Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Prezydent Daniel Beger o strajku nauczycieli w świętochłowickich placówkach

 • Dodano: 2019-04-08 08:45, aktualizacja: 2019-04-08 14:46

W sprawach dotyczących funkcjonowania placówek podczas strajku, prosimy o kontakt bezpośrednio z dyrektorami szkół i przedszkoli.

Miasto Świętochłowice, jak inne miasta w Polsce, jako jednostka samorządu terytorialnego nie jest stroną tego sporu.

92% świętochłowickich samorządowych szkół zgłosiło gotowość przystąpienia do strajku

 Obowiązkiem dyrektora szkoły lub przedszkola jest zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i wychowankom. Wstępnie większość szkół i przedszkoli zadeklarowała, że będzie w stanie w mocno ograniczonym zakresie zagwarantować opiekę dzieciom na terenie swoich budynków.

Przedszkola zapewniają opiekę i żywienie dla wychowanków. Szkoły zarówno podstawowe, jak i ponadpodstawowe zapewniają opiekę dla dzieci i młodzieży, organizując zajęcia na świetlicy. Opiekę sprawować będą dyrektorzy, wicedyrektorzy, nauczyciele nieprzystępujący do strajku, nauczyciele religii oraz katecheci. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna będzie funkcjonowała bez zakłóceń, a wszystkie zaplanowane badania odbędą się zgodnie z harmonogramem. Z kolei w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 na chwilę obecną 100% pracowników zadeklarowała przystąpienie do strajku, wobec powyższego placówka nie zapewni opieki dla uczniów.

Mam świadomość, że skutki tego strajku dotkną najmłodszych mieszkańców naszego miasta. W przypadku prowadzonego zgodnie z prawem sporu zbiorowego jako Urząd nie mamy podstaw prawnych do przeciwdziałania w jego wszczęciu lub prowadzeniu. Przebiega on więc z wszelkimi konsekwencjami jego zaistnienia. Mogę zapewnić, że dyrektorzy świętochłowickich szkół są w pełni świadomi jakie obowiązki i odpowiedzialność spoczywają na ich barkach w czasie akcji strajkowej nauczycieli. Niezwykle ważne jest, aby w nadchodzących dniach rodzice pozostawali w kontakcie z dyrekcją oraz wychowawcami ze swojej szkoły lub przedszkola. Jestem w stałym kontakcie z przedstawicielami związków zawodowych działających na terenie naszego miasta. Od 8 kwietnia na bieżąco będziemy monitorować sytuację i w zależności od otrzymywanych informacji podejmować stosowne działania i przekazywać Państwu informacje - mówi prezydent Daniel Beger.

W przypadku ewentualnego odwołania zajęć pracujący rodzice, którzy nie mają z kim pozostawić dziecka w wieku do lat 8 mają możliwość wystąpienia do pracodawcy o wypłatę zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę i wynosi 80% wynagrodzenia. Oczywiście ze swojej strony zapewniam pracownikom Urzędu Miejskiego i jednostek podległych możliwość przyprowadzenia w tym czasie dzieci do pracy.

Jednocześnie apeluję o wzajemną współpracę i wyrozumiałość, które pomogą wspólnie zminimalizować trudności i sprostać zaistniałej sytuacji - dodaje prezydent Daniel Beger.

Zobacz także

Komentarze (27)    dodaj komentarz »

 • Bdz

  Panie Prezydencie Beger chce Pan pouczać innych A Pan parkuje samochód na zakazie, nagminnie to pan robi

 • Byku

  Popieram nauczycieli a prezydenta nie!

 • To nie ja - to on

  Pan prezydent powinien posiąść jedną z podstawowych umiejętności osoby publicznej, to jest "wykorzystać szansę nie zabierania głosu" gdy się nie ma nic do powiedzenia.

 • na marginesie

  Ciekawe czy żona prezydenta strajkuje?

 • Ola

  Nawet teraz nie potrafi się zachować. Porażka

 • Dzierzgoń'SKY

  Jak zwykle "Koszmar" powiedział czego nie wiedział.

 • blondyn

  Na temar prezydenta ,szkoda słów.Na temat nauczycieli:Termin strajku wskazuje ,jak bardzo im,zależy na naszych pociechach,jak się przykładają do wychowania i walczą o Dobro dzieci i młodzieży.Dla mnie jest to bandyterka,ktora powinna zapłacić takie same kary, jak rodzic ,ktory nie wysyła dziecka do szkoły.W Polsce jest obowiazek nauczania i to dzialą w dwie strony.Ani grosza moim zdaniem,dopóki nie wezmą sie fo prawdziwej wychowaczej roboty

 • Xd

  Od wychowywania są Rodzice a nie szkoła. Szkola na UCZYĆ. A jak nie poyrafisz wychować dziecka to się na nie decyduj. I nie licz na to, że nauczyciel odwali za Ciebie to czego Tobie się nie chce robić. Sama nazwa zawodu mówi za siebie... nauczyciel. I pomyśl za nim coś napiszesz...

 • Moni@

  To moze niech zaczną uczyć, a nie zadawac tylko zadania do domu gdzie musza sobie poradzić poniewaz nauczyciele tego nie potrafią !!! Bo im sie nie chce... ale prywatne korepetycja, to owszem wtedy potrafia nauczać....

 • Brunet

  Zawsze uważałem. Że jak blondyn to debil

 • Jacek

  Prezydent miasta jak zwykle zabłysną. Nie ma nasze biedne miasto szczęścia do włodarzy. Same nieudaczniki

 • ten

  daj spokój, on jest daremny

 • 1946

  ...odebrać wynagrodzenie za czas strajkowania! Nie pracujesz,nie zarabiasz! Proste...

 • Belfer

  To „stanowisko” to skandal! Chyba jedyny samorządowiec, który w taki sposób podchodzi do naszych postulatów!!!!

 • Amiga

  Rozliczyć ich z lewych dochodów za korepetycje.

 • Gość

  Adaś a pisać i liczyć na polu się uczyłeś ? W d...e byłeś i g.....o widziałeś. Daruj sobie te swoje mądrości i zachowaj je dla swoich potomnych. Do szkoły nikt nie musi chodzić. Jest nauczanie indywidualne. W Niemczech już byś się tłumaczył policji. Poznaj realia i wymagania a potem pracuj za 1800 na rękę. Przez takich g.....zjadów jak ty ten zawod nie ma szacunku na jaki zasługuje.

 • Ojoj

  A ja bym wam dał nawet 2000 podwyżki, pod warunkiem że będziecie pracować tak jak każdy szary człowiek 180 godzin w miesiącu, a korepetycje to tak jak prawo nakazuje prowadzić. Ciekawe ilu z was by zostało w tym zawodzie?? Jak się nie podoba to jest wiele innych miejsc pracy, tylko dumą wam nie pozwala żeby jedną z drugą paniusią nauczycielka poszła do fizycznej pracy, bo to że nie dały byście rady to inna historia.

 • Moni@

  Ponieważ sam sobie na to zapracował (na brak szacunku) Jaka praca, taka płaca.

 • matoł

  Szacunek?To zasługują:strażacy,pielęgniarki czy ratownicy medyczni/TOPR którzy zarabiają MNIEJ niż nauczyciele.

 • Gość

  Doprawdy pełen uznania górnolotny wywód. Zapewne pisząc to jesteś osobą, która w szczególny sposób szanował grono pedagogiczne i zdobyła jak widać.... wiedzę...

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.