Wiadomości z Świętochłowic

Oznaki wiosny w mieście? Psie kupy na chodnikach i skwerach

 • Dodano: 2021-03-23 15:15

Oznaki wiosny w mieście? Psie kupy na chodnikach i skwerach. Pomimo wielu akcji zachęcających właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach, "śmierdzący problem" wciąż występuje na świętochłowickich ulicach. 

- Mamy XXI wiek, a moje osiedle wyglądało po zimie jak pole minowe. Nie rozumiem postępowania właścicieli psów, którzy nie sprzątają po swoich pupilach. Sprzątanie po psie to nie tylko kwestia utrzymania czystości i estetycznego wyglądu miejsc publicznych. Chodzi również o zdrowie innych ludzi oraz zwierząt - mówi pani Anna ze Świętochłowic.

Sprzątanie po psie - obowiązek czy wolny wybór?

Niektórzy właściciele psów nie zdają sobie sprawy, że nie sprzątając po swoim pupilu, postępują niewłaściwie. Często słyszy się tłumaczenia, "mały pies - mała szkoda", nie ma gdzie wyrzucać torebek z odchodami. Lekceważące podejście właścicieli do sprzątania po swoich czworonogach to przede wszystkim skutek braku powszechnie obowiązujących przepisów regulujących tę kwestię. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na gminy obowiązek ustalenia indywidualnych zasad na ich terenie, a więc to, czy sprzątanie po psie jest obowiązkowe, czy nie, zależy od stosownej uchwały rady gminy. W naszym mieście jest odpowiednia uchwała regulująca tę sprawę!

Zgodnie z zapisami uchwały Rady Miasta Świętochłowice w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Świętochłowice, osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do "natychmiastowego usunięcia zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe w obiektach i na innych terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych, itp. Nieczystości należy umieszczać w szczelnych, nieulegających szybkiemu rozkładowi torbach, które należy deponować w pojemnikach przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych". Postanowienie to nie dotyczy osób niepełnosprawnych korzystających z psów asystujących.


Za nieuprzątnięcie po swoim psie grozi mandat

Za nieuprzątnięcie zanieczyszczeń pozostawionych przez swojego pupila grozi nam mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

– W 2020 r. za nieposprzątanie odchodów po psie przez właściciela nałożyliśmy  10 mandatów karnych i 3 pouczeń. W 2021 r. nałożyliśmy 3 mandaty i 2 pouczenia - przekazała Karolina Ptok-Zawadzka ze Straży Miejskiej w Świętochłowicach

Komentarze (30)    dodaj »

 • ..

  Na prawdę straż miejska się szczyci, że aż 10 mandatów karnych dała??? Przecież takie zachowania właścicieli psów idą w setki i to codziennie!!! Weźcie się do roboty miejscy strażnicy, kontrola i mandaty za nieprzestrzeganie- tylko to jest w stanie ludzi nauczyć.

 • zaza

  jak widzę te wszystkie pancie lancie na wieczornych spacerkach ......żadna po [...]o się nie schyli , nawet za blok dalej nie pójdą tylko pod oknami spacerują z obsrańcami pozdrawiam ze szpitalnej 1-13 i 15-25 ,worki są tylko trzeba się schylić gimnastyka nikomu nie zaszkodzi

 • Pik	aczu

  NAJWIECEJ W TYM MIESCIE TO NASROŁ TAKI ŁYSY DELFIN I JEGO STARY CYGAN

 • Bułek

  Na Powstańców Śląskich na plac zabaw wyprowadzany jest bez smyczy mops, który sra gdzie popadnie - pomimo zwracania uwagi pani i jej córce. Zapraszamy straż miejską. Może zajmą się też drugim psem wyprowadzany przez koleżankę owej córki. Żaden z właścicieli po tych psach nie sprząta.

 • Sąsiad

  Ja mam inny problem. Mieszkam na Metalowców, sąsiedzi mają kilka a może kilkanaście kotów, nieprzyjemny smród i jakieś dziwne patologiczne zachowania.

 • Z naprzeciwka

  Jeśli mowa o tych samych to fakt. Syf i smród

 • Olo

  Rozumiem Cię miałem sąsiadkę kociare smród w całym budynku nie do wytrzymania Miłośnicy zwierząt niby ale nie ludzi do tego brudasy i stąd smród

 • Loonatics Girl

  Bezdomne psy jakoś obsrywają trawniki i o tym się milczy.

 • Czytelnik

  Na każdym spacerze z psem spotukam o wiele więcej śmieci typu butelki, pety, kapsle itp. niż psich kup. Czemu to nikogo nie interesuje???

 • krist

  nałożyć większe podatki na właścicieli psów skoro nie potrafią sprzątać po swoich pupilach

 • Wstyd

  Tam gdzie największa patola tam najwięcej psów Podatek powinien być wysoki a Straż Miejska sprawdzać czy jest płacony i czy kupy zbierane bo Świony to najbardziej za[...] miasto Wstyd panie Beger wstyd

 • Smieszek

  Nie masz racji w blokach jest to samo tylko że to patola z wyższej półki

 • ardi

  Straż Miejska powinna patrolować tereny miasta w patrolach pieszych z tych samochodów nie chce im się wychodzić. Nie widzą tych ludzi wyprowadzających psów. 1 mandat na miesiąc to świadczy o naszej straży miejskiej- wstyd. Panie Prezydencie coś trzeba z tym zrobić. Wprowadzić w maksymalnej wysokości podatki od psów bo sr..ą a nie sprzątają. Policzcie 1 kupa 10dkg.x 1000 psów = 100 kg na dzień,na rok to ok 65ton skromnie licząc.

 • maks

  Z matmy raczej orłem nie jesteś. Poza tym skąd wiesz ile waży kupa? Wazyłeś osobiście?

 • Rada

  Patolo sprzątaj a nie udawaj matematyka

 • ardi

  Z tobą można porozmawiać tylko o kupie. Uderz w stół to nożyce się odezwa

 • na marginesie

  A policz sobie ile g...a Ty produkujesz.

 • Ola

  Psy puszczają bez smyczy i kagańca i to w pobliżu przedszkola a dzieci się boją Kiedy Straż Miejska zajmie się problemem ?

 • Ano

  Gazem psy i spoko

 • Czytelnik

  Na każdym spacerze z psem spotukam o wiele więcej śmieci typu butelki, pety, kapsle itp. niż psich kup. Czemu to nikogo nie interesuje???

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również