Wiadomości z Świętochłowic

Policja ostrzega: Wchodzenie na lód jest niebezpieczne!

  • Dodano: 2021-02-24 11:15

W ciągu ostatnich tygodni temperatura powietrza znacznie spadła co sprzyjało wchodzeniu na lód i zachęciło wędkarzy do łowienia ryb spod lodu. Miniony weekend to jednak zmiana temperatur w ciągu dnia na te bliższe wiośnie i topienie się pokrywy lodowej, która staje się coraz bardziej krucha. Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze niosą za sobą niebezpieczeństwo.

Wchodzenie na lód jest niebezpieczne!

Zimowe zabawy na zamarzniętych zbiornikach wodnych to najprostszy przepis na nieszczęście. Pokryte lodem lub śniegiem jezioro przyciąga wiele osób, szczególnie dzieci. Mroźne noce i odwilż w ciągu dnia powodują, że lód jest tylko pozornie gruby. W rzeczywistości jest bardzo kruchy i niebezpieczny. Miejscowi policjanci kontrolują akweny wodne i przestrzegają przed wchodzeniem na lód.

Od początku roku Policja w całym kraju odnotowała 4 przypadki utonięcia osób w wyniku załamania się lodu. Okres zimowy to czas rekreacji na świeżym powietrzu dla dzieci i młodzieży. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie. 

Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców świętochłowiccy, policjanci kontrolują teren akwenów wodnych. Sprawdzają, czy nie przebywają tam dzieci bez nadzoru dorosłych oraz dorośli, którzy spędzają czas wolny np. wędkując. Mimo kontroli i apeli policji, na Skałce widać ślady osób, które chodzą po zamarzniętym stawie. 

Lód ulega ciągłym zmianom

Policjanci przypominają, że każde wejście na zamarznięty zbiornik wodny jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie. Podobne niebezpieczeństwo niesie za sobą wchodzenie na wszelkiego rodzaju pomosty lub kładki. Mogą być one oblodzone lub mokre. Łatwo na takiej nawierzchni poślizgnąć się i wpaść do wody.

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:

  • w przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie.
  • kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
  • jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
  • jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę Policji lub Straży Pożarnej.
  • po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niego szok termiczny.
  • w miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Mieszkaniec

    Selekcja naturalna. Podium Darwina. A wędkarze też niczego sobię taka jakby patola rekreacji

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również