające słowa, a nawet groźba wariantu, w którym miasto zniknęłoby z mapy jako samodzielna miejscowość. Dlatego czwartkowa informacja o upłynnieniu miejskich finansów dla wielu osób była aż nadto kontrastowa do tego, w jakiej atmosferze mówiło się do tej pory o sytuacji budżetowej Świętochłowic.

Miasto Świętochłowice odzyskało płynność finansową - i to już w III kwartale! Wielu sądziło, że nie dam rady do końca kadencji. A jednak udało się już teraz - pisał prezydent.

Na te słowa nie pozostali bierni członkowie stowarzyszenia Razem dla Świętochłowic, które to stowarzyszenie stanowi trzon samorządowej opozycji:

Nikt w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nie wyrządził temu miastu takiej wizerunkowej szkody, jak Daniel Beger. Teraz próbuje się z tego wykręcić okoniem - czytamy w oświadczeniu stowarzyszenia Razem dla Świętochłowic - (...) Nie można straszyć bankructwem i zniknięciem z mapy, a po kilku miesiącach mówić, że się opanowało sytuację. To niepoważne. - czytamy w oświadczeniu stowarzyszenia.

Opozycja jako jeden z największych błędów finansowych prezydenta wskazuje niewyemitowanie obligacji, które zgodnie z zaplanowanym na rok 2018 budżetem miały pokryć lukę w wysokości 15 milionów złotych.

W budżecie roku poprzedniego (2018) założono emisję 15 mln zł obligacji. Tych obligacji nie wyemitował w czasie 10 miesięcy 2018 r. swoich rządów Prezydent Kostempski (trzeba tu wskazać, że faktycznie praktyką wieloletnią było emitowanie obligacji w IV kwartale roku budżetowego). Został jednak przygotowane wszystkie niezbędne dokumenty do emisji tych obligacji. Konieczność wykonania budżetu po stronie dochodów (czyli emisji ww. obligacji) spadła zatem na nowego Prezydenta. Ten jednak nie podjął próby emisji tych obligacji. Potem już sprawy potoczyły się same - czytamy w oświadczeniu - Budżet 2018 r. realizował się zgodnie z przyjętym przez Radę Miejską planem wydatków ale po stronie dochodowej zabrakło 15 mln zł. To nie mogło się skończyć dobrze bo na koniec roku zostały niezapłacone faktury, na które zabrakło gotówki w kasie miasta - pisze opozycja.

Bankructwo Świętochłowic to fake news?

Opozycja oskarża Daniela Begera nie tylko o to, że przez zaniedbanie w związku z obligacjami miał narazić miasto na utratę płynności finansowej, ale również o to, że starał się w jak najgorszym świetle przedstawić rządy byłego prezydenta miasta Dawida Kostempskiego, poświęcając dla tego celu nawet wizerunek miasta:

Bankructwo Świętochłowic to był tzw Fake News tylko po to żeby uderzyć w poprzedników. Szkoda tylko, że w imię tej narracji miasto poniosło olbrzymie wizerunkowe straty a dodatkowo zrezygnowało i to bezpowrotnie z inwestycji finansowanych ze środków UE jak np przebudowa wiaduktu i układu drogowego tzw. "Mijanki", remontu i budynku byłego ratusza w Chropaczowie i siedziby OSIR Skałka - czytamy w oświadczeniu stowarzyszenia.

Z kolei czwartkową informację o odzyskaniu płynności finansowej Razem dla Świętochłowic traktuje jako zabieg PR-owy, mający polepszyć wizerunek Daniela Begera.

Jednak sama płynność finansowa, chociaż kluczowa, nie oznacza, że miasto znajduje się w dobrej sytuacji finansowej, a dopiero kolejne miesiące i lata rządów Daniela Begera pokażą jakim jest gospodarzem.

Zobacz także

Komentarze (96)    dodaj komentarz »

 • Marcin

  Niech się pochwalć Beger jak to ponoć zredukował zadłużenie miasta o 20 baniek - pieniędzmi z 500 +

 • Gienia

  Stołki porozdzielane można oczyścić atmosferę haha

 • Benjamin ujawnia

  Ujawniam że stowarzyszenie Razem dla Świętochłowic to fake news

 • blondyn

  Cuuuudoootwórca,Mesjasz objawiony.W 8 (slownie:osiem ) miesięcy odzyskał płynność finansową!!!!!! W następne 8 odkryje ropę pod dnem kaliny ,a w 2020 będziemy emiratem.Ludzie zacznijcie myśleć,to nie boli.....Cuda się zdarzają ,ale nie aż takie.To świadczy tylko o tym ,za kogo pan D.B. uważa mieszkanców i swoich wyborców.Za plankton umysłowy ,ktoremu można bezkarnie wszystko wcisnąć i jeszcze się będą cieszyć i pomniki stawiać(może koło tego czegoś pomarańczowego przy stadionie,taki komplet by powstał....).To co ten Coperfield zrobił z wizerunkiem miasta,to nie odkręci nawet gdyby ogłosił ,że ma 100 mln oszczędnosci.Ale co tam wizerunek ,plankton nie potrzebuje wizerunku miasta w ktorym plywa

 • leopold

  Szanowni współobywatele. Na tym dość grzeczności bo dla większości tu piszących buraków "szanowni" to spore nadużycie grzecznościowe i intelektualne. Bardziej pasuje - "miejskie głąby ,nieuki i matoły" co wynika z większości postów zamieszczonych do obu artykułów dotyczących wspomnianej płynności finansowej. Wielu tu krzykaczy drących zapijaczone jak mniemam ( jak na trzeźwo to jeszcze gorzej)mordy a to o trawniki, a to o Kalinę ,że jeszcze śmierdzi , albo o remonty ulic, czy koszenie trawy. I to wszystko na szybko, na juz już bo Beger ma to zrobić bo Dawid upadły już dawno by to zrobił!!! Dlatego głąby, nieuki i matoły zwracam się do Was z prostym pytaniem. Dlaczego nie zauważacie ,że wiele z tych spraw tych ww , które upadły Dawid od dawna zapisywał w kolejnych planach i kolejno przesuwał te realizacje kolejnymi zmianami uchwał ten wspomniany upadły Dawid tym sposobem napluł Wam w te głupie plugawe mordy??? Zapytajcie tego mistrza destrukcji dlaczego w obliczu przegranej zburzył stadion za co dla lepszego suspensu zapłacić ma z pustej kasy jego następca!!! Gdzieś tam ktoś drze ryja o ulicę Łagiewnicką!!! To zapytaj głąbie, nieuku i matole dlaczego największa inwestycja drogowa dotyczyła budowy drogi na lipińskiej hałdzie, drogi z pozoru prowadzącej do nikąd, a tak na prawdę drogi do osiedla , które miało powstać bo ktoś zakupił działkę bez dojazdu i uzbrojenia. Zapytaj też jeden z drugim czy w dokumentacji przetargowej na sprzedaż rzeczonej działki było zapisane ,że brakującą drogę doprowadzenie mediów pokryje z własnej kasy miasto zadłużone po uszy , albo ta wiadomość była niespodzianką dla szczęśliwego nabywcy??? Na tym kończę aby nie unurzać się w absurdalnych dyskusjach i wściekłym skakaniu sobie do gardeł jakie ma tutaj miejsce. Mam świadomą pewność,że wielu( ta większość wyże wspomniana) na mnie naskoczy , napluje i chętnie skopało by mój wraży ryj - dlatego z góry informuję,że te ww wspomniane osobniki te głąby , nieuki i matoły nie są w stanie swoim wściekłym ślinotokiem spowodować utraty przeze mnie nawet jednego włosa z mojej łysej stopy i nie odpowiem na żadne zaczepki!!! Nie ten poziom - o czym dobrze wiecie. PS. Na jesień wybory i ja już wiem kto u nas wygra!!! I pomyśleć ,że 100 lat temu nasi dziadkowie byli w stanie walczyć i wiele poświęcić walcząc o wzniosłe idee, o wolność, honor i szacunek. A tu obecnie po stu latach takie szacowne i dumnie obnoszone i prezentowane zbydlęcenie i głupota wyrastają na największe cnoty.

 • gość

  nie wiem co pijesz , ale [...]isz alajny! 100 lat temu to może twój dziadek lump i chachor walczył o coś, moi dziadkowie i babcie nie poleciały na krowę od korfantego , nie głosowali na biedę i syf! porządni ślązacy woleli porządek i pracę. na marginesie - to nie było powstanie , tylko zwykła wojna , taka jaką znamy z ukrainy , dzisiaj nazywana kompaktową to regularna polska armia "urlopowana" na czas powstania atakująca z obozu koncentracyjnego w sosnowcu przyniosła naszym przodkom polske.

 • gall anonim

  Szanowny leopoldzie, cenię Cię za wnikliwość obserwacji i barwny język (choć teraz trochę przesadziłeś), ale do konkretów. Sedno rzeczy leży w tej nieszczęsnej konferencji prasowej o mieście upadłym. Beger dla swojej prywatnej wojenki z Kostempskim zniszczył wizerunek miasta. Ile to kosztowało? Pewnie spece od PR mogliby to wycenić ale myślę że więcej niż te wszystkie niezapłacone faktury. Beger nie nadaje się na prezydenta z tego właśnie powodu: on podchodzi do spraw emocjonalnie i personalnie. On mści się na urzędnikach którzy kiedyś kiedy był w opozycji robili mu problemy zapominając że oni wykonywali polecenia kierownictwa!. Co mieli robić? ,,stawiać się"? A jak reaguje gdy ktoś jemu się ,,postawi"? Zwalnia dyscyplinarnie osoby które mają inne zdanie niż on (vide dyrektorki OPS i UP). Podziękował też swojej zastępczyni. Nawet ten demoniczny Kostempski nie zwalniał dyscyplinarnie (chyba że o czymś nie wiem).O tej niesławnej konferencji można by zapomnieć ale są tacy którzy nie zapominają a nazywają się ,,inwestorzy". Oni nie podchodzą do spraw emocjonalnie czy personalnie a patrzą na ryzyko finansowe swoich przedsięwzięć. Inwestować w mieście upadłym? kto? Ale tak to jest jak do władzy dobierze się człowiek który nigdy nie kierował nawet małym zespołem ludzkim a co dopiero Urzędem Miejskim i całym miastem. On się porusza jak przysłowiowy ,,słoń w składzie porcelany". A jak naprawdę jest z tą płynnością finansową? RDŚ zadał konkretne pytania w tej sprawie i zobaczymy czy Beger odpowie i kiedy. A poza tym wszystkim miała być ,,dobra zmiana" to obiecywał, transparentność, konkursy, uczciwość. A co jest?

 • Mis

  Czym się dowartościowujesz obrażając innych?Chyba że to Ty kapales się przy fontannie no by cię w pewnym sensie tłumaczyło.

 • Jacek.S

  Największym burakiem jesteś ty sam cymbale.

 • Iwona

  Wykręcić się okoniem? Chyba raczej "odwrócić kota ogonem"... Okoniem można stanąć, ale chyba nie o to tu chodziło ;)

 • ...

  Wy się tu szanowni internauci wywnętrzacie nad stanem finansów a najważniejsza informacja na forach miasta i urzędu to wycieczka rowerowa do Jicina! brawo! co za news! tym żyje prezydent!

 • koszmary mpgl

  Był na konsultacjach u Rumcajsa jak zabrać tym co płacą i dać tym co nie płacą.

 • gość

  no sukces na miarę !!!! :D:D:D

 • ...

  Wy się tu szanowni internauci wywnętrzacie nad stanem finansów a najważniejsza informacja na forach miasta i urzędu to wycieczka rowerowa do Jicina! brawo! co za news! tym żyje prezydent!

 • beniamin: ujawnia

  Do łez (ze śmiechu) doprawiają mnie troglodyci w niebieskich garniturkach z angebotu, którzy na tym miejskim forum co rusz, co post przemycają nam Panią Sonię jako zbawienie miasta(a tak naprawdę to przemycają znanego Pana z telewizji), wytykując Begerowi, że się jej pozbył. Na co oni to robią, nie umiem zrozumieć, bo co taka Pani Sonia może? No nic nie może, bo i skąd? te marne 4 miesiące bycia wiceprezydentem do niczego nie wystarczy. Gdyby się na tym stanowisku sprawdziła to ok, ale sie nie sprawdziła więc sory panowie przegrani, Ona wam nie przywróci przywilejów! Ani ona, ani Pan Karcz ani Pan Kostempski, jak również nie przywróci Wam tego nikt inny więc szukajcie sobie zajęć w swoich miastach wsiach i gminach!!!

 • Ewa

  Jak ślepi we mgle ktoś wie czyj to artykuł ja wiem Delfinowski

 • Mama

  Ktoś wie co z pieniędzmi na 500 plus? Ludzie czekają. Wnioski na początku lipca złożone i nic się nie dowiesz. A kasy jak nie ma tak nie ma.

 • leopold

  Mamo!!! Ty nawet pamiętasz ,że już te 500 przepiłaś???

 • Sudecka

  Ten wpis potwierdza za kogo macie mieszkańców. Za plebs. A Wy niby tacy lepsi? Rozliczymy!

 • leopold

  Zdrowe byki co żyją tylko z zasiłków to nie żaden plebs to pasożyty jak wszy, tasiemce i inne robale.

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.