Wiadomości z Świętochłowic

Prowadzili samochody bez wymaganych uprawnień. Czeka ich grzywna nie niższa niż 1 500 zł

  • Dodano: 2022-01-28 06:15, aktualizacja: 2022-01-28 06:31

W ręce policjantów z drogówki wpadło dwoje kierowców, którzy prowadzili samochody bez wymaganych uprawnień. Teraz oboje muszą się liczyć z grzywną nie niższą niż 1500 złotych i zakazem prowadzenia pojazdów. Policjanci nie nałożyli na nich mandatu, bowiem zgodnie z nowymi przepisami ich sprawy będą miały swój finał w sądzie.

Kierowcy bez uprawnień, muszą liczyć się z finałem sprawy w sądzie

Policjanci z miejscowej komendy zatrzymali dwie osoby, które prowadziły pojazd pomimo tego, że nie miały prawa jazdy. W trakcie patrolowania Drogowej Trasy Średnicowej patrol drogówki zatrzymał do kontroli volkswagena, za kierownicą którego siedziała 28-letnia mieszkanka Świętochłowic. Badanie alkomatem wykazało, że kobieta miała w organizmie ponad pół promila. Jak się okazało, 28-latka była dopiero w trakcie kursu na prawo jazdy i chciała doskonalić swoje umiejętności za kierownicą bez instruktora. Zapomniała jednak, że ani to, ani jazda pod wpływem alkoholu nie są dozwolone. Kobieta na długo może zapomnieć o zdobyciu uprawnień do jazdy. Dodatkowo grożą jej 2 lata więzienia oraz wysoka grzywna za popełnione wykroczenie.

Do drugiego zdarzenia doszło na ulicy Michalskiego. Kierowcą citroena był 24-letni mieszkaniec Świętochłowic, który także nie miał prawa jady. Dodatkowo jego samochód nie został dopuszczony do ruchu. Policjanci zakończyli tę kontrolę sporządzeniem wniosku o ukaranie do sądu. Postępowanie w obu sprawach prowadzi świętochłowicka komenda.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba, która dopuści się jazdy bez uprawnień, musi liczyć się z finałem sprawy w sądzie. Policjant nie może już ukarać takiej osoby mandatem. Zgodnie z nowym taryfikatorem za to wykroczenie grozi minimum 1500 złotych. Maksymalny wymiar kary to aż 30 tysięcy złotych. Podobnie jest w przypadku kierowania pojazdem niedopuszczonym do ruchu. Kierujący bez uprawnień musi się liczyć także z zakazem prowadzenia pojazdów na okres do 3 lat, który sąd orzeka obligatoryjnie. Policja przypomina również, że w przypadku kiedy skazany w czasie obowiązywania zakazu ponownie wsiądzie za kierownicę, popełnia przestępstwo z artykułu 244 kodeksu karnego, za które grozi nawet 5 lat więzienia.

Komentarze (3)    dodaj »

  • gość

    hmmm zatrzymany do kotroli. czyli powrót do komuszych "kontroli rutynowych"? jestem za wyrywaniem chwastów, ale te kontrole są tak legalne jak jazda bez prawka. cóż socjlalizm pełną gębą do tego narodowy.

  • sztefan

    Ludzie sami sobie winni, jak mi kiedyś policjant powiedział cytuje: "sprawdzemy sie dokumenty ja" to mu odpowiedziałem to sie sprawdzejcie i poszedłem. Jak wyskoczył z radiowozu to go jeszcze nagrałem żeby powiedział jaki to paragraf, ale pajac szybko schował się w radiowozie i uciekł z kolegą, bo chyba nie chciał mieć nagrania jak się kompromituje nie znajomością prawa.

  • Ola

    Rwać tych pustaków Po swionach jeździ kilku kolesi z autami bez tłumika a policja głucha

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również