Wiadomości z Świętochłowic

Rozwój czystych technologii węglowych

  • Dodano: 2009-01-09 10:56

Olbrzymie obciążenia gospodarcze i wydatki na przebudowę polskiego systemu energetycznego równoważy szansa rozwoju polskich czystych technologii węglowych - uważa dr Andrzej Siemaszko, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE w Polsce (KPK), podsumowując Szczyt Klimatyczny w Poznaniu.

Dr Siemaszko przypomina, że równolegle z poznańskim Szczytem Klimatycznym w Brukseli dyskutowano nad europejskim udziałem w polityce klimatycznej. Zdecydowano o odsunięciu terminu pełnego wykupu przez Polskę emisji CO2 na aukcji aż do 2020 roku.

Jego zdaniem Polska może być liderem czystych technologii węglowych, takich jak podziemne zgazowanie węgla oraz produkcja syntetycznych paliw gazowych i płynnych. Możemy też wieść prym w Europie w geologicznym rozpoznawaniu, przygotowaniu i monitorowaniu procesów składowania dwutlenku węgla (CCS). Polacy mogą dzięki własnym technologiom budować na całym świecie nowoczesne elektrownie i wiele na tym zarobić. Poprzez zwiększone wydobycie polskiego gazu i ropy oraz produkcję z polskiego węgla paliw syntetycznych, da się ograniczyć import polskiego gazu czy paliw i wprowadzić dywersyfikację wewnętrzną.

Dr Siemaszko uważa, że musimy stworzyć sobie miks energetyczny, stawiając m.in. na produkcję zielonej energii, budując tysiące małych, gminnych elektrowni, musimy wprowadzić energetykę nuklearną i zredukować węglową do 60-70 proc. "Zewnętrzna sytuacja wymusza olbrzymią modernizację naszego sektora energetyki. Pozostaje pytanie: czy zrobimy to własnymi rękoma, czy też wydamy pieniądze na to, aby zrobił to za nas ktoś inny, a my zostaniemy wówczas w tym samym miejscu, w którym jesteśmy obecnie" - podsumowuje dr Siemaszko.

Źródło: www.silesia-region.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również