Wiadomości z Świętochłowic

Przerwij koszmar w czterech ścianach! - Świętochłowicka koalicja przeciw agresji domowej

 • Dodano: 2020-04-07 08:15, aktualizacja: 2020-04-07 08:24

Czas walki z pandemią koronawirusa to również czas, w którym z uwagi na ograniczenia wolności przemieszczania się i kwarantannowania coraz większej liczby osób, w niezwykle trudnej sytuacji znalazły się osoby doświadczające przemocy domowej.

Miasto Świętochłowice rozpoczęło kampanię „Przerwij koszmar w czterech ścianach!” adresowaną do osób krzywdzonych, agresorów oraz świadków przemocy.

7 kwietnia rusza m.in. całodobowy telefon interwencyjny

Bezpieczeństwo mieszkańców to dla mnie absolutny priorytet. Dotyczy to nie tylko aspektu walki z koronawirusem, ale też skutków społecznych izolacji. Niezwykle ważne jest wsparcie osób, które zamknięte w czterech ścianach ze swoim oprawcą, muszą mieć pewność, że otrzymają pomoc. Sprawca natomiast musi wiedzieć, że nie uniknie odpowiedzialności za znęcanie się – podkreśla Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.

Jak wskazuje rzecznik praw obywatelskich, niezwykle niepokojące są dane o gwałtownym wzroście zgłoszeń przypadków przemocy domowej w państwach, które podjęły próby ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa zalecając zachowanie społecznego dystansu. Doświadczenia chińskich organizacji pozarządowych pokazują, że w okresie obowiązkowej kwarantanny liczba zawiadomień o przypadkach przemocy wzrosła niemal trzykrotnie w porównaniu do danych dotyczących tego okresu w roku poprzednim.

Świętochłowicka kampania opiera się na następujących filarach:

 • budowaniu w osobach doświadczających przemocy pewności, że nie zostają pozostawione same sobie oraz oddania w ich ręce, narzędzia, dzięki któremu będą mogły poinformować innych o tym, że potrzebują pomocy;
 • rozładowywania napięcia i frustracji u sprawców przemocy domowej, którzy również będą mogli skorzystać z pomocy specjalisty;
 • wytworzeniu poczucia społecznej odpowiedzialności wśród mieszkańców oraz kształtowaniu wrażliwości na krzywdę drugiego człowieka oraz przełamanie bariery psychologicznej związanej ze zgłaszaniem aktów przemocy przez ich świadków

Potencjalny wzrost liczby przypadków użycia przemocy wobec osób najbliższych w czasie epidemii uzasadniają też czynniki psychologiczne. Lęk, narastające poczucie braku kontroli, utrata lub obniżenie dochodu – to wszystko może prowadzić do wybuchów agresji. - Nastał dla nas wszystkich bardzo trudny czas, rodzi się wiele napięć, złości, frustracji, jednak nie można być obojętnym wobec drugiego człowieka, wobec dziecka, osoby starszej, zwłaszcza, gdy doświadcza przemocy i niewłaściwego traktowania. Zawsze należy reagować na to, co złe, co niszczy czyjąś godność – podkreśla Katarzyna Michalak, kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Przystań” w Świętochłowicach, który koordynować będzie działania w ramach kampanii.

W akcję włączyły się również  Straż Miejska w Świętochłowicach oraz  Komenda Miejska Policji w Świętochłowicach.

Całodobowy numer interwencyjny

dla ofiar, sprawców i świadków przemocy w Świętochłowicach: 509 398 668

Przerwij koszmar w czterech ścianach! - Świętochłowicka koalicja przeciw agresji domowej

Komentarze (15)    dodaj komentarz »

 • Z piasnik

  Jak nie będą pijanym alkoholu sprzedawać to i przemoc spadnie. A na chrooaczowie i piasnikach sprzedają a widać że chłop ma już siedzieć. Bez rękawiczek potem łap nie umyje i jeszcze kobiecie przleje jak mi uwagę zwróci.

 • Irek

  chętnie sprawdzę się z takim czy innym damskim bokserem czy dzieciobijcą, zapraszam odważnego

 • długi

  No i super mam na piśmie od Begera, że nie widzi nic złego w stosowaniu przemocy, czyli można po mordzie lać prezydentów, dobry układ, dziękuję panie prezydencie za wyrażenie zgody na dawanie w mordę urzędnikom.

 • mieszkaniec

  Też popieram zakończenie koszmaru w czterech ścianach, zwłaszcza jestem za zakończeniem koszmaru na Katowickiej 54. Chcieli się nakraść, a tu pandemia, nie ma skąd kraść i nie ma z czego kolesiom rozdawać, teraz jeszcze przy okazji tarczy pozbędą się darmozjadów, tylko szkoda że najgłupszych chroni immunitet kolesiowski. Ciekawe kogo się teraz pozbędzie obóz DeBil-a.

 • Marcin z mijanki

  Chętnie bym się odstresował na takich typach co kobiety biją

 • Mieszkaniec

  A na tych co kobiety biją? Czy kobiety są usprawiedliwione?

 • jorg

  jak sie baby niy bije to jej wątroba gnije

 • Karol

  Bardzo ważna inicjatywa

 • Świonycentrum

  U mnie interwencja była na 5 jeszcze parę dni policja chodziła wypytywać. Dobra inicjatywa więcej takich pozdrawiam

 • E maile

  Hlopie przestań bzdury pisać!!!! Przecież nie raz się zgłasza przemoc w domu i nie ma żadnej reakcji!!!! W tym um żyjecie w jakimś innym świecie!! Pozwolę sobie przytoczyć słowa Pana dzielnicowego "to niech się pozabijają " wstyd by było panie PREZYDENCIE WSTYD!!!!!!!!!!!

 • Mieszkaniec Świętochłowic

  E maile nudzi ci się piszesz 4 takie same komentarze nie umiesz napisać 1 tylko marnujesz miejsce na nowe komenarzędzie. Ja uważam że to dobra inicjatywa policja powinna lac takich debili co biją kobiety

  • Mieszkaniec Świętochłowic
   2020-04-07 22:56
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • E-maile

  Hlopie przestań bzdury pisać!!!!!!! W tym um żyjecie w jakimś innym świecie!!!!! Nie raz się zgłasza przemoc i agresję w domach to pozwolę sobie przytaknąć słowa dzielnicowego "a niech się pozabijają " panie wstyd by było!!!!!!!!!!!

 • E-maile

  Hlopie przestań bzdury pisać!!!!!!! W tym um żyjecie w jakimś innym świecie!!!!! Nie raz się zgłasza przemoc i agresję w domach to pozwolę sobie przytaknąć słowa dzielnicowego "a niech się pozabijają " panie wstyd by było!!!!!!!!!!!

 • E-maile

  Hlopie przestań bzdury pisać!!!!!!! W tym um żyjecie w jakimś innym świecie!!!!! Nie raz się zgłasza przemoc i agresję w domach to pozwolę sobie przytaknąć słowa dzielnicowego "a niech się pozabijają " panie wstyd by było!!!!!!!!!!!

 • Nbbnbb

  Weź to jeszcze 15 razy wklej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.