Wiadomości z Świętochłowic

Płukanie gardła solą - jak przygotować roztwór? Jak płukać gardło?

  • Dodano: 2019-11-18 09:00, aktualizacja: 2019-11-19 09:57

Płukanie gardła solą to jeden z tradycyjnych, domowych sposobów łagodzenia dolegliwości bólowych, występujących przy zapaleniu górnych dróg oddechowych – chętnie stosowany przez wielu pacjentów. Sól jest znana ze swoich właściwości dezynfekujących (bakteriobójczych), to remedium na wiele zaburzeń zdrowotnych. Ma dużo zastosowań i występuje pod różnymi postaciami. Jaki rodzaj wybrać, chcąc wykonać płukanie gardła solą? Jak przygotować leczniczy roztwór?

Dlaczego warto płukać gardło solą? Korzyści zdrowotne

Sól to cenny pierwiastek, bez którego organizm człowieka nie byłby w stanie prawidłowo funkcjonować (choć zarówno jej nadmiar, jak i niedobór szkodzi). Wiele osób, które często zapadają na infekcje górnych dróg oddechowych, zastanawia się, dlaczego warto płukać gardło solą?

Płukanie gardła solą jest bardzo prostą metodą łagodzenia bólu gardła oraz chrypki, objawów typowych dla infekcji wirusowych i bakteryjnych gardła (np. anginy paciorkowcowej oraz przeziębienia). Warto wspomnieć, że sól nie wywołuje reakcji alergicznych (jak niektóre zioła czy preparaty farmakologiczne) i płukanki z jej użyciem mogą być stosowane również przez kobiety w ciąży, gdyż nie niosą żadnego zagrożenia dla rozwijającego się płodu.

Ból gardła niejednokrotnie utrudnia choremu przełykanie pokarmów i mówienie oraz przyczynia się do ogólnego, złego samopoczucia. Regularne płukanie roztworem z soli - kilka razy dziennie - zapobiega nasileniu dolegliwości bólowych i przynosi znaczną ulgę.

Płukanie gardła solą – jaką sól wybrać?

Jeśli chodzi o dostępne rodzaje soli, są to:

  • sól kamienna,
  • sól kuchenna warzona,
  • sól himalajska,
  • sól morska,
  • sól fizjologiczna.

Do płukania gardła można użyć dowolnej soli NaCl, poszczególne rodzaje nieznacznie się od siebie różnią (przykładowo sól himalajska ma więcej mikroelementów niż zwykła sól kuchenna, jednak tak naprawdę nie będzie miało to znaczenia przy płukaniu gardła i nie wpłynie na skuteczność przygotowanego roztworu).

Płukanie gardła solą – jak przygotować roztwór?

Jak przygotować roztwór do płukania gardła solą? Należy wsypać 1-2 łyżeczki soli do szklanki z ciepłą, przegotowaną wodą (nigdy gorącą) i dokładnie wymieszać całość. Następnie płukać gardło tak przygotowanym roztworem. Czynność powtarzać 3 razy w ciągu dnia, aż do ustąpienia objawów. Warto pamiętać o odpowiednich proporcjach, gdyż zbyt skoncentrowany roztwór soli może spowodować podrażnienie śluzówki, zaczerwienienie gardła, kaszel oraz silne, nieprzyjemne pieczenie w jamie ustnej.

Płukanie gardła solą a inne płukanki na ból gardła

Jakie inne płukanki na ból gardła warto stosować? Należy zwrócić uwagę na zioła – przyrządzone z nich wywary mogą mieć właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i grzybobójcze. W celu złagodzenia dolegliwości bólowych można płukać gardło naparem z:

  • szałwii lekarskiej (łagodzi stany zapalne gardła i jamy ustnej oraz pomaga w pozbyciu się uciążliwej chrypki i przykrego zapachu z ust),
  • rumianku (ma właściwości przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia gardła i zapobiega wysychaniu śluzówki),
  • kory dębu (działa ściągająco, odkażająco, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie).

Bardzo dobrym sposobem, oprócz tradycyjnych płukanek na ból gardła, są profesjonalne środki lecznicze dostępne w aptece, o których nie wolno zapominać (ich skuteczność w zwalczaniu bólu, obrzęku i stanu zapalnego jest udowodniona naukowo).

Podsumowując, płukanie gardła solą to dobry sposób na łagodzenie pierwszych objawów infekcji wirusowych i bakteryjnych, jednak ta metoda nie powinna być jedynym sposobem walki ze stanem chorobowym. W przypadku długo utrzymującego się bólu gardła (powyżej 2 tygodni) lub innych uciążliwych symptomów, jak trudności w oddychaniu, połykaniu, świszczący oddech czy wysoka gorączka - należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.