Wiadomości z Świętochłowic

Orszak Trzech Króli w Świętochłowicach. Zobaczcie jak było [ZDJĘCIA]

 • Dodano: 2020-01-07 09:45

Przez Świętochłowice przeszedł Orszak Trzech Króli. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta, mieszkańcy i oczywiście Trzej Mędrcy, którzy nieśli ze sobą złoto, kadzidło i mirrę. 

Mieszkańcy Świętochłowic już o godz. 15.00 zebrali się wczoraj przed kościołem ewangelicko-augsburskim św. Jana Chrzciciela. Tam stanęła bożonarodzeniowa szopka, wystawiono jasełka i odbyło się wspólne kolędowanie przy ognisku. 

Trzej królowie pokłonili się Jezusowi w kościele św. Piotra i Pawła

Po godzinie 16.00 Orszak Trzech Króli wyruszył ulicą Katowicką w kierunku katolickiego kościoła św. Piotra i Pawła. Tam trzej królowie złożyli dary i pokłonili się małemu Jezusowi. Wielu uczestników marszu miało na głowach korony, a w rękach trzymało lampiony. Orszak rozświetlały także pochodnie. W kościele św. Piotra i Pawła odbyła także msza święta, a świętochłowickie uroczystości zakończył Koncert Noworoczny w wykonaniu zespołu De Silvers.

Orszaki Trzech Króli odbywają się od 12 lat

Orszaki Trzech Króli, zwane też ulicznymi jasełkami, to świeckie uroczystości, które odbywają się na ulicach polskich miasta od 12 lat. W tym roku takie orszaki przeszły przez prawie 900 miejscowości w kraju. Według Jolanty Stachacz, rzeczniczki prasowej inicjatywy Orszak Trzech Króli, wzięło w nich udział około 1,3 mln osób. 

Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie nazywaną świętem Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltzara. Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze wschodu mędrcy szukając spełnienia się przepowiedni o narodzinach króla żydowskiego. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami, a ich imiona pojawiły się dopiero w 8 w. W 12 w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. 

Komentarze (7)    dodaj »

 • Tatiana

  Brawo prezi

 • MieszkanKa

  1,3mln osób? Byłam i nie wydaje mi się żeby aż tyle było.

 • Ja

  W 900 miejscowościach wzięło udział około 1,3 mln. osób. Czytaj ze zrozumieniem.

 • koń aldo

  Hahahahaha buahahahaha to ty na tych wszystkich uroczystościach byłaś? No to chyba cię sklonowali,bo tam jak byk jest napisane że w całym kraju było ok 1,3 mln ludzi. Skąd w 50- tysięcznym mieście takim jak świony nagle tylu ludzi miało by się pojawić,chyba że wycieczka PO -wców z Warszawy!

 • Mieszkanka

  Z tym przywożeniem ludzi na różne zgromadzenia to raczej sposób tej drugiej, przeciwnej PO partii.

 • xyz

  ... A wydaje Ci się, że czytasz dobrze, a z rozumieniem jest gorzej czy odwrotnie? :)

 • Anula

  Chwała ,dzięki i uwielbienie uroczystość ;TRZECH KRÓLI 'była przednia.Brawo świętochłowiczanie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również