Wiadomości z Świętochłowic

Radni zdecydowali. Jedna z ulic w mieście zyskała imię Krzysztofa Zaleskiego

 • Dodano: 2023-10-25 12:30

W poniedziałek, 23 października, Rada Miejska zdecydowała się uhonorować znanego aktora, reżysera i scenarzystę, Krzysztofa Zaleskiego, urodzonego w Świętochłowicach. Jego imię przyjęła dotychczasowa ulica Żelazna.

Uchwała przyjęta jednogłośnie

Nieczęsto zdarza się, aby radni byli jednogłośni – jednak w przypadku tej uchwały wszyscy obecni zagłosowali tak samo. Podczas LXXVI sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę o zmianie nazwy ulicy Żelaznej na ulicę Krzysztofa Zaleskiego. Celem zmiany nazwy ulicy ma być uhonorowanie słynnego świętochłowiczanina, który osiągnął ogólnopolski sukces. 

- To ważne, abyśmy pielęgnowali naszą wspólnotę. Pielęgnujemy ją właśnie przez to, że honorujemy kogoś, kto w Świętochłowicach się urodził, który tutaj żył, który potem osiągnął sukces. To tworzy naszą wspólnotę – mówił przewodniczący Rady Miejskiej Bartosz Karcz.

Wszyscy obecni na sali radni zagłosowali za przyjęciem uchwały, co nagrodzono gromkimi brawami. Z okazji nadania ulicy imienia Krzysztofa Zaleskiego, Świętochłowice odwiedziła małżonka artysty, Maria Pakulnis.

Historia Krzysztofa Zaleskiego

Krzysztof Zaleski urodził się w 1948 r. w Lipinach, w jednej z dzielnic Świętochłowic. Był polskim aktorem teatralnym i filmowym, reżyserem i scenarzystą. Ukończył studia na Wydziale Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, a także na Wydziale Reżyserii warszawskiej PWST. Był związany m.in. z warszawskim Teatrem Współczesnym, Teatrem Ateneum, Teatrem Muzycznym Roma, a także Teatrem Telewizji. Był dyrektorem Teatru Polskiego Radia, a także dyrektorem i redaktorem naczelnym Programu 2 Polskiego Radia. Zmarł przedwcześnie wskutek guza mózgu w wieku 60 lat w Warszawie w 2008 roku. Pochowano go na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Komentarze (24)    dodaj »

 • Amiga

  Zasłużył się dla Świętochłowic bo urodził się w Lipinach.

 • Bojko

  Są tacy, którym wystarczy że się tu urodzili, bo sam fakt pojawienia się Świętochłowic w ich metryce promuje nasze miasto. Są też tacy, którzy się rodzą żeby narzekać i przez całe życie nic nie będą znaczyć.

 • B.K

  Ptaszki ćwierkają że Respondkowi sodówka uderza i próbuje wypierać Bartosza. Jeden i drugi mają parcie na szkło a że jeden ma zarzuty no to się będzie działo.

 • Autochton-Jo je stond

  Teodora niy upamjyntiom on mo za fest Deutsche Miano

 • Maks

  Ciekawe kiedy przemianujom Jodłowo na Begera, bo niy ma bardzij zasłużõnego do Świyntochlowic.

 • Nigdy więcej głosu

  Członek RDŚ na prowadzonej stronie nasze miasto przyznał wprost że ta inicjatywa była po to aby promować stowarzyszenie na potrzeby kampanii wyborczej. Wszystko jasne.

 • kurde bele

  Radni bezradni kiedy wreszcie nazwiecie jedną ze świętochłowickich ulic,ulicą "Polskiego Obozu koncentracyjnego na Zgodzie"no kiedy.Więcej odwagi Beger i spółka albo nie macie "jaj"w galotach.

 • Zgodziorz

  widać po postach ilu jeszcze miasto ma tępych wieśniaków

 • ehhhhh

  Zygfryt, a dasz kasę? Bo miasto i muzeum robi to z kasy z podatków, a ja mam robić za free? Widzę, że sam jesteś mocny w gębie i tak samo głupi.

 • hmmm

  Henckel von Donnersmarckowie zrobili już więcej dla miasta choć się tu nie urodzili. A ile ulic jest im poświęcone? Ile murali namalowano?

 • Zygfryt

  To się weź za ich upamiętnienie - w gębie każdy mocny

 • dziadek K.

  fajnie że upamiętnieni są nasi byli mieszkańcy proponuję jeszcze śp.Teodora Peterka wybitnego piłkarza

 • Franc Żymełka

  Dziękuję radnym i prezydentowi za uznanie tak wielkiego aktora dla kultury ślaskiej.Boże co ja piszę?

 • Beatricze

  Tylko na tyle stać to upadłe stowarzyszenie. Mogli jeszcze pomyśleć o swoim poprzednim "guru" delfinie. RAZEM ciągli miasto na dno.

 • Jadzia

  Bardzo fajna inicjatywa i prom9cja miasta. W tym tygodniu w wielu miejscach, mediach przeczytałam relacje z tego wydarzenia I same pozytywne komentarze. Oczywiście hejterzy muszą się znaleźć, a sprzyja temu anonimowość. Poszukajcie sobie w Wikipedii ulicy Żelaznej i ciekawe co znajdziecie, hahaha

 • Mieszkaniec

  Trochę przesadzasz

 • Jadzia

  Nie, nie przesadzam. Wystarczy poczytać w internecie. Kto się podpisuje, ten chwali, a kto myśli że jest anonimowy, ten trolluje.To bardzo udana inicjatywa i promocja dla miasta.

 • Mariola

  Być może że pan Beger planuje przeniesienie centrum Świętochłowic w okolice ulicy Żelaznej, stąd nadanie jej imienia tak "zasłużonej" dla miasta persony. Radni również jednogłośnie dali d..y godząc się na taką szopkę. Ciekawe czy pani Pakulnis odwiedziła tą atrakcję Lipin?

 • Stop hejt

  To nie inicjatywa Begera tylko jednego z największych hejterów jaki opisuje nasze miasto. Jurczyk obraził tyle kobiet, a potem przed panią Marią Pakulnis odgrywa dżentelmena. Myślę, że warto jej podesłać jego wypowiedzi.

 • Krzyś

  Echhh, pani radna Beger... szkoda, że na sesji nie jest Pani taka wygadana.O pani to akurat nic dobrego napisać nie można, więc się nie dziwię Jurczykowi.Do roboty!!

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również