Wiadomości z Świętochłowic

Premier: w woj. śląskim są techniczne możliwości, by szczepić 1 mln osób miesięcznie

  • Dodano: 2021-02-19 06:15, aktualizacja: 2021-02-19 06:34

W woj. śląskim są techniczne możliwości pozwalające szczepić przeciw COVID-19 1 mln osób miesięcznie – wskazał w czwartek w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Tu i teraz są nam potrzebne szczepionki - dodał, wzywając KE do pilnego działania.

Obecnie, ze względu na zbyt małe dostawy szczepionek, 1 mln osób szczepi się miesięcznie w całej Polsce

Szef rządu, a zarazem poseł z okręgu katowickiego, odwiedził w czwartek szpital tymczasowy, utworzony w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, gdzie działa również punkt szczepień. Premier zapoznał się – jak mówił – z polskim systemem i logistyką procesu szczepień "od podszewki".

Tym, co zobaczyłem, jestem bardzo zbudowany, ponieważ w tym centrum, w którym jesteśmy, zaszczepionych będzie dzisiaj w Katowicach 450 osób, a możliwości szczepienia są dość proste do rozwinięcia do tysiąca osób dziennie, czyli w samym tylko tym centrum w Katowicach 30 tys. osób miesięcznie mogłoby być szczepionych, gdybyśmy mieli wystarczającą liczbę dawek – powiedział premier Morawiecki podczas konferencji prasowej. Pan wojewoda, który jest tutaj dzisiaj z nami, powiedział mi, że jest możliwość szczepienia 1 mln osób w woj. śląskim, gdyby były dostępne dawki. Dla nas to wyścig z czasem" - dodał premier, wzywając jednocześnie do pilnego działania Komisję Europejską, aby nakłoniła firmy farmaceutyczne do właściwej realizacji umowy i zapewniła większą liczbę dawek krajom Unii Europejskiej. "Tu i teraz potrzebne nam są szczepionki i dlatego wzywam do jak najpilniejszego działania" – oświadczył.

Premier podziękował personelowi medycznemu

Mateusz Morawiecki podziękował też całemu personelowi medycznemu, zaangażowanemu w tworzenie sytemu punktów szczepień przeciw COVID-19 za to, że – jak się wyraził – kolejny raz bardzo dobrze wykonali swoją robotę.

Czekamy tylko na to, żeby pojawiło się jak najwięcej dawek, bo to jest nasza główna nadzieja na zwalczenie epidemii – podkreślił.

Dyrektor Szpitala MSWiA w Katowicach – placówki patronackiej szpitala tymczasowego – dr Piotr Grazda przypomniał, że punkt szczepień działa przy szpitalu tymczasowym od połowy stycznia, szczepiąc wszystkie grupy populacyjne. W punkcie jest 7 stanowisk szczepiennych, część obserwacyjna, zabiegowa i poczekalnia z dużym punktem rejestracyjnym.

Jesteśmy przygotowani, na to, żeby zwiększyć liczbę szczepionych osób. Jesteśmy w gotowości, panie premierze, szpital jest do dyspozycji dla mieszkańców Śląska i innych obywateli – powiedział dyrektor Grazda.

Według danych publikowanych na stronie gov. pl. liczba szczepień wykonanych dotychczas w woj. śląskim to 260 tys. 985. Średnia dzienna liczba szczepień w regionie wynosiła w czwartek blisko 16 tys. 

Komentarze (2)    dodaj »

  • Ze Świon

    Jakim cudem?? Jakby przychodnie i szpitale miały same dostęp do szczepionek i same sie tym zajmowały to pewnie tak, ale narazie to mają ścisłe wytyczne z ministerstwa na punkt o 30 dawkach na tydzień !!!! To jest 6 osób dziennie!!!! Skandal !!! I tyle dostają. I jak sie to ma do milionów szczepionych? W takim tempie to mój rocznik już nie zaszczepią bo po tylu latach już ta szczepionka dawno nie będzie działać. Wszystko rozumiem że jest problem z dostawami, ale to niech to powiedzą jak wygląda rzeczywistość, a nie ludziom ciemnote wciskają jakie to jest eldorado.

  • mieszkaniec

    przeczytaj artykuł ze zrozumieniem a nie wypisuj głupstw

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.