Wiadomości z Świętochłowic

Remont stadionu i nowy parking - rozmowa z dyrektorem OSiR Skałka Tomaszem Sikorskim

 • Dodano: 2017-02-05 18:00

Rozmawiamy z dyrektorem OSiR Skałka Tomaszem Sikorskim o tym co działo się na Skałce w 2016 i jakie zmiany czeka OSiR w tym roku. Najważniejsze zadania to rozpoczęcie modernizacji stadionu i stworzenie parkingu.

Adrian Blondzik: Za nami rok 2016. Co zmieniło się na Skałce w ciągu ubiegłego roku?

Tomasz Sikorski: Rok 2016 był okresem bardzo bogatym w różnego rodzaju akcje i eventy skierowane do mieszkańców Świętochłowic jak i miast ościennych.  W obrębie Ośrodka organizowano zarówno małe jak i duże wydarzenia. Nasze działania ukierunkowane były na promowanie zdrowego stylu spędzania wolnego czasu. Oprócz wielu akcji rekreacyjno-sportowych oraz eventów udało nam się podpisać umowy z firmami dysponującymi ofertą systemów kafeteryjnych co uczyniło nasze obiekty bardziej atrakcyjnymi (Mulitisport, MyBenefit, OKSystem). Dodatkowo w ubiegłym roku udało się przeprowadzić wiele prac modernizacyjnych poprawiających stan techniczny oraz funkcjonalność przestrzeni „Skałki”. Zmodyfikowano powierzchnię toru do dirtjumpingu - celem zwiększenia komfortu dla miłośników powietrznych ewolucji, odnowiono ogrodzenia kortów tenisowych, boiska do koszykówki i przy przyległym „Orliku” . Zainstalowano dodatkowe piłkołapy. Zwiększono również funkcjonalność terenu zielonego za „Orlikiem” w sposób umożliwiający prowadzenie tam zajęć treningowych. Dokonano szeregu prac poprawiających estetykę parku jak np. uzupełnienie ubytków kostki brukowej w zatoczkach wokół stawu, wymiana części nawierzchni asfaltowych na brukowaną, naprawa uszkodzonych punktów świetlnych i montaż nowych. Ponadto dokonano przeglądu i udrożnienia części instalacji odprowadzającej wody opadowe do stawu „Skałka”.

A.B.: Ile osób odwiedziło basen w okresie letnim? Jak wyglądają liczby odwiedzin innych obiektów z ramienia OSiR Skałka?

T.S.: Możemy z pełną satysfakcją poinformować, iż liczba osób odwiedzających kąpielisko ekologiczne wraz z infrastrukturą towarzyszącą przekroczyła 180 000 osób z czego na rok ubiegły na samą pływalnie przypada ponad 51.000 osób. Ostatnia liczba to oczywiście wejścia biletowane nie obejmującą ścieżki dydaktycznej, zimowego morsowania czy też różnego rodzaju imprez kierowanych do mieszkańców miasta. Z kolei w przypadku pływalni krytej przy ul. Zubrzyckiego obiekt odwiedziło w ostatnim roku niemal 89 000 osób. Skałka zarządza również szeregiem obiektów na których wstęp nie jest co do zasady biletowany niemniej mając na uwadze napięte grafiki użytkowania, dostrzegamy sukcesywny wzrost zainteresowania nimi ze strony młodszych jak i starszych mieszkańców miasta.
 

A.B.: W tym roku planowane jest rozpoczęcie remontu stadionu. Co się zmieni?
T.S.:
W związku z planowanym rozpoczęciem modernizacji Stadionu im. Pawła Waloszka wraz z budynkiem przy ul. Bytomskiej 40, aktualnie finalizowane są prace projektowe będące efektem przeprowadzonych wcześniej konsultacji z szeroko rozumianym środowiskiem sportowym oraz instytucjami bezpieczeństwa i porządku publicznego.  Należy podkreślić, iż obecny stadion piłkarsko - żużlowy wznoszony był ponad 40 lat temu w zupełnie innych uwarunkowaniach prawno-budowlanych. Mając na względzie daleko idące plany miasta w zakresie udziału świętochłowickiej drużyny żużlowej w rozgrywkach rangi ligowej koniecznym jest uwzględnienie w dokumentacji technicznej wymagań, które stawia Polski Związek Motorowy przy jednoczesnym zachowaniu regulacji rozgrywek ligowych piłki nożnej. Modernizacja ma zostać podzielona na kilka etapów z których pierwszy obejmie prace remontowe budynku administracyjnego, usunięcie starych i montaż części nowych siedzisk na stadionie, przebudowę obszaru obecnego parku maszyn jak również rozbudowę infrastruktury sanitarnej wraz z postawieniem nowych punktów kasowych. Część przestrzeni obiektu zostanie wydzielona na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa kibicom przyjezdnym, kolejny obszar zagospodarowany na potrzeby lodowiska wraz z zapleczem technicznym. Zainstalowane zostaną nowe oraz zmodernizowane stare punkty świetlne. Przestrzeń toru żużlowego poddana zostanie modyfikacji co wpłynie na kąt jego nachylenia czyniąc rozgrywki żużlowe bardziej widowiskowe.  Przebudowa budynku administracyjnego objąć ma modernizację instalacji wod-kan., instalacji elektrycznej i grzewczej, rozbudowę sieci teletransmisji danych, stworzenie stanowisk komentatorskich i montaż nowego nagłośnienia. Część pomieszczeń zmieni swoje przeznaczenie czyniąc przy tym budynek bardziej przyjaznym dla osób niepełnosprawnych. Modyfikacji ulegnie przestrzeń trybuny głównej, co poprawi widoczność całego toru. W obrębie stadionu powstanie zintegrowane stanowisko dowodzenia umożliwiające pełny podgląd na przestrzeń obiektu z możliwością bezpośredniego połączenia ze służbami ratowniczymi i porządkowymi. Tak daleko idące prace modernizacyjne wiązać się będą de facto z przebudową wszystkich instalacji doprowadzających media w obrębie inwestycji.
 

A.B.: Co nowego poza remontem stadionu czeka Skałkę?
T.S.:
Remont stadionu wiązać się będzie z koniecznością zmiany funkcji niektórych obszarów bezpośrednio przylegających do terenu inwestycji. Mając na uwadze działania klubu żużlowego oraz Gminy Świętochłowice ukierunkowane na uczynienie ze MS Śląsk drużyny skupiającej fanów czarnego sportu również z miast ościennych, musimy pamiętać o konieczności zabezpieczenia odpowiednio dużej przestrzeni parkingowej, która może zostać udostępniona na terenie obecnego żwirowiska pomiędzy ogrodzeniem stadionu a torem speedrowerowym. Zwiększenie przestrzeni parkingowej będzie również ukłonem dla klientów ośrodka spoza Świętochłowic, którzy licznie odwiedzają nasze kąpielisko, siłownie, korty do squasha czy też park linowy. Zamiarem Gminy i Ośrodka jest również poprawa infrastruktury technicznej w przestrzeni toru speedrowerowego. Chcielibyśmy wzorem ubiegłego roku kontynuować prace modernizacyjne ciągów komunikacyjnych, sukcesywną wymianę ogrodzeń niektórych obiektów oraz odtwarzanie zużytych elementów infrastruktury. Wśród planowanych prac przewidujemy również doprowadzenie instalacji wod-kan. oraz elektrycznej do przestrzeni sąsiadującej z siłownią pod chmurką. Na basenie krytym planujemy uruchomienie drugiej, większej sauny parowej.
 

A.B.: Czy jest planowany remont małych boisk betonowych w pobliżu Orlika? Od lat nie spełniają one swojej podstawowej funkcji.
T.S.:
Potencjalne przeznaczenie rzeczowego terenu możliwe będzie do określenia dopiero po dokonaniu analizy potrzeb związanych z realizacją inwestycji w obrębie stadionu im. Pawła Waloszka. Musimy pamiętać, że przestrzeń położona w sąsiedztwie stadionu może zostać wykorzystana zarówno na potrzeby jego funkcji jak i nowe formy spędzania wolnego czasu
.

A.B.: Czy w roku 2017 w przypadku ponownego niedoboru wody w stawie Skałka zostaną podjęte jakieś działania aby ten stan zmienić?
T.S.:
Na wstępie należy podkreślić, iż „Staw Skałka” podobnie jak położony w sąsiedztwie „Staw Wojskowy” to zbiorniki retencyjne, w których gromadzi się woda opadowa zbierana z okolicznych gruntów. Niewątpliwie, na niski poziom wody w stawie „Skałka” wpływ miały łagodne zimy w dwóch ostatnich sezonach, podczas których wystąpiły wyjątkowo niewielkie opady śniegu. Jak widzimy za oknami, w tym roku problemów z wodą będącą efektem wiosennych roztopów raczej nie będzie, co dodatkowo zasili staw, którego poziom na szczęście podniósł się dzięki większym opadom deszczu w okresie letnim i jesiennym ubiegłego roku. Celem poprawy ilości wody w stawie w roku ubiegłym przeprowadzono również badanie drożności części instalacji odprowadzającej wodę opadową do stawu co pozwoliło na jej udrożnienie. Ewentualne dalsze działania podjęte będą po poznaniu wyników już podjętych czynności. Ich efekt ocenić będzie można jednak dopiero na wiosnę.
 

A.B.: Dziękuję serdecznie za rozmowę.
T.S.:
Również dziękuję i zapraszam mieszkańców na Skałkę.

Komentarze (30)    dodaj komentarz »

 • wulc

  Od lat obserwuje bezrefleksyjność tzw elektoratu.Ta naiwna wiara we wszelkie obiecane głupoty i brak rachunku dokonań tych co obiecali!!! Nie jest to tylko nasz miejski przypadek. Wszak to w tym kraju przybysz z Peru , którego nikt nie znał,ale obiecał cuda o mało nie został prezydentem 40 milionowego kraju, a Grobelny z jego bezpieczną kasą , a Amber Gold i inne piramidy łowiące naiwnych matołów jak flyje na Ajsce !!!Wydawać by się mogło,że w erze rewolucji informacyjnej , dostępu do wszelakiej wiedzy spadnie ilość naiwnych głupoli co to wierzą ,że ktoś coś zbuduje z niczego , a w najgorszym przypadku poprosi o następną kadencje bo na razie mu nie wyszło, ale będzie się nadal starał!!!!Skąd tyle matolstwa, naiwności i lenistwa w myśleniu na najbardziej prostackie tematy!!!Wykluczam z tego grona zawodowych potakiwaczy w stylu kilku radnych robiących z siebie pośmiewisko- oni robią to zawodowo i nawet naplucie im w gębę mają wliczone w koszty!!!Wytrą opluty ryj i do kasy!!!

 • wulc

  Taka fala optymizmu tu napisanego sama z siebie dokona cudu remontu stadionu i uruchomienia drużyny żużlowej!!! W zasadzie można zapomnieć ,że potrzeba około 45 milionów, ale to pryszcz!!!Ważny jest plan, wiara, optymizm wiernych i będzie dobrze!!!Może stadion i te inne obietnice zawierzyć matce boskiej - to ostatnio modne ,a zdaniem niektórych cudami się objawia!!! Ja też jako wierny optymista łowię te przybyłe jesiotry w Kalinie i zażeram się ich mięskiem no i eksportuję kawior bo sam z rodziną nie dam rady zeżreć!!!

 • szyper z nad kaliny

  A emolakiem nie hepie ci się przypadkiem po tych jesiotrach!

 • Kamil

  Skałka to super miejsce. Fajnie, że stadion będzie remontowany.

 • narciarz

  Panie Sikorski a kto był zaproszony na narty, gdzie plakaty, informacje ?

 • Zorientowany

  Na narty byli zaproszeni wszyscy pracownicy UM plus wybrani. Nocleg w 4 gwiazdkowym hotelu i moc atrakcji. Mnie też nie zaproszono.

 • benek

  Co nie będzie odpowiedzi ?

 • PP

  Remont stadionu to ukłon dla kibiców czarnego sportu w mieście ale nie tylko. BRAWO!

 • Krzysztof Blaska

  Moi rodzice budowali ten stadion w czynie spolecznym. Bardzo sie ciesze ze Miasto chce mu przywrocic dawny blask.

 • Tadek

  Trzymam kciuki za pomyślą realizację inwestycji.

 • Harciol

  Same dobre informacje. Reaktywując żużel Prezydent spełnia kolejną wyborczą obietnicę. Osoby które tutaj tak ujadają to pewnie ci sami malkontenci którzy wcześniej twierdzili, że powrót żużla to marzenia ściętej głowy. A teraz gdy wszystko się powoli udaje - znowu kręcą nosem.

 • Lucyna

  Super ze tak duzo pozytywnych zmian czeka Skałkę. Uwielbiam spedzac tu z rodziną nasz wolny czas.

 • ab

  Małymi kroczkami do przodu, nie da się zrobić wszystkiego od razu, zawsze ktoś będzie nie zadowolony bo pod jego oknem nic się nie dzieje. Prawda jest taka, że od czasu nastania nowego prezydenta w naszym mieście dzieje się dużo jak i inwestycje tak i imprezy kulturalne. Zawsze znajdzie się ktoś co powie, że miasto jest zadłużone, ale żeby coś zrobić to trzeba mieć jakiś wkład własny a reszta to dotacje, jeżeli nie będziemy się zadłużać to w mieście nic nie będzie i też źle

 • Agnes

  Temida nie rychliwa ale sprawiedliwa !Trenera skrzywdzono jak mało kogo i zrobili to ludzie dla własnych interesów nie zważając na dobro drugiego człowieka więc też nie będzie skrupułów

 • Dario

  Cieszymy się, może przy okazji się wyjaśni dlaczego ów trener zamykał się z dziewczynką w szatni i zasłaniał okno kocem, że aż policja zjechała :P

 • Mati

  BRAWO! Ciesze się, że nasz stadion doczeka się remontu!

 • Mariusz

  Finansowo jesteśmy w czarnej ........ Emitujemy obligacje którymi spłacamy zadłużenie poprzednich przedwyborczych inicjatyw. Mieszkamy w mieście gdzie od lat nie powstała ani jedna inicjatywa mająca na celu poprawę dochodów budżetowych ( moze poza dzierżawą działek pod budowę kilku osiedli) a co chcwilę widzieliśmy jak przecinane są wstęgi do kolejnych obciążeń najbiedniejszej gminy w kraju. Remont stadionu z kasy miasta będzie następnym. Tak wiem, miasto pięknieje i nie odczuwamy tego na codzień. Grecy mieli podobnie.

 • Macgyver

  Własnie w taki sposób nasz szeryf zdobywa poparcie!Pic na wodę będzie żużel, tylko za czyje pieniądze się pytam?Będzie na chwilę dla wygrania wyborów ?Ludzie ogarnijcie się i zacznijcie myśleć!Piaśniki to nie całe Świętochłowice!Popatrzcie w jakim syfie żyjemy i nic z tym nie robią a mamią was żużlem!Kiedyś była Kalina na tapecie ale tam ten numer nie wyszedł to teraz od jakiegoś czasu jest żużel i stadion!Czy od tego polepszy wam się powietrze którym oddychacie?A może przybędzie miejsc pracy dla was?Nawet jak powstanie parę nowych miejsc pracy to i tak będą dla kolesi!Wyjdzcie po za rejon swojego zamieszkania i zobaczcie jak to miasto wygląda!

 • Bazyl

  Cieszy mnie, że Prezydent Miasta tak wiele zrobił dla Skałki w ostatnich latach. Bo poprzedni niewiele się nią interesował. Obecny dyrektor to człowiek stąd, mieszka przy Skałce, dobrze zna ten teren, to była mądra decyzja kadrowa.

 • Patrycja

  Tomek mogłeś jeszcze napisać że wszyscy cie kochają ., hihi

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.