Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Rada Miejska powołała do życia 5-osobową komisję, która zbada sytuację finansową miasta

 • Dodano: 2019-06-11 13:30

Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej radni powołali komisję doraźną do zbadania prawidłowości i legalności działań oraz występowania zaniedbań i zaniechań organów Miasta Świętochłowice. Złożono także skargi i odwołania na postanowienia RIO oraz wojewody.

- Tylko i wyłącznie ustalenie zachowań wywołujących niekorzystne dla gospodarki miejskiej zdarzenia, a także osoby, które się tych zachowań dopuściły, będzie umożliwiało skuteczną ochronę prawną dobrego imienia Gminy Świętochłowice. Jednocześnie ustalenia poczynione przez organ stanowiący Miasta Świętochłowice w zakresie, o którym tu mowa, pozwolą skierować w odpowiednim zakresie i pod właściwym adresem zawiadomienia do właściwych organów ścigania – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

W trakcie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej radni powołali do życia komisję doraźną. 5-osobowy skład dał sobie czas do końca 2020 r. na zbadanie przyczyn fatalnej kondycji finansowej miasta.

- Wielu mieszkańców Świętochłowic sygnalizowało nam potrzebę poznania mechanizmów, które doprowadziły nasze miasto na skraj upadku oraz pociągnięcia do odpowiedzialności osób winnych temu stanowi rzeczy – komentuje radny Jacek Kamiński. Jako przedstawiciele lokalnej społeczności w jej imieniu chcemy prześledzić ciąg zdarzeń, który spowodował sytuację, w której skazani jesteśmy na działania naprawcze i – jeśli zaistnieje taka konieczność – wyciągnąć konsekwencje – dodaje.

W skład komisji ostatecznie weszli radni:

 • Tomasz Grudniok,
 • Rafał Łataś,
 • Bożena Wojciechowska-Zbylut,
 • Jacek Kamiński
 • oraz Dawid Malcherek.

Radni pracować będą nad raportem w ramach standardowej wysokości diety. Zgodnie z zapisami uchwały komisja badać będzie prawidłowość i legalność działań oraz występowanie zaniedbań i zaniechań organów Miasta Świętochłowice i podległych im funkcjonariuszy publicznych w zakresie wpływu tych działań i zaniechań na stan finansów Miasta Świętochłowice w latach 2010-2018.

Do zadań gremium należeć będzie w szczególności:

 • kontrola Wieloletniej Prognozy Finansowej w zakresie zabezpieczenia środków finansowych na realizację zawartych w niej przedsięwzięć,
 • kontrola zasadności przesunięć terminów wykupu obligacji oraz prawidłowości wykorzystania środków z emisji,
 • kontrola inwestycji jednorocznych pod kątem zabezpieczenia środków w planie finansowym,
 • weryfikacja przyczyn powstania zobowiązań wymagalnych na koniec roku,
 • zasadność korzystania przez Prezydenta Miasta ze służbowej karty kredytowej oraz prawidłowość jej rozliczenia.

Komisja przyjrzy się między innymi sprawie zakupu przez Dawida Kostempskiego biletów do Rio de Janeiro przy pomocy służbowej karty płatniczej. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

Kontrolą objęte będą Urząd Miejski, jednostki organizacyjne oraz spółki prawa handlowego, w których Miasto Świętochłowice posiada ponad 50% głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu oraz spółki od nich zależne. Jeśli radni uznają to za konieczne, będą mogli korzystać z opinii i doradztwa specjalistów. Raport ze swoich działań komisja ma przedłożyć do końca 2020 roku.

Poza tą uchwałą radni złożyli odwołanie do Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach dotyczącej programu postępowania naprawczego oraz skargę na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego w temacie sesji z 2 maja 2019 roku.

Podjęto także dwie uchwały w charakterze zmian kosmetycznych: budżetową (dotacja 3 500 zł) oraz w sprawie zasad zbywania lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Świętochłowice w trybie bezprzetargowym na rzecz ich najemców (dostosowanie treści uchwały do wymagań Wojewody Śląskiego.

Rada Miejska powołała do życia 5-osobową komisję, która zbada sytuację finansową miasta

Zobacz także

Komentarze (42)    dodaj komentarz »

 • voytek81

  Szkoda gadać ... W końcu 8 poprzednich lat zmarnowane, bez inwestycji, bez stadionu, bez kaliny, bez mijanki ... Może to co radni stowarzyszenia "razem.." spier...li przez ostatnie lata komuś uda się doprowadzić w stan który będzie dawał nadzieję na rozwój miasta szybciej niż za 16 lat ..., Nie łudzę się 8 lat w dół może pod górkę na szczyt zająć drugie tyle ... Byleby mieszkańcy wiedzieli i mieli świadomość kto do takiego upadku miasto doprowadził - stowarzyszenie "razem ..." pod kierownictwem karcza i aprobacie kostemspkiego ...

 • Ala

  A wy nadal nie przyjęliście do wiadomości że kasa jest pusta. I jak tu zrobić stadion , mijanke , kaline? Potrzebne są miliony a Swietochlowice są biedne. Do spłaty są kredyty , pożyczki, wykup obligacji . I to też są dziesiątki milionów. Taka sytuacja.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.