Wiadomości z Świętochłowic

Podsumowanie działań "Bezpieczny Pieszy"

  • Dodano: 2022-06-06 10:00

Świętochłowicka drogówka przeprowadziła działania o nazwie „Bezpieczny Pieszy”, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi obserwowali zachowanie kierujących wobec pieszych.

Policjanci ujawnili blisko 40 naruszeń przepisów

Aż 22 dotyczyło przekroczenia dopuszczalnej prędkości w rejonie przejść dla pieszych. To właśnie na nich niechroniony uczestnik ruchu drogowego powinien czuć się bezpiecznie, dlatego policjanci apelują do kierowców o rozwagę.

Pod koniec minionego tygodnia policjanci ze świętochłowickiej drogówki prowadzili wojewódzkie działania „Bezpieczny Pieszy”. Mundurowi skupili uwagę głównie na zachowaniu kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy oni sami nie łamią zasad przepisów o ruchu drogowym.

Podczas działań, stróże prawa ujawnili blisko 40 naruszeń przepisów, z czego aż 22 popełnili kierujący! Najczęściej popełnianym przez nich wykroczeniem było przekraczanie prędkości w rejonie przejść dla pieszych.

Piesi to grupa uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami. Na uwagę zasługuje fakt, iż znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych, a przecież w swej istocie przejścia dla pieszych powinny gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni. Niestety tak nie jest, ponieważ kierujący pojazdami często zapominają o obowiązujących ich przepisach.

Zgodnie z nowym taryfikatorem, który obowiązuje od początku 2022 roku, wykroczenia kierujących w rejonach przejść dla pieszych są surowo karane i należy liczyć się z grzywną minimum 1500 złotych.

Wyprzedzanie oraz omijanie na pasach lub w bezpośrednim ich pobliżu to jedne z najbardziej niebezpiecznych manewrów na drogach.

Zbliżając się do przejścia dla pieszych, jesteś obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność,
  • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście.

Powyższe regulacje nie zwalnia również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

- Apelujemy do pieszych i kierowców o rozwagę i wzajemne poszanowania na drodze. Tylko przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z rozsądkiem i rozwagą, mogą nas ustrzec przed kalectwem lub utratą życia - czytamy w komunikacie policji.

Komentarze (2)    dodaj »

  • hanus

    Brak bezwarunkowych zachowań pieszych.

  • R2

    Przechodzenie na palę kończy się kontaktem z podjazdem. Edukacja o bezpieczeństwo w ruchu drogowym pieszych jest ZEROwa. Piesi pokonując drogę żadko kiedy upewniają się czy nadjeżdża pojazd czy nie dlatego dochodzi do tragedii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również