Wiadomości z Świętochłowic

Ponad 2 miliony zł. na remont wieży kościoła ewangelickiego św. Jana Chrzciciela

 • Dodano: 2023-07-18 09:15

Kilka dni temu rząd ogłosił wyniki naboru programu ochrony zabytków. Ponad 2 miliony złotych przyznano na remont wieży kościoła ewangelickiego św. Jana Chrzciciela w Świętochłowicach!

Rządowy Program Odbudowy Zabytków

Rządowy Program Odbudowy Zabytków kierowany jest do gmin, powiatów oraz województw. Polega na bezzwrotnym wsparciu inwestycji dotyczących renowacji i odbudowy zabytków. Dofinansowanie może pokryć nawet 98 proc. kosztów inwestycji. Wnioski mogły być składane w aplikacji Polski Ład w trzech kategoriach: do 150 tys. zł, do 500 tys. zł oraz do 3,5 mln zł. 

- Polskie zabytki kulturowe to nasza historia i dziedzictwo, którego nikt nam nie zabierze. Lecz aby nie zostało zapomniane, lub zniszczone musimy o nie dbać. Dlatego rząd na czele z Mateuszem Morawieckim stwarza predyspozycje, aby zadbać o to, co w kulturowej lokalnej Polsce jest najważniejsze. Rządowy Program Odbudowy Zabytków, to projekt, który zadba o każdy pomnik kultury w Polsce! To również zabytki ważne i cenne w historii Górnego Śląska. Przypomnijmy, że gdyby nie uszczelnienie budżetu oraz kompleksowa naprawa finansów publicznych, przeprowadzona przez rząd, to ten program jak i wiele innych nie miałyby racji bytu. Pora na to, aby nasze zabytki znów błyszczały! - napisał Marek Wesoły - Sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Kościół ewangelicki z dofinansowaniem

Na terenie woj. śląskiego z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dofinansowanie na renowację otrzyma m.in. kościół ewangelicki św. Jana Chrzciciela w Świętochłowicach!

- W Świętochłowicach z Rządowego Programu odbudowy zabytków środki otrzymała Parafia Ewangelicko-Augsburska im. Św. Jana Chrzciciela. Jak to ważne wsparcie dla tego 123-letniego obiektu sakralnego widać na zdjęciach. Zebranie takiej kwoty na remont graniczyło z cudem. Program rządowy właśnie odpowiada na takie potrzeby. Wcześniej na taką skalę nikt o tym nie pomyślał. Cieszę się, że mogłem wesprzeć ten projekt - napisał Marek Wesoły.

Kościół im. Jana Chrzciciela został postawiony latach 1900–1901

Uroczystość poświęcenia budowli miała miejsce 1 grudnia 1901 roku. W 1902 powstał chór. Budynek plebanii został wybudowany dwa lata później. W 1904 rozpoczęto również działania mające na celu założenie cmentarza. Teren przyszłej nekropolii został poświęcony 1 maja 1910.

22 września 1910 na mocy decyzji Konsystorza Śląskiej Prowincji Kościelnej Ewangelickiego Kościoła Unii Staropruskiej we Wrocławiu zostaje utworzona samodzielna parafia ewangelicka w Świętochłowicach. Nabożeństwa w parafii były sprawowane zarówno w języku niemieckim, jak i polskim. Działały stowarzyszenia i związki kobiece, robotnicze, czy młodzieżowe. Ukazywało się tu również czasopismo kościelne Kirche und Heimat. W 1912 budynek plebanii został powiększony o dwie sale parafialne.

- Wybudowany w niezwykle krótkim czasie, w latach 1900- 1901, według projektu architekta Karla Memmingera, neogotycki kościół ewangelicki św. Jana Chrzciciela w Świętochłowicach. Piękny, zabytkowy obiekt. Wreszcie doczeka się kompleksowego, konserwatorskiego remontu wieży, która się zwyczajnie, kolokwialnie mówiąc, sypie. Można powiedzieć najwyższy czas, ale bardziej oddaje sytuację stwierdzenie "ostatni dzwonek" - napisał Henryk Mercik. 

Miasto będzie starało się o kolejne dofinansowania

Niestety to jedyny zabytek dofinansowany w ramach programu, ale Miasto nie ustaje w szukaniu innych środków na renowację zabywków.

- Nie ustajemy w szukaniu środków, dzięki którym krok po kroku będziemy odnawiać kolejne architektoniczne perełki w naszym mieście! - napisał prezydent Daniel Beger

Do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkach z terenu Świętochłowic złożono 10 wniosków, z czego przedmiotem sześciu wniosków były inwestycje gminne, obejmujące następujące zamierzenia:

 1. Remont głównego gmachu Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach przy ul. Katowickiej 54.
 2. Remont budynku Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach przy ul. Katowickiej 53.
 3. Remont budynku Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach przy ul. Krauzego 1.
 4. Remont budynku Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach przy ul. Chorzowskiej 73.
 5. Remont budynku przy ul. Łagiewnickiej 34  Świętochłowicach z przeznaczeniem na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz inne cele kulturalne i społeczne.
 6. Remont zespołu budynków mieszkalnych przy ul. Chorzowskiej 25, 27, 29, 31, 33 w  Świętochłowicach - czyli tzw. domków fińskich. Kwota wnioskowanych środków w każdym przypadku wynosiła 3 499 580 zł.

Pozostałe wnioski dotyczyły  dotacji udzielanych podmiotom spoza sektora finansów publicznych. Były to:

 1. Remont wieży kościoła Rzymskokatolickiej Parafii św. Augustyna w Świętochłowicach, ul. dr. Bukowego 22. Kwota wnioskowanych środków: 3 430 000 zł
 2. Remont dachu kościoła Rzymskokatolickiej Parafii św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach, przy ul. Biskupa Teodora Kubiny 10. Kwota wnioskowanych środków: 3 498 600 zł
 3. Remont zabytkowej walcowni cynku w Świętochłowicach – Lipinach. Kwota wnioskowanych środków: 3 395 700 zł.

Komentarze (8)    dodaj »

 • hmm tak ino

  To jest kościół im. Jana Chrzciciela, a nie św. Jana Chrzciciela. Ewangelicy nie czczą świętych, więc dziwne byłoby gdyby mieli kościół pod wezwaniem "świętego". To, że katolicy uznają Jana Chrzciciela za świętego nie musi zaraz znaczyć, że wszyscy tak muszą. Dlatego też tablica o przekazaniu finansowania jest zwyczajnie błędna. Ale kto by się tam w rządzie tym zajmował, najważniejsze to pokazać się w mediach.

 • Mariola

  Ciekawe, że proboszcz i Rada Parafialna świętochłowickiej parafii Apostołów Piotra i Pawła nie potrafi wystarać się o kasę na generalny remont dachu a jedynie podstawia dziesiątki wiaderek pod lejącą się ze stropu wodę deszczową. Porównując ilość wiernych kościoła ewangelickiego i katolickiego widać zaradność Ewangelików i wiarę Katolików w remont przeprowadzony przez "niebieskie zastępy".

 • Ünkel Fredii

  Proboszcz na pewno zgłosił pomoc przy remoncie w Watykanie.

 • Graf von Habenix

  Brawo.nareszcie cos do tych innych chrześcijan

 • Ünkel Fredii

  Kiedy w Polsce skończy się utrzymywanie darmozjadów

 • Eurohanys

  Fakt, lewica to piękny przykład rozdawania publicznej kasy. Trafiłeś w 10. :)

 • Maks

  Jak ty nauczysz sie podpisywać.

 • sąsiadka

  Hihihi. bezrady Adam J już się przechwala i kolejny raz próbuje sobie coś przypisywać. Przegrał wybory do RN spółdzielni. Przegra i samorządowe. Największa chorągiewka !!!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również