Wiadomości z Świętochłowic

Politechnika Śląska apeluje o wsparcie na produkcję ozonatorów

  • Dodano: 2020-11-02 08:00, aktualizacja: 2020-11-02 06:51

Politechnika Śląska w Gliwicach apeluje o wsparcie, które pozwoli na wyprodukowanie większej liczby opracowanych na tej uczelni, a potrzebnych w walce z koronawirusem ozonatorów.

Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali ozonatory, pozwalające na szybką i skuteczną dezynfekcję pomieszczeń. Wyróżniają się one szybkością działania – generowanie 40 g ozonu w ciągu godziny pozwala na skrócenie czasu pracy urządzenia do 15 minut. Może ono pracować nieustannie przez dwie godziny, jest też łatwe w użytkowaniu. Ma wbudowany programator, umożliwiający ustawienie czasu działania.

Uczelnia przekazała już 30 urządzeń placówkom medycznym, trwają prace nad wytworzeniem kolejnych egzemplarzy. Zapotrzebowanie jest jednak znacznie większe, dlatego Politechnika Śląska zaprasza do współpracy firmy, instytucje, podmioty gospodarcze i samorządowe. Możliwe jest także indywidualne wsparcie finansowe w ramach akcji "Politechnika przeciw epidemii".

Obecnie ze względu na to, że epidemia bardzo się nasila, otrzymujemy zapytania od wielu służb o ozonatory. Dlatego zwracam się do wszystkich osób z otoczenia społeczno-gospodarczego, przyjaciół Politechniki Śląskiej i wszystkich, którzy do tej pory z nami współpracowali lub chcą rozpocząć współpracę, z prośbą o pomoc i wsparcie. Potrzebujemy środków finansowych na zakup części do budowy tych ozonatorów. Zapraszamy do współpracy osoby i firmy, które wspomogą nas dostawą elementów elektronicznych i innych części, z których wytwarzane są ozonatory - powiedziała w niedzielę dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej dr hab. inż. Anna Timofiejczuk.

Jak podkreśla prodziekan tego wydziału dr hab. inż. Damian Gąsiorek, ozonator usuwa mikroby, pleśnie, bakterie oraz wirusy.

Odkażamy za pomocą ozonu, czyli cząsteczki tlenu – O3. Ten dodatkowy atom powoduje, że ta cząsteczka nie jest cząstką standardowego tlenu. Stara się ona wejść w reakcje chemiczne, rozbijając związki i czyniąc je niegroźnymi. Utlenianie wszystkich elementów, które są dla nas groźne, to metoda pozbycia się wirusa ze wszystkich powierzchni - wyjaśnił.

Pozyskanie wsparcia pozwoli na przygotowanie dowolnej liczby ozonatorów i dalsze działania związane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Środki finansowe można przekazywać na konto programu "Politechnika przeciw epidemii", nr PL 20 1050 1214 1000 0024 6643 9409, z dopiskiem "Ozonator".

Akcja "Politechnika przeciw epidemii", którą gliwicka uczelnia prowadzi od początku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, ma na celu wsparcie finansowe realizacji działań, badań oraz przedsięwzięć na rzecz walki z COVID-19 i przeciwdziałania skutkom pandemii. Darczyńcami mogą zostać osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Politechnika Śląska od początku epidemii angażuje się w działania na rzecz walki z wirusem SARS-CoV-2. Na uczelni powstała m.in. specjalna brama odkażająca, a także prototyp robota – "autonomicznego systemu asystującego w szpitalach zakaźnych". Wynalazek pozwala na dowożenie koniecznych przedmiotów bezpośrednio do łóżka pacjenta, pomiar parametrów życiowych (np. temperatury ciała) oraz komunikację z dyżurką lekarską przez zamontowany tablet. Gliwiccy naukowcy przygotowali też systemy przesiewowego mierzenia temperatury z wykorzystaniem kamer termowizyjnych, automatyczny resuscytator, system wspierania diagnostyki obrazowej COVID-19, respirator z funkcją telemetrii RespiSave, komorę do sterylizacji filtrów HEPA, internetowy system zbierania ankiet dotyczących zaburzeń poznawczych u osób z podejrzeniem zarażenia wirusem SARS-CoV-2. 

Komentarze (1)    dodaj »

  • DzierzgońSKY

    Macie "waszą wtyczkę" byłego komiwojażera technologii z PŚ. Niech Wam odpali te ok. 70 tysięcy zł. jakie przytulił w 2019 r. z Wodociągów na tzw. "3/4 etatu na kawkę) nam fundując drastyczną podwyżkę cen wody i ścieków. teraz kontakt online bo ma ....

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również