Wiadomości z Świętochłowic

Seniorzy i dzieci będą mieli darmowe leki? Sejm zgodnie przyjmuje ustawę

  • Dodano: 2023-07-17 13:00

Posłowie byli niemalże jednogłośni podczas głosowania nad ustawą w sprawie bezpłatnych leków dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Rząd ocenia, że z darmowych leków będzie mogło skorzystać około 16 milionów osób.

Większa grupa uprawnionych do darmowych leków

Dotychczas dostęp do darmowych leków mieli wyłącznie emeryci, którzy ukończyli 75 lat. Rząd PiS zapowiedział, że zamierza rozszerzyć listę uprawnionych o osoby powyżej 65. roku życia, a także dzieci i młodzież do 18. roku życia. Opracowano projekt ustawy, który spotkał się w Sejmie z entuzjazmem – posłowie przyjęli projekt niemalże jednogłośnie – za przyjęciem opowiedziało się 438 posłów, 12 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

Rozszerzona lista leków

Oprócz poszerzenia listy grup uprawnionych do korzystania z darmowych leków, zdecydowano także o zwiększeniu ilości refundowanych leków z 2 tys. do ponad 4 tys. pozycji. Ich szczegółowa lista zostanie ogłoszona w dwóch osobnych obwieszczeniach.

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Proces legislacyjny wciąż trwa. Projekt ustawy dot. darmowych leków przyjęty przez Sejm został skierowany do Senatu. Jeżeli zostanie przyjęty przez Senat, następnie trafi na biurko prezydenta do podpisu. Same przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również