Wiadomości z Świętochłowic

Policjanci prowadzą kontrole autokarów przed wyjazdami

  • Dodano: 2022-06-01 10:00

Czerwiec to wzmożony okres wyjazdów dzieci, młodzieży i seniorów na wycieczki. Żeby uczestnicy dotarli bezpiecznie do celu sprawdźmy autokar przed wyjazdem. Dlatego też mundurowi ze świętochłowickiej komendy będą zwracać szczególną uwagę na kontrolę autokarów i kierowców wiozących dzieci i dorosłych na letnie wojaże. Przypominamy o obowiązujących zasadach kontroli autokarów w naszym mieście.

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, młodzieży i seniorom podczas wyjazdów jest jednym z priorytetów dla świętochłowickich policjantów. Niewątpliwie stan techniczny pojazdów wpływa na bezpieczeństwo podróży. Każdego dnia, nie tylko w okresie letnim, policjanci ruchu drogowego sprawdzają, czy nie budzi on zastrzeżeń. W czasie kontroli stróże prawa będą sprawdzać przede wszystkim trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów.

Sprawdź stan techniczny autokaru!

Policjanci przypominają również rodzicom, nie tylko organizatorom wycieczek i pełnoletnim uczestnikom, o możliwości sprawdzenia stanu technicznego autokaru i jego obowiązkowego wyposażenia.

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach informuje, że policyjne kontrole autokarów w naszym mieście odbywają się na parkingu przy budynku tutejszej komendy - ulica Wojska Polskiego 16 c.

Zgłoszenia dotyczące przeprowadzenia kontroli przez policjantów należy kierować z kilkudniowym wyprzedzeniem (min. 3-dniowym) w formie pisemnej lub telefonicznej pod numerem:

  • 47 85 44 290 (sekretariat Wydziału Ruchu Drogowego KMP Świętochłowice, w godzinach 8.00 – 15.00),
  • 47 85 44 255 (Oficer Dyżurny KMP Świętochłowice).

W trakcie zgłoszenia podać należy:

  • datę i godzinę wyjazdu,
  • miejsce kontroli (wyjazdu) autokaru,
  • liczbę autokarów.

Aby nie dublować wielokrotnie zgłoszeń o kontroli, uprasza się zgłaszających do wydelegowania osoby odpowiedzialnej za zgłoszenie chęci przeprowadzenia kontroli. Wzór pisemnego zgłoszenia można pobrać z dolnej części strony.

Wskazany termin pozwala racjonalnie zaplanować kontrole, w celu usprawnienia przeprowadzanych czynności przez mundurowych w dniach, w których zgłoszono kilka kontroli autobusów. Organizator powinien przeznaczyć na kontrolę autokaru około jednej godziny przed planowaną godziną odjazdu. Przeprowadza się również kontrolę z pasażerami, lecz wówczas należy pamiętać, że w przypadku ujawnienia złego stanu technicznego autobusu i zatrzymania dowodu rejestracyjnego, dalsza jazda przeważnie jest niemożliwa, co nie nastraja pozytywnie już siedzących na swoich miejscach i czekających na wyjazd pasażerów. Przewoźnik lub organizator w tej sytuacji organizuje podstawienie kolejnego autobusu, którego kontrolę można ustalić już telefonicznie z Oficerem Dyżurnym KMP w Świętochłowicach lub bezpośrednio z policjantami dokonującymi pierwszej kontroli.

Usługa bezpiecznyautobus.gov.pl

Ponadto, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi e-usługę bezpiecznyautobus.gov.pl, która pozwala każdemu sprawdzić zarejestrowany pojazd, który przeznaczony jest do przewozu więcej niż 9 osób. Dzięki niej, za pośrednictwem specjalnej platformy cyfrowej możemy dowiedzieć się, czy autokar, którym mamy podróżować my lub nasi najbliżsi:

  • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • ma aktualne badanie techniczne oraz jaki był stan licznika pojazdu przy ostatnim przeglądzie,
  • jaka jest nominalna liczba miejsc w danym pojeździe,
  • nie figuruje jako wyrejestrowany lub kradziony.
Policjanci prowadzą kontrole autokarów przed wyjazdami

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również