Wiadomości z Świętochłowic

Rozpoczęto bioremediację stawu Kalina. Na czym polega ten proces?

 • Dodano: 2022-06-15 07:00, aktualizacja: 2022-06-14 11:31

Firma REMEA, zajmująca się remediacją stawu Kalina ogłosiła, że rozpoczęła proces bioremediacji, czyli oczyszczania. To właśnie dzięki bioremediacji staw Kalina nie będzie już określany mianem bomby ekologicznej.

Bioremediacja rozpoczęta

W mediach społecznościowych firmy REMEA, która zajmuje się remediacja stawu Kalina, pojawiła się informacja o rozpoczęciu kolejnego etapu inwestycji. Firma rozpoczęła bioremediację zbiornika. Co to takiego? 

- Bioremediacja to technologia oczyszczania środowiska, która oparta jest na wykorzystaniu zdolności fizjologicznych mikroorganizmów do metabolizowania organicznych zanieczyszczeń. – czytam na stronie firmy REMEA.

Do stawu wlano 150 000 litrów specjalnie przygotowanego preparatu, opracowanego przez naukowców z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Pracowników firmy wsparła Ochotnicza Straż Pożarna, co znacznie przyspieszyło proces. Sam preparat obecnie namnażany jest na budowie, niedaleko stawu, aby stale go doczyszczać. 

Długi proces

Remediacja stawu Kalina trwa od 2021 roku – nic w tym jednak dziwnego, skoro samo przygotowanie preparatu do oczyszczania wody trwało około roku. Naukowcy poświęcili setki godzin na doborze odpowiednich bakterii, testach laboratoryjnych, doborze i montażu urządzeń, a także na przeprowadzaniu testów pilotażowych na stawie. Zatem wlanie biopreparatu do stawu, które trwało kilka godzin, było ułamkiem czasu, który poświęcono na jego przygotowanie. 

Komentarze (9)    dodaj »

 • Rybak

  KOSTEMPSKIE TAK TAK KALINE REWITALIZOWAŁY , ŻE ŚWIONY ZBANKRUTOWAŁY hihihihihi ; )

 • okradziona

  Rodzina kostempskich to złodzieje ....

 • zefel

  Jak Cię okradli to idź do sądu.

 • PAMIĘTAMY2023!!!

  Bieda nadchodzi wielkimi krokami

 • Dziwne

  Kto i dlaczego ładuje już od 30 lat w ten staw SETKI MILIONÓW ? Komu się to opłaca i kto na tym zarabia /Ten staw to tylko 5% wody reszta chemia i to baaaardzo szkodliwa .Dawno powinien być zasypany i obsadzony drzewami a te miliony przeznaczone na POŻYTECZNE cele

 • Karlus ze Hugobergu

  Ty diwny diwaku wiesz co to jest bomba ekologiczna?Gorny Slonsk mo takich tysionce i wiekszość jest zasypanych, kiedyś bedzie sie natura mścić na takich egoistach jak ty biedny człowieku.

 • Karlus ze Hugobergu

  no jo jusz je richtig fest ciekow jak sie ze tego biologocznego miszongu "wykluje" jakoś Godżilla abo Hedorra hahahaha

 • Pająk

  Ty lub Po z Tuskiem

 • Karlus ze Hugobergu

  no jo jusz je richtig fest ciekow jak sie ze tego biologocznego miszongu "wykluje" jakoś Godżilla abo Hrdorra hahahaha

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również