Wiadomości z Świętochłowic

Premier: w woj. śląskim są techniczne możliwości, by szczepić 1 mln osób miesięcznie

  • Dodano: 2021-02-19 06:15, aktualizacja: 2021-02-19 06:34

W woj. śląskim są techniczne możliwości pozwalające szczepić przeciw COVID-19 1 mln osób miesięcznie – wskazał w czwartek w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Tu i teraz są nam potrzebne szczepionki - dodał, wzywając KE do pilnego działania.

Obecnie, ze względu na zbyt małe dostawy szczepionek, 1 mln osób szczepi się miesięcznie w całej Polsce

Szef rządu, a zarazem poseł z okręgu katowickiego, odwiedził w czwartek szpital tymczasowy, utworzony w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, gdzie działa również punkt szczepień. Premier zapoznał się – jak mówił – z polskim systemem i logistyką procesu szczepień "od podszewki".

Tym, co zobaczyłem, jestem bardzo zbudowany, ponieważ w tym centrum, w którym jesteśmy, zaszczepionych będzie dzisiaj w Katowicach 450 osób, a możliwości szczepienia są dość proste do rozwinięcia do tysiąca osób dziennie, czyli w samym tylko tym centrum w Katowicach 30 tys. osób miesięcznie mogłoby być szczepionych, gdybyśmy mieli wystarczającą liczbę dawek – powiedział premier Morawiecki podczas konferencji prasowej. Pan wojewoda, który jest tutaj dzisiaj z nami, powiedział mi, że jest możliwość szczepienia 1 mln osób w woj. śląskim, gdyby były dostępne dawki. Dla nas to wyścig z czasem" - dodał premier, wzywając jednocześnie do pilnego działania Komisję Europejską, aby nakłoniła firmy farmaceutyczne do właściwej realizacji umowy i zapewniła większą liczbę dawek krajom Unii Europejskiej. "Tu i teraz potrzebne nam są szczepionki i dlatego wzywam do jak najpilniejszego działania" – oświadczył.

Premier podziękował personelowi medycznemu

Mateusz Morawiecki podziękował też całemu personelowi medycznemu, zaangażowanemu w tworzenie sytemu punktów szczepień przeciw COVID-19 za to, że – jak się wyraził – kolejny raz bardzo dobrze wykonali swoją robotę.

Czekamy tylko na to, żeby pojawiło się jak najwięcej dawek, bo to jest nasza główna nadzieja na zwalczenie epidemii – podkreślił.

Dyrektor Szpitala MSWiA w Katowicach – placówki patronackiej szpitala tymczasowego – dr Piotr Grazda przypomniał, że punkt szczepień działa przy szpitalu tymczasowym od połowy stycznia, szczepiąc wszystkie grupy populacyjne. W punkcie jest 7 stanowisk szczepiennych, część obserwacyjna, zabiegowa i poczekalnia z dużym punktem rejestracyjnym.

Jesteśmy przygotowani, na to, żeby zwiększyć liczbę szczepionych osób. Jesteśmy w gotowości, panie premierze, szpital jest do dyspozycji dla mieszkańców Śląska i innych obywateli – powiedział dyrektor Grazda.

Według danych publikowanych na stronie gov. pl. liczba szczepień wykonanych dotychczas w woj. śląskim to 260 tys. 985. Średnia dzienna liczba szczepień w regionie wynosiła w czwartek blisko 16 tys. 

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Ze Świon

    Jakim cudem?? Jakby przychodnie i szpitale miały same dostęp do szczepionek i same sie tym zajmowały to pewnie tak, ale narazie to mają ścisłe wytyczne z ministerstwa na punkt o 30 dawkach na tydzień !!!! To jest 6 osób dziennie!!!! Skandal !!! I tyle dostają. I jak sie to ma do milionów szczepionych? W takim tempie to mój rocznik już nie zaszczepią bo po tylu latach już ta szczepionka dawno nie będzie działać. Wszystko rozumiem że jest problem z dostawami, ale to niech to powiedzą jak wygląda rzeczywistość, a nie ludziom ciemnote wciskają jakie to jest eldorado.

  • mieszkaniec

    przeczytaj artykuł ze zrozumieniem a nie wypisuj głupstw

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.