Rozmawiamy z dyrektorem OSiR Skałka Tomaszem Sikorskim o tym co działo się na Skałce w 2016 i jakie zmiany czeka OSiR w tym roku. Najważniejsze zadania to rozpoczęcie modernizacji stadionu i stworzenie parkingu.
Adrian Blondzik: Za nami rok 2016. Co zmieniło się na Skałce w ciągu ubiegłego roku?
Tomasz Sikorski: Rok 2016 był okresem bardzo bogatym w różnego rodzaju akcje i eventy skierowane do mieszkańców Świętochłowic jak i miast ościennych. W obrębie Ośrodka organizowano zarówno małe jak i duże wydarzenia. Nasze działania ukierunkowane były na promowanie zdrowego stylu spędzania wolnego czasu. Oprócz wielu akcji rekreacyjno-sportowych oraz eventów udało nam się podpisać umowy z firmami dysponującymi ofertą systemów kafeteryjnych co uczyniło nasze obiekty bardziej atrakcyjnymi (Mulitisport, MyBenefit, OKSystem). Dodatkowo w ubiegłym roku udało się przeprowadzić wiele prac modernizacyjnych poprawiających stan techniczny oraz funkcjonalność przestrzeni „Skałki”. Zmodyfikowano powierzchnię toru do dirtjumpingu - celem zwiększenia komfortu dla miłośników powietrznych ewolucji, odnowiono ogrodzenia kortów tenisowych, boiska do koszykówki i przy przyległym „Orliku” . Zainstalowano dodatkowe piłkołapy. Zwiększono również funkcjonalność terenu zielonego za „Orlikiem” w sposób umożliwiający prowadzenie tam zajęć treningowych. Dokonano szeregu prac poprawiających estetykę parku jak np. uzupełnienie ubytków kostki brukowej w zatoczkach wokół stawu, wymiana części nawierzchni asfaltowych na brukowaną, naprawa uszkodzonych punktów świetlnych i montaż nowych. Ponadto dokonano przeglądu i udrożnienia części instalacji odprowadzającej wody opadowe do stawu „Skałka”.
A.B.: Ile osób odwiedziło basen w okresie letnim? Jak wyglądają liczby odwiedzin innych obiektów z ramienia OSiR Skałka?
T.S.: Możemy z pełną satysfakcją poinformować, iż liczba osób odwiedzających kąpielisko ekologiczne wraz z infrastrukturą towarzyszącą przekroczyła 180 000 osób z czego na rok ubiegły na samą pływalnie przypada ponad 51.000 osób. Ostatnia liczba to oczywiście wejścia biletowane nie obejmującą ścieżki dydaktycznej, zimowego morsowania czy też różnego rodzaju imprez kierowanych do mieszkańców miasta. Z kolei w przypadku pływalni krytej przy ul. Zubrzyckiego obiekt odwiedziło w ostatnim roku niemal 89 000 osób. Skałka zarządza również szeregiem obiektów na których wstęp nie jest co do zasady biletowany niemniej mając na uwadze napięte grafiki użytkowania, dostrzegamy sukcesywny wzrost zainteresowania nimi ze strony młodszych jak i starszych mieszkańców miasta.
A.B.: W tym roku planowane jest rozpoczęcie remontu stadionu. Co się zmieni?
T.S.: W związku z planowanym rozpoczęciem modernizacji Stadionu im. Pawła Waloszka wraz z budynkiem przy ul. Bytomskiej 40, aktualnie finalizowane są prace projektowe będące efektem przeprowadzonych wcześniej konsultacji z szeroko rozumianym środowiskiem sportowym oraz instytucjami bezpieczeństwa i porządku publicznego. Należy podkreślić, iż obecny stadion piłkarsko - żużlowy wznoszony był ponad 40 lat temu w zupełnie innych uwarunkowaniach prawno-budowlanych. Mając na względzie daleko idące plany miasta w zakresie udziału świętochłowickiej drużyny żużlowej w rozgrywkach rangi ligowej koniecznym jest uwzględnienie w dokumentacji technicznej wymagań, które stawia Polski Związek Motorowy przy jednoczesnym zachowaniu regulacji rozgrywek ligowych piłki nożnej. Modernizacja ma zostać podzielona na kilka etapów z których pierwszy obejmie prace remontowe budynku administracyjnego, usunięcie starych i montaż części nowych siedzisk na stadionie, przebudowę obszaru obecnego parku maszyn jak również rozbudowę infrastruktury sanitarnej wraz z postawieniem nowych punktów kasowych. Część przestrzeni obiektu zostanie wydzielona na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa kibicom przyjezdnym, kolejny obszar zagospodarowany na potrzeby lodowiska wraz z zapleczem technicznym. Zainstalowane zostaną nowe oraz zmodernizowane stare punkty świetlne. Przestrzeń toru żużlowego poddana zostanie modyfikacji co wpłynie na kąt jego nachylenia czyniąc rozgrywki żużlowe bardziej widowiskowe. Przebudowa budynku administracyjnego objąć ma modernizację instalacji wod-kan., instalacji elektrycznej i grzewczej, rozbudowę sieci teletransmisji danych, stworzenie stanowisk komentatorskich i montaż nowego nagłośnienia. Część pomieszczeń zmieni swoje przeznaczenie czyniąc przy tym budynek bardziej przyjaznym dla osób niepełnosprawnych. Modyfikacji ulegnie przestrzeń trybuny głównej, co poprawi widoczność całego toru. W obrębie stadionu powstanie zintegrowane stanowisko dowodzenia umożliwiające pełny podgląd na przestrzeń obiektu z możliwością bezpośredniego połączenia ze służbami ratowniczymi i porządkowymi. Tak daleko idące prace modernizacyjne wiązać się będą de facto z przebudową wszystkich instalacji doprowadzających media w obrębie inwestycji.
A.B.: Co nowego poza remontem stadionu czeka Skałkę?
T.S.: Remont stadionu wiązać się będzie z koniecznością zmiany funkcji niektórych obszarów bezpośrednio przylegających do terenu inwestycji. Mając na uwadze działania klubu żużlowego oraz Gminy Świętochłowice ukierunkowane na uczynienie ze MS Śląsk drużyny skupiającej fanów czarnego sportu również z miast ościennych, musimy pamiętać o konieczności zabezpieczenia odpowiednio dużej przestrzeni parkingowej, która może zostać udostępniona na terenie obecnego żwirowiska pomiędzy ogrodzeniem stadionu a torem speedrowerowym. Zwiększenie przestrzeni parkingowej będzie również ukłonem dla klientów ośrodka spoza Świętochłowic, którzy licznie odwiedzają nasze kąpielisko, siłownie, korty do squasha czy też park linowy. Zamiarem Gminy i Ośrodka jest również poprawa infrastruktury technicznej w przestrzeni toru speedrowerowego. Chcielibyśmy wzorem ubiegłego roku kontynuować prace modernizacyjne ciągów komunikacyjnych, sukcesywną wymianę ogrodzeń niektórych obiektów oraz odtwarzanie zużytych elementów infrastruktury. Wśród planowanych prac przewidujemy również doprowadzenie instalacji wod-kan. oraz elektrycznej do przestrzeni sąsiadującej z siłownią pod chmurką. Na basenie krytym planujemy uruchomienie drugiej, większej sauny parowej.
A.B.: Czy jest planowany remont małych boisk betonowych w pobliżu Orlika? Od lat nie spełniają one swojej podstawowej funkcji.
T.S.: Potencjalne przeznaczenie rzeczowego terenu możliwe będzie do określenia dopiero po dokonaniu analizy potrzeb związanych z realizacją inwestycji w obrębie stadionu im. Pawła Waloszka. Musimy pamiętać, że przestrzeń położona w sąsiedztwie stadionu może zostać wykorzystana zarówno na potrzeby jego funkcji jak i nowe formy spędzania wolnego czasu
.
A.B.: Czy w roku 2017 w przypadku ponownego niedoboru wody w stawie Skałka zostaną podjęte jakieś działania aby ten stan zmienić?
T.S.: Na wstępie należy podkreślić, iż „Staw Skałka” podobnie jak położony w sąsiedztwie „Staw Wojskowy” to zbiorniki retencyjne, w których gromadzi się woda opadowa zbierana z okolicznych gruntów. Niewątpliwie, na niski poziom wody w stawie „Skałka” wpływ miały łagodne zimy w dwóch ostatnich sezonach, podczas których wystąpiły wyjątkowo niewielkie opady śniegu. Jak widzimy za oknami, w tym roku problemów z wodą będącą efektem wiosennych roztopów raczej nie będzie, co dodatkowo zasili staw, którego poziom na szczęście podniósł się dzięki większym opadom deszczu w okresie letnim i jesiennym ubiegłego roku. Celem poprawy ilości wody w stawie w roku ubiegłym przeprowadzono również badanie drożności części instalacji odprowadzającej wodę opadową do stawu co pozwoliło na jej udrożnienie. Ewentualne dalsze działania podjęte będą po poznaniu wyników już podjętych czynności. Ich efekt ocenić będzie można jednak dopiero na wiosnę.
A.B.: Dziękuję serdecznie za rozmowę.
T.S.: Również dziękuję i zapraszam mieszkańców na Skałkę.