Wiadomości z Świętochłowic

Specjalna komisja zbada sytuację finansową miasta - zajmą się też sprawą biletów do Rio

 • Dodano: 2019-06-10 12:00, aktualizacja: 2019-06-10 14:14

Zwołana dzisiaj w trybie nadzwyczajnym na godzinę 18 sesja Rady Miasta obradować będzie nad kilkoma uchwałami - jedna z nich dotyczy powołania specjalnej komisji doraźnej, która będzie miała za zadanie zbadać sytuację finansowo - ekonomiczną Świętochłowic w obliczu kryzysowej sytuacji oraz decyzji Regionalnej Izby Obrachunkowej, która niedawno odrzuciła proponowany przez prezydenta Daniela Begera Plan Postępowania Naprawczego. Komisja zajmie się również sprawą służbowej karty płatniczej byłego prezydenta Dawida Kostempskiego, który miał przy jej użyciu dokonać zakupu biletów do Rio de Janeiro.

Komisja doraźna Rady Miejskiej w Świętochłowicach zbada sytuację finansowo - ekonomiczną gminy

w projekcie uchwały, która ma być procedowana podczas dzisiejszej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, znajduje się kilka zasadniczych zadań:

 • kontrola Wieloletniej Prognozy Finansowej w zakresie zabezpieczenia środków finansowych na realizację zawartych w niej przedsięwzięć ,
 • kontrola zasadności przesunięć terminu wykupu obligacji oraz prawidłowości wykorzystania środków z emisji
 • kontrola inwestycji jednorocznych pod kątem zabezpieczenia środków w planie finansowym
 • weryfikacja przyczyn powstania zobowiązań wymagalnych pod koniec roku
 • zasadność korzystania przez Prezydenta Miasta ze służbowej karty kredytowej oraz prawidłowość jej rozliczenia

Komisja przyjrzy się również sprawie zakupu przez Dawida Kostempskiego biletów do Rio de Janeiro przy pomocy służbowej karty płatniczej

O sprawie zakupu biletów do Rio z karty służbowej Dawida Kostempskiego pisaliśmy tuż po tym, jak podczas jednej z sesji poinformował o tych nieprawidłowościach Daniel Beger. Wówczas były prezydent odpowiadał na zarzuty tymi słowy:

Bilety do Rio de Janeiro zostały zakupione z prywatnych pieniędzy, na najbliższej sesji przekażę państwu odpowiednie dowody na to i przelewy, które zostały dokonane przeze mnie oraz przez panią Ewę Jakubowską – więc to jest jawna nieprawda, mam nadzieję że stenogram nagrał to, co zostało przed chwilą powiedziane. Kiedy państwo otrzymacie te dane, podejmę też stosowne kroki prawne w tym względzie.  – odpowiadał na zarzuty Dawid Kostempski

Jednak sprawą biletów zajęła się już wcześniej Regionalna Izba Obrachunkowa, która w dokumentacji pokontrolnej jasno wykazała, że były prezydent Dawid Kostempski opłacił bilety z karty służbowej, a dopiero po przegranych wyborach dokonał wpłaty w kasie urzędu.

W 2018 r. rachunek karty obciążeniowej został obciążany wydatkami na kwotę 10.232,03 zł. W opisie transakcji zapisano : „zakup towaru” – opis AIR France Roissy CDG CEFRA oraz „zakup towaru” - eskay.pl S.A. Radom POL. Wydatku dokonano w dniu 19 października 2018 r. Natomiast w dniu 21 listopada 2018 r. p. Dawid Kostempski – były Prezydent Miasta Świętochłowice dokonał wpłaty w kasie Urzędu Miejskim w kwocie 10.332,03 zł (w tym 100,00 zł z tytułu kosztów anulowania biletu lotniczego), rozliczając tym samym rozrachunki z tytułu używania karty obciążeniowej. Nie przedłożył jednak dokumentów na okoliczność ww. płatności - czytamy w dokumentacji pokontrolnej RIO z dnia 16 kwietnia 2019.

To, że podróż miała mieć charakter prywatny nie budzi wątpliwości - w końcu gdyby miała mieć charakter służbowy mógłby się w nią wybrać nowy prezydent, który kontynuuje urząd. Fakt jest jednak taki, że prezydent skorzystał z karty służbowej aby zakupić bilet i pobyt w hotelu w Rio.


Podczas sesji podjęta będzie również sprawa skargi na decyzję RIO, decyzję Wojewody Śląskiego, a także budżetu za rok 2018.

Oczywiście aby komisja została utworzona uchwała musi zdobyć większość podczas głosowania na sesji Rady Miasta.

Więcej na temat dzisiejszej sesji Rady Miasta już jutro na portalu Swiony.pl.

Specjalna komisja zbada sytuację finansową miasta - zajmą się też sprawą biletów do Rio

Komentarze (28)    dodaj »

 • Mariusz

  Łataś, Grudniok, Wojciechowska-Zbylut członkowie powołanej komisji, którzy przez 8 lat skakali i klaskali Kostemskiemu teraz klaskają Begerowi- ale jaja

 • Ula

  To teraz zaczniecie się zastanawiać,gdzie poszły pieniądze? na to mieliście czas wiele lat.Nowa komisja i znów trzeba im płacić,a pieniądze uciekają.

 • Mmmm

  Może Obecni Państwo zajmą się Wkoncu, czymś pożytecznym w naszym Mieście

 • hanus

  Naj większy szkodnik w radzie miasta to ZN. Człowiek co z siebie nic nie daje a tylko jest przeciw wszystkiemu.

 • Mariola

  Mija godzina a obrady trwały 10 minut. Piętnastominutowa przerwa o 19tej trwa już 3/4 godziny. Ciekawe co się dzieje poza kamerami w Sali Kominkowej?

 • leopold

  Ja tylko zapytam : dlaczego wobec absolutnego braku podstaw do zakupu wycieczki na koszt miasta do Rio co stwierdzono 19 października przez miesiąc nie złożono doniesienia do prokuratury o tym fakcie. To trak jak by złodziej ukradł pieniądze i po złapaniu dano mu czas aby zwrócił łup i nie ma sprawy. Ogólnie wydaje mi się ,że Dawid K. nie dopuszcza do siebie myśli,że jego partyjka już go nie wybroni. Dziwne jest to ,że POpaprańcy nie wyrzekli się swojego członka , który wykończył zarządzane miasto!!! Nadal wierzą ,że jeszcze powrócą???

 • Mariola

  Ile nas będzie kosztowała ta Komisja? Obawiam się, że to będzie ciało na miarę Komisji Smoleńskiej Macierewicza.

 • voytek81

  Jak widać zostało to wyjaśnione w kolejnym temacie o komisji ... Szkoda że tak się nie martwilas ile kosztują zagraniczne podróże na koszt miasta a tym samym Mieszkańców ex- prezydenta i ex-vice, nie mówiąc o limuzynie kupionej dla kostemspkiego, której zakup w zbankurtowanym mieście zaakceptowali ludzie stowarzyszenia "razem... "..

 • To ja

  Dlaczego P. Beger zatrudnia nowych ludzi do pracy w UM i w spółkach miejskich skoro w ramach programu naprawczego zwalnia ludzi? Dlaczego konkursy na nowe stanowiska urzędnicze są ustawione pod konkretną osobę? Dlaczego żona p. Baweja radnego dostała pracę w mpgl? Nic w Świętochłowicach się nie zmieni tylko klika. Tyle w temacie.

 • Mama

  Masz na to jakiś dowód? :)

 • Jołki połki

  A o odwołaniu pani prezes MPGL-u jakoś cicho sza! Może do kompletu jeszcze trzeba by zrobić porządek na Bytomskiej,zarządzanie wspólnotami woła o pomstę do nieba!

 • KiliKili

  A jeszcze lepsze jest powołanie na dyrektora "żelka" kierownika ADM na Katowickiej. Oj będzie się działo.

 • Paragraf

  Tym kolesiem już dawno powinien się zainteresować prokurator.Jak widać same trafne decyzje!

 • ciekawy

  Na dyrektora czego?

 • ekonomista

  Rozliczenia rozliczeniami a czas biegnie! Prezydent utyskuje, że nie ma pieniędzy a nie korzysta z istniejących możliwości by je uzyskać. Od 1/2 roku jest możliwość pobierania opłat za przekształcenie wieczystej dzierżawy gruntów pod budownictwem mieszkaniowym we własność ale nic się nie dzieje. Miasto mogło by także sprzedać działki znajdujące się w wieczystej dzierżawie właścicielom garaży na nich wybudowanych i wreszcie czemu Straż Miejska i Policja nie karze mandatami kierowców parkujących w sposób skandalicznych na osiedlach?

 • voytek81

  Najlepiej mieszkańców karać mandatami za długi poprzedników? ... Może tak ukarać radnych stowarzyszenia "razem.." z karczem i kostemspkiego na czele za bankructwo Naszego Miasta zamiast Kowalskiego Mieszkańca Świętochłowic ?

 • Macgyver

  Całkowicie popieram w 100% sam bym wykupił moją działkę pod garaż!

 • Apolityczna

  Dlaczego pan Beger nie złoży doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa w obliczu tyłu wyliczanych nieprawidłowości. Od listopada tylko gadka a żadnych konkretów.

 • Zioło

  Złoży, po to właśnie ta komisja, a pdzynajmniej tak się wydaje

 • Gość

  Gadać gadać tyle potrafi

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również