Wiadomości z Świętochłowic

Przed nami uroczyste obchody 100-lecia Powstań Śląskich. Zadbajmy o groby powstańców

 • Dodano: 2019-07-19 08:15, aktualizacja: 2019-07-19 08:34

Przed nami uroczyste obchody 100-lecia Powstań Śląskich.

W cieniu wielkich słów i hucznych obchodów warto jednak pamiętać o małych gestach.

Zachęcamy do zadbania o groby powstańców śląskich

Na prośbę Prezydenta Świętochłowic Daniela Begera, Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Świętochłowicach uporządkowało grób powstańca pochowanego na chropaczowskim cmentarzu. Aby w pełni oddać honor zmarłemu, już wkrótce na płycie nagrobnej wyryte zostanie poprawne nazwisko powstańca "Rafał Copik" wraz z datami narodzin i śmierci.

Urząd Miejski zadbał też o to, aby na obchody rocznicy rozpoczęcia I Powstania Śląskiego wszystkie groby powstańców zostały posprzątane. Zachęcamy mieszkańców Świętochłowic, aby także pamiętali o grobach powstańców śląskich. Jeżeli są nagrobki powstańców, którymi nikt się interesuje i są zapomniane to prosimy o zgłaszanie takich miejsc na adres rzecznik@swietochlowice.pl lub bezpośrednio w Urzędzie Miejskim w pokoju 122.

Pamięć wyrażana w codziennym życiu to najważniejsze, co możemy ofiarować tym, którzy wiek temu przelewali tutaj swoją krew.

Komentarze (15)    dodaj »

 • Patriota

  Ślązacy to patrioci nie mylić z tymi co dla kasy i władzy bliźniemu skaczą w gardło i doją kasę na L4 z ZUS

 • kosmos

  To rozrywka jedyna jaką znają

 • Bombon

  Nie ma że L4 na spiski, intrygi zawsze jest czas

 • Obserwator

  To jeszcze trzeba wiedzieć że wszystkie miejsca pamięci są oznaczone i wpisane do rejestru. Hello! Tam ktoś w tym urzędzie coś wie czy tylko na hurra.

 • Anty

  Dbać o groby ja, ale wywiesić fany ślonskie w dzień fany to już niy... Bo przecież to niy je patriotyczne i w ogóle by się pisowi niy spodobało...

 • Anka z zaścianka

  Kochani współplemieńcy proście Pana Boga o zdrowie bo na rozum za późno. Wyzywacie na PIS? a co wam dało PO? 2,80 do emerytury, miliardy wyprowadzone na Kajmany i Cypr. Afera za aferą, pogarda dla biedy. Co wy macie w głowach. Gdyby nie było PIS-u to PL LOT byłby już sprzedany i reszta spółek skarbu państwa poszła by pod młotek. Zapomnieliście już o prywatyzacji za Bieleckiego, Lewandowskiego i Balcerowicza ich NFI, cały naród kupował je po 20 zł i co z tego macie?. Może PiS nie jest lekiem na całe zło ale przynajmniej robią coś dla nas, dziś tu i teraz. A co do naszej "śląskości" zastanówcie się czy wasi rodzice wszyscy się urodzili na Śląsku? W każdej rodzinie znalazł się jakiś przybysz. Większość z nas tu się urodziła i utożsamia się z tą ziemią, o którą powinna dbać.

 • zefel

  Jezeli masz emerytów w rodzine to sprawdź sobie waloryzacje od początku XXI wieku. Taki kwoty jak podajesz były właśnie w latach 2005 - 7 (rzady PIS-u) oraz po 2013, a "trzynastka" to tylko walka o głosy wyborców.

 • AM

  Co wspólnego ma śląsko fana z grobami powstańców, którzy walczyli o polskość Śląska?

 • Ślonzok

  To, że to flaga regionu, o który walczyli. Niezależnie o to, po której stronie wtedy stali, to jest symbol regionu o rozbudowanej i skomplikowanej historii społecznej. Wywieszenie tych flag obok flag polskich nie byłoby jakoś bardzo obciążające dla miejskiego skarbca. Byłoby natomiast pozytywne dla regionalnej tożsamości i celebrowania tego, że żyjemy w tymże regionie. Wiele społeczności w Polsce nie ma problemu z taką formą świętowania, np. Kaszubi, a na Śląsku to od lat kuleje i bierność obywateli też jest temu niestety winna.

 • zefel

  Przecież pan Beger nawet w święta państwowe (1 i 3 maja) nie wywiesił w swoim oknie Polskiej flagi.

 • Hanyska gorolka

  Bo tacy są slazacy jak trzeba zamanifestowac swoją tożsamość to ich nie ma.

 • anty

  To niy kwestia Ślonzoków, bo wyszli z inicjatywą wywieszenia fan, ale prezydent nawet niy raczył odpowiedzieć na pismo. A nic by to niy kosztowało, bo sami zapewnilibyśmy fany... Ale gorol tego niy zrozumie.

 • Jerzy

  Ja widziałem 2 maja wiele flag na mieście właśnie w dzień flagi

 • Raus

  2 maja to święto polskie, a niy ślonskie!

 • Ala

  To trzeba było udowodnic gorolom żeście hanysy a nie beczeć że fauny nie wisialy. Takie z Was patrioty?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również