Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Śląski nie będzie językiem regionalnym - Sejm odrzucił projekt ustawy

 • Dodano: 2019-06-14 11:15, aktualizacja: 2019-06-14 12:18

Śląski nie będzie językiem regionalnym - kolejna sejmowa próba zakończyła się niepowodzeniem. Projekt ustawy w tej sprawie tym razem zgłosiła Monika Rosa, posłanka Nowoczesnej z Katowic. Sejmowa większość zdecydowała jednak, że tym projektem się nie zajmie.

Pół miliona osób zadeklarowało, że mówi w języku śląskim

Projekt ustawy uznającej śląski za język regionalny został złożony w styczniu 2018 roku. Na blisko 1,5 roku utknął w sejmowej zamrażarce. Dopiero teraz, na końcówce obecnej kadencji, Sejm postanowił się nim zająć. Zgodnie z projektem ustawy język śląski miałby takie same prawa jak język kaszubski. 

- Ponad pół miliona obywateli zadeklarowało, że mówi w języku śląskim. Te pół miliona prosi was o to, aby uznać język śląski, naszą godkę śląską, za język regionalny. Tak wiele mogło się wydarzyć przez ten rok, kiedy został złożony projekt ustawy, mogła być prowadzona edukacja w tym języku, nauczyciele mogli być szkoleni. Ślązacy mogliby w końcu poczuć, że język, o który dbają, o który się troszczą, który rozwijają dzięki działalności organizacji pozarządowych, liderów społecznych, liderek, jest dla państwa ważny, że doceniacie tę różnorodność i tę tożsamość. Pół miliona Ślązaków i Ślązaczek mówi w tym języku i prosi was o to, byście to uznali, ich tożsamość, ich kulturę. Pamiętajcie, proszę, podczas głosowania o tym, że bez wsparcia państwa ten język wymrze i nie będzie ubogacenia kultury śląskiej, ale także kultury polskiej. To jest sprawa nie tylko Śląska, to jest sprawa ogólnopolska – mówiła przed głosowaniem posłanka Monika Rosa.

Przeciw uznaniu śląskiego za język regionalny byli posłowie PiS i Kukiz’15

Wniosek został odrzucony głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz’15. Za jego przyjęciem było 172 posłów, przeciw 245, a 10 wstrzymało się od głosu. Tuż po głosowaniu posłanka Nowoczesnej napisała na Twitterze m.in., że PiS boi się śląskiej kultury i tożsamości.

Posłowie i Posłanki #pis przeciw czytaniu ustawy uznającej język śląski za język regionalny. W spisie powszechnym ponad pół miliona obywateli zadeklarowało, że używa języka śląskiego. Ale #pis boi się śląskiej kultury i tożsamości. Pamiętajcie, jesienią wybory! pic.twitter.com/T3xDZCTDVE

— Monika Rosa (@moanrosa) June 13, 2019

Język regionalny to kategoria polityczna i decyzja zależy od polityków

Język regionalny to kategoria polityczna, a nie językoznawcza – od polityków zależy więc czy za taki zostanie uznany. W Polsce taki status ma jedynie język kaszubski, co reguluje ustawa z 2005 roku o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym. Kaszubi, na ochronę własnej mowy, co roku otrzymują ok. 80 mln złotych. 

W Unii Europejskiej statusem języka regionalnego objęte są także: walijski, gaelicki, szkocki (Wielka Brytania), szampański, oksytański, alzacki, bretoński (Francja) oraz dolnosaksoński, dolnołużycki i górnołużycki (Niemcy)

To kolejna nieudana próba uznania języka śląskiego

To już piąta próba ustawowego uznania języka śląskiego. Pierwszą w 2007 roku podjął poseł Krzysztof Szyga, w kolejnych kadencjach dwukrotnie poseł Marek Plura. W 2014 roku zebrano ponad 140 tys podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie – ten projekt też został przez posłów odrzucony. Monika Rosa zapowiada jednak, że nie podda się w walce o śląską godkę i kolejny projekt ustawy w tej sprawie złoży w przyszłej kadencji Sejmu.  


Źródło: Maciej Poloczek

Komentarze (50)    dodaj komentarz »

 • sm

  Te gorole choć bydom sam sto lot to słoma zawsze ze szczewikow bydzie wyłażić

 • hanus

  Hanysy głosujcie dalej na PiS w zamian dostaniecie w----.

 • Hanyska

  A ty gorolu na PO

 • Anka z zaścianka

  nie głosujcie na PiS ani na Kukiz zagłosujcie na PO. Będą was dalej rżnąć na kasę, do emerytury jak dożyjecie (do 70) dają wam 2,80 sprzedają co jeszcze zostało, a forsę wyślą na kajmany. Nie będzie żadnego 500+ bo za co żarliby ośmiorniczki. A wy dalej zastanawiajcie się czy mówić, czy godać.

 • Ania z Miasta

  PiS zrobi Ci to samo, tylko po cichu....

 • Hanyska

  gorol sprzedoł kącek pola i kupioł sie u nos mieszkanie

 • Ala

  Nie kpijj i nie obrazaj ludzi bo nie masz do tego prawa.Uważasz się za lepszą bo nazywasz siebie hanyska.

 • Ala

  Na pewno nie u was bo nic nie jest wasze .

 • Hanyska

  A twoje dziepiyro twoja to jest wieś to napewno

 • Hanyska

  A co jest twoje wieś z kery pochodzisz

 • Tylko pytam.

  Czy bager już zwołał konferencję prasową na ten temat ?

 • Hanyska

  A we Rybniku i moj śwp tata godoł że to som chadziaje

 • Warszawiak

  A we Warszawie to na was godajom slonzoki glupoki.

 • Hanyska

  We Warszawie to są krauze

 • blondyn

  Prowda je tako ,że poloki ślonsk łoddali czechom,kierzy byli pod austryjackim panowaniym.I łoroz jak sie kapli ,że momy wongiel to my zowdy polskie byli.A terozki sie strachają,co tyj kasy z naszego przeymyslu im nie brakło ,bo ze czego bydom kraść...

 • Hanyska

  Kaj je moj komyntarz

 • Hanyska rodowito

  Tak to jest na Śląsk przyjechali gorole nie dośc że mieszkania dostali to jeszcze dostali dobre fuchy a my nie zapomnymy naszy godki łoni sam som po 40 lot i nigdy tego niy spokopią

 • Hanyska rodowito

  Prowda boli

 • Hanyska gorolka

  Trzeba było się uczyć to i Pani by miała dobra fuche a co za tym idzie i dobre pieniądze za które można sobie kupić mieszkanie. A nie cale życie trzymać cycki na parapecie i mieć pretensje do goroli że mają to czy tamto.

 • Hanyska

  a wy mocie za kury gęśi i kacki

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.