Już 6 stycznia 2024 Muzeum Powstań Śląskich i Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach zapraszają na wyjątkowe wydarzenia zorganizowane z okazji tradycyjnego Orszaku Trzech Króli!
Dzień Objawienia Pańskiego
6 stycznia obchodzimy Dzień Objawienia Pańskiego, potocznie nazywany Świętem Trzech Króli. Stanowi on ważny punkt w kalendarzu liturgicznym. Zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominamy tego dnia wydarzenie opisane w Ewangelii św. Mateusza, gdy trzej Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Jezusowi. Przynieśli ze sobą dary: mirrę, złoto i kadzidło.
Z tej okazji, co roku, w Polsce organizowane są specjalne Orszaki Trzech Króli. Rudzkie przemarsze organizowane są we współpracy z prężnie działającą Fundacją "Orszak Trzech Króli”. Podobne orszaki są organizowane w ponad 750 miejscowościach w Polsce. W ramach akcji przygotowywane są koncerty kolęd, występy regionalnych kapel, pokazy, konkursy na najpiękniejszą szopkę czy tematyczne przebranie.
Orszak Trzech Króli w Świętochłowicach
W tym roku tradycyjnie Orszak Trzech Króli odbędzie się także w Świętochłowicach. Przemarsz wyruszy o godzinie 17:30 sprzed kościoła ewangelickiego i ulicą Katowicką przejdzie do kościoła pw. św. Piotra i Pawła. Orszak zakończy msza święta o godzinie 18:00. Orszakowi towarzyszyć będą jeszcze inne wydarzenia m.in. żywa szopka i koncert noworoczny.
Plan wydarzeń:
- 12:00 - Finał XXIX Konkursu Kolęd i Pastorałek
- 13:00-18:00 - Żywa szopka na pl. ks. Raabe przy kościele ewangelickim
- 17:30 - Orszak wyruszy spod kościoła ewangelickiego do kościoła św. Piotra i Pawła
- 18:00 - Msza święta w kościele św. Piotra i Pawła
- 19:00 - Koncert noworoczny chóru ExAnimo w kościele św. Piotra i Pawła
- Dodatkowo, dla najmłodszych przewidujemy konkurs na najlepszą koronę wykonaną własnoręcznie - o szczegółach poinformujemy wkrótce! Przyjdźcie razem z nami uczcić to magiczne święto, pełne muzyki, radości i wspólnego świętowania! Niech Trzej Królowie przyniosą Wam wiele szczęścia i niezapomnianych chwil! - czytamy na stronie Muzeum Powstań Śląskich.