Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Śląski nie będzie językiem regionalnym - Sejm odrzucił projekt ustawy

 • Dodano: 2019-06-14 11:15, aktualizacja: 2019-06-14 12:18

Śląski nie będzie językiem regionalnym - kolejna sejmowa próba zakończyła się niepowodzeniem. Projekt ustawy w tej sprawie tym razem zgłosiła Monika Rosa, posłanka Nowoczesnej z Katowic. Sejmowa większość zdecydowała jednak, że tym projektem się nie zajmie.

Pół miliona osób zadeklarowało, że mówi w języku śląskim

Projekt ustawy uznającej śląski za język regionalny został złożony w styczniu 2018 roku. Na blisko 1,5 roku utknął w sejmowej zamrażarce. Dopiero teraz, na końcówce obecnej kadencji, Sejm postanowił się nim zająć. Zgodnie z projektem ustawy język śląski miałby takie same prawa jak język kaszubski. 

- Ponad pół miliona obywateli zadeklarowało, że mówi w języku śląskim. Te pół miliona prosi was o to, aby uznać język śląski, naszą godkę śląską, za język regionalny. Tak wiele mogło się wydarzyć przez ten rok, kiedy został złożony projekt ustawy, mogła być prowadzona edukacja w tym języku, nauczyciele mogli być szkoleni. Ślązacy mogliby w końcu poczuć, że język, o który dbają, o który się troszczą, który rozwijają dzięki działalności organizacji pozarządowych, liderów społecznych, liderek, jest dla państwa ważny, że doceniacie tę różnorodność i tę tożsamość. Pół miliona Ślązaków i Ślązaczek mówi w tym języku i prosi was o to, byście to uznali, ich tożsamość, ich kulturę. Pamiętajcie, proszę, podczas głosowania o tym, że bez wsparcia państwa ten język wymrze i nie będzie ubogacenia kultury śląskiej, ale także kultury polskiej. To jest sprawa nie tylko Śląska, to jest sprawa ogólnopolska – mówiła przed głosowaniem posłanka Monika Rosa.

Przeciw uznaniu śląskiego za język regionalny byli posłowie PiS i Kukiz’15

Wniosek został odrzucony głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz’15. Za jego przyjęciem było 172 posłów, przeciw 245, a 10 wstrzymało się od głosu. Tuż po głosowaniu posłanka Nowoczesnej napisała na Twitterze m.in., że PiS boi się śląskiej kultury i tożsamości.

Posłowie i Posłanki #pis przeciw czytaniu ustawy uznającej język śląski za język regionalny. W spisie powszechnym ponad pół miliona obywateli zadeklarowało, że używa języka śląskiego. Ale #pis boi się śląskiej kultury i tożsamości. Pamiętajcie, jesienią wybory! pic.twitter.com/T3xDZCTDVE

— Monika Rosa (@moanrosa) June 13, 2019

Język regionalny to kategoria polityczna i decyzja zależy od polityków

Język regionalny to kategoria polityczna, a nie językoznawcza – od polityków zależy więc czy za taki zostanie uznany. W Polsce taki status ma jedynie język kaszubski, co reguluje ustawa z 2005 roku o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym. Kaszubi, na ochronę własnej mowy, co roku otrzymują ok. 80 mln złotych. 

W Unii Europejskiej statusem języka regionalnego objęte są także: walijski, gaelicki, szkocki (Wielka Brytania), szampański, oksytański, alzacki, bretoński (Francja) oraz dolnosaksoński, dolnołużycki i górnołużycki (Niemcy)

To kolejna nieudana próba uznania języka śląskiego

To już piąta próba ustawowego uznania języka śląskiego. Pierwszą w 2007 roku podjął poseł Krzysztof Szyga, w kolejnych kadencjach dwukrotnie poseł Marek Plura. W 2014 roku zebrano ponad 140 tys podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie – ten projekt też został przez posłów odrzucony. Monika Rosa zapowiada jednak, że nie podda się w walce o śląską godkę i kolejny projekt ustawy w tej sprawie złoży w przyszłej kadencji Sejmu.  


Źródło: Maciej Poloczek

Komentarze (50)    dodaj komentarz »

 • Hanyska

  Dziołcha ty nawet niy wiysz kim tyś jest abo gorolica abo hanyska oriyntuj sie kimś ty jest abo to abo to wybiyrej

 • artysta

  Na Śląsk przyjechali gorole w czterdziestu na jednym kole,na hołdach te gizdy spali cajtungiem się przykrywali lalalalalala.

 • Mieszkaniec

  Mieszkania kupiliście za cebule,ziemniaki i BURAKI.

 • Hanyska gorolka

  Ja kupiłam za ciężka pracę i nikt nic mi nie dał. A Pan zapewne pije piwo przez cały dzień a później idzie do OPS żeby dali na cebula kartofle i buraki.

 • krist

  ilu jeszcze ludzi na śląsku godo po śląsku ? a oni chcą język regionalny hahaha śmiech na sali

 • sól tej ziymi

  Jeszcze 30 lot tymu na ślonsku ślonzoki godali po polsku bo tako boła moda. Dzisioj serce mi się raduje (mom 68 lot) jak rzodko słysza modych ludzi godających na drodze czy placu po polsku a na 99 % godajom po ślomsku, nawet te potomki "przyjezdnych" Dzieci i młodzież teraz są dwujynzyczne - po polsku w szkole i kościele a po naszymu durch .

 • Jan

  Jestem Ślązakiem, ale to nie język, a gwara i nią się chętnie posługuję. Gorzelik, który nie zna gwary, zrobił z tego "wyznacznik" śląskości, a to nie tak. Ślązak będzie Ślązakiem bez względu czy mówi gwarą, czy językiem regionalnym!

 • Ala

  Otóż to mówcie, godojce co tam kto chce .Nikt wam niczego nie zabrania.Wszyscy jesteśmy u siebie.

 • Hanyska

  ty nigdy niy bydziesz u siebie tyś jest sam gościym a twoj Hajmat to wieś ze wsi jesteś na wieś wrócisz

 • Ślązaczka

  Hanysy są u siebie, gorole nie.

 • Hanyska rodowito

  I tako prowda my HANYSY są w doma a wy ino we gościnie jak żeście sam przylecieli tak łodlecicie jak się u was mówi ze wsi jesteś na wieś wrócisz

 • jorg

  ile ludzi na świonach umi godać po śląsku? jak tu juz same gorole miyszkają

 • Bercik Oberschlesien

  Jo zaś godom nielegalnie!

  • Bercik Oberschlesien
   2019-06-14 23:28
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • "Ż"

  PIS to dno. Sonia to ich najgorszy odłam.

 • Dux

  Jednak gorol to jest gorol.

 • Mariola

  Najfajniejsze że pani Maria Nowak z Chorzowa, która dopiero weszła do Sejmu w ramach zajmowania miejsc po wybranych europosłach, cztery lata temu podczas kampanii wyborczej deklarowała, że gdyby było głosowanie za uznaniem języka śląskiego to ona na pewno by zagłosowała za. Jak się okazuje zagłosowała PRZECIW. To jest wredne. No ale jak się jest z PiSu to jak w przysłowiu o wronach, trzeba krakać jak i one.

 • Ślązak

  Nie głosować w najbliższych wyborach na PiS i KUKIZ 15 zgodnie z zasadą " Jak Bóg Kubie -tak Kuba Bogu "

 • Hanyska

  mosz recht

 • lol

  Chyba jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie...

 • Wieczorek

  Kto tu kiedyś zadal pytanie dlaczego i za co można nie lubic goroli.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.