Wiadomości z Świętochłowic

Orszak Trzech Króli w Świętochłowicach już w tę sobotę!

  • Dodano: 2024-01-04 10:00

Już 6 stycznia 2024 Muzeum Powstań Śląskich i Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach zapraszają na wyjątkowe wydarzenia zorganizowane z okazji tradycyjnego Orszaku Trzech Króli! 

Dzień Objawienia Pańskiego

6 stycznia obchodzimy Dzień Objawienia Pańskiego, potocznie nazywany Świętem Trzech Króli. Stanowi on ważny punkt w kalendarzu liturgicznym. Zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominamy tego dnia wydarzenie opisane w Ewangelii św. Mateusza, gdy trzej Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Jezusowi. Przynieśli ze sobą dary: mirrę, złoto i kadzidło.

Z tej okazji, co roku, w Polsce organizowane są specjalne Orszaki Trzech Króli. Rudzkie przemarsze organizowane są we współpracy z prężnie działającą Fundacją "Orszak Trzech Króli”. Podobne orszaki są organizowane w ponad 750 miejscowościach w Polsce. W ramach akcji przygotowywane są koncerty kolęd, występy regionalnych kapel, pokazy, konkursy na najpiękniejszą szopkę czy tematyczne przebranie.

Orszak Trzech Króli w Świętochłowicach

W tym roku tradycyjnie Orszak Trzech Króli odbędzie się także w Świętochłowicach. Przemarsz wyruszy o godzinie 17:30 sprzed kościoła ewangelickiego i ulicą Katowicką przejdzie do kościoła pw. św. Piotra i Pawła. Orszak zakończy msza święta o godzinie 18:00. Orszakowi towarzyszyć będą jeszcze inne wydarzenia m.in. żywa szopka i koncert noworoczny. 

Plan wydarzeń:

  • 12:00 - Finał XXIX Konkursu Kolęd i Pastorałek 
  • 13:00-18:00 - Żywa szopka na pl. ks. Raabe przy kościele ewangelickim 
  • 17:30 - Orszak wyruszy spod kościoła ewangelickiego do kościoła św. Piotra i Pawła 
  • 18:00 - Msza święta w kościele św. Piotra i Pawła 
  • 19:00 - Koncert noworoczny chóru ExAnimo w kościele św. Piotra i Pawła 

- Dodatkowo, dla najmłodszych przewidujemy konkurs na najlepszą koronę wykonaną własnoręcznie - o szczegółach poinformujemy wkrótce! Przyjdźcie razem z nami uczcić to magiczne święto, pełne muzyki, radości i wspólnego świętowania! Niech Trzej Królowie przyniosą Wam wiele szczęścia i niezapomnianych chwil! - czytamy na stronie Muzeum Powstań Śląskich. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również